“Çevre Dostu” Çok Katmanlı Döşemeler

Modüler çok katmanlı döşeme, ürün avantajları nedeniyle gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Özel tasarım, kolay kurulum, düşük kurulum yüksekliği ve iyi dayanıklılık, bu yenilikçi döşeme sınıfının avantajlarından sadece birkaçı… Son yıllarda, tasarımcıların giderek artan oranda çevresel performans ve evdeki sağlık konularına odaklanmış olmaları MMF sektöründe de memnuniyetle karşılanıyor çünkü modüler çok katmanlı döşemeler de artık çevre dostu olarak anılabiliyorlar.

Son dönemde artana sayılarıyla çok katmanlı zemin üreticilerinin bir çoğu ekolojik üretim süreçlerine ve biyo esaslı ürün formülasyonlarına yöneliyorlar. Ürünlerinin kalitesini ve güvenilirliğini ifade etmek için; “Sağlığa zararlı hiçbir plastikleştirici, ağır metaller, çözücüler ve diğer zararlı maddeler içermemektedir” gibi anahtar sözcükleri kullanan üreticiler, ürünlerinde Angel (Mavi Melek) ya da ECO mührüne veya ABD’deki Greenguard ve Fransız VOC etiketi gibi uluslararası etiketlere yer vermekteler.

Ürün geliştirmede alternatif ürün formülasyonları ve bileşenleri için temel yaklaşımlar tam olarak LVT üretimi örneği kullanılarak açıkça gösterilebilir. Geleneksel LVT üretimi için başlangıç ​​malzemesi ham petrol veya doğal gaz ve sodyum klorürden elde edilen PVC’dir (polivinil klorür). Üretim sürecine bağlı olarak, dolgu malzemesi ve bir dizi özel yardımcı madde ve katkı maddesi, polimer matrisi ile birleştirilerek, işlenebilirlik ve teknik özellikler açısından uygulamanın gerekliliklerine uymaktadır.

Tüm plastikleştiriciler aynı değildir

PVC, doğası gereği sert bir malzeme olduğundan, esnek ve elastiki hale getirmek için plastifiyanlar eklenir ve şekli korunur. Üreme sağlığı açısından zehirli olabilecek EHP, DOP, DBP, BBP ve DIBP tehlikeli ftalatların kullanımı 2015 yılından bu yana AB’de sınırlandırılmıştır ve bir izin şartına tabidir. REACH Yönetmeliğine göre (Kimyasalların Tescili, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması), bu düşük molekül ağırlıklı plastikleştiriciler, Çok Yüksek Endişe Maddesi (SVHC) olarak sınıflandırılır. Kısıtlama getirilmeden çok önce, birkaç üretici bu gibi maddeler kullanılarak zaten durdurulmuştu. Bu plastikleştiricilere çeşitli alternatifler artık döşeme üretiminde kullanılıyor. Bunlardan biri de, DOTP ve DINCH gibi ftalat içermeyen plastikleştiriciler kullanılmasına rağmen, geri dönüştürülebilen ve insan veya hayvan organizmalarında birikmeyen yüksek moleküler ağırlıklı, daha kararlı C9 ve C10 fitalatlar olan DINP, DIDP ve DPHP’dir.

Biyo-bazlı plastikleri kullanarak yeni konseptler

Çok katmanlı sektörde, biyo esaslı ürünler için farklı konseptler başarıyla oluşturulmuştur. Doğal polimer lignin, yüksek kaliteli biyo PVC için bir karışım ortağı olarak kullanılabilir. Diğer ürün varyantları, biyvinillerin örneğin doğal lifler (keten ve kenevir) veya mantar ile birleştirilmesiyle üretilebilir. Bazı çok katmanlı zemin üreticileri, biyomedikal ürünlerinde çekirdek malzemeler için mantar-vinil karışımları kullanırlar. Biyo esaslı ürünler arasında, ağırlıklı olarak hint yağı, epoksitlenmiş kolza tohumu yağı, soya fasulyesi yağı veya ayçiçeği yağı gibi doğal kompozit materyallerin kullanılabildiği biyopolüretan zeminler (PUR veya PU) bulunmaktadır. Mahsul kalıntıları, örneğin, plastikleştiriciler olarak görev yapar ve tebeşir gibi mineral bileşenler dolgu maddesi olarak işlev görür.

Mineral taşıyıcı malzemeler birçok avantajı birleştiriyor

Seramik benzeri doğal malzemeler de yarı sert MMF substratlarının temelini oluşturabilir. Hafif, ancak inanılmaz derecede sağlam ve aynı zamanda su geçirmezdirler. Tek tek bileşenler düşük sıcaklıklarda üretilir, bu da kaynakları ve enerjiyi korur ve düşük emisyonludur. Bir HDF çekirdekli MMF zeminlerin ekolojik dengesi, sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen ağaç lifleri ve kereste endüstrisinden geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak geliştirilebilir. Biyolojik olarak parçalanabilen hammaddelerin kullanılması, kullanım ömrünün sonuna gelindiğinde, bu tür bir döşemenin sadece evsel atık olarak ya da geri dönüştürülebilmesi anlamına gelir.

Kaynak tasarrufu sağlayan üretim

Son birkaç yılda ekolojik döşeme ürünleri alanında çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir ve modüler çok katmanlı zeminler için hala gelişme potansiyeli vardır. Tüm sorumlu üreticiler için, odak noktası hem çevre dostu hem de güvenli olan yüksek performanslı MMF ürünleri üretmektir. Ekolojik açıdan temiz üretimin yanı sıra, “sürdürülebilirlik” kavramının kapsamlı bir şekilde anlaşılması, kurumsal sosyal sorumluluğu uygulamak anlamına gelir. Her yerde olduğu gibi, çevre koruma ve ekoloji, ürünler ve kaynak tasarrufu sağlayan üretim için uzun bir hizmet ömrüne dayanarak başlar. Bu bakımdan, MMFA derneği üyeleri kendilerini ideal bir pozisyonda görmekte ve çalışmalarına devam etmektedirler.