İnşaat malzemelerinde ihracat birim fiyatları düşerken ithalat birim fiyatları artıyor

TÜRKİYE İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ DIŞ TİCARET ENDEKSİ
AĞUSTOS 2019 SONUÇLARI AÇIKLANDI.

Raporun tamamı için tıklayınız.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ağustos 2019 sonuçlarına göre, ihracat birim fiyatlarında düşüş sürerken, ithalat birim fiyatlarında artış eğilimi yaşanıyor.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi, Ağustos ayında tüm göstergeler itibarıyla bir önceki aya göre zayıfladı. İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticareti’nde ihracat değer endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 11,7düştü. İhracat Değer Endeksi ise Ağustos ayındaki düşüşe rağmen geçen yılın Ağustos ayının da 3,27puan üzerinde gerçekleşti.

Ağustos ayı ihracatı 1,73 milyar dolar oldu

Temmuz ayında 4,56milyon ton olan ihracat, miktar olarak Ağustos ayında 4,57milyon tona yükseldi. 2019 yılının en yüksek üçüncü aylık ihracatının yapıldığı Ağustos ayında ihracat değer olarak 1,73milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Temmuz ayında 0,43 dolar olan ihracat birim fiyatları Ağustos ayında 0,38 dolara geriledi. Geçen yılın Ağustos ayı ihracat birim fiyatı ise 0,51 dolar seviyesindeydi.

İthalat birim fiyatları arttı

İthalat Miktar Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 29geriledi. Geçen yılın Ağustos ayının ise 19,47puan altında gerçekleşti. İthalat Değer Endeksi de, Ağustos ayında bir önceki aya göre önemli ölçüde düştü. İthalat Birim Fiyat Endeksi ise Ağustos ayında yükseldi.                    İthalat Ağustos ayında 161,6bin ton olurken yılın en düşük aylık ithalatı yapıldı. İthalat, Ağustos ayında 486milyon dolar oldu. Böylece bu yılın en düşük ikinci aylık ithalatı gerçekleşti.         İthalat birim fiyatları ise kilogram başına Ağustos ayında 3,01dolara yükselerek, geçen yılın Ağustos ayı ithal birim fiyatının yüzde 30,3üzerine çıktı.

Türkiye sanayi ihracat birim fiyatları geriledi

Sanayi ürünleri ihracat birim fiyatı 2018 yılı Ağustos ayında 1,61 dolar iken 2019 Ağustos ayında 1,27dolar oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ihracat birim fiyatı 2018 yılı Ağustos ayında 0,51dolar iken 2019 Ağustos ayında 0,38dolara indi. İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracat birim fiyatları ise 2018 yılı Ağustos ayında 2,81dolar olurken 2019 Ağustos ayında 2,44dolara geriledi. Türkiye’nin tüm sanayi ürünleri ihraç birim fiyatlarında gerileme yaşandığı görüldü.

İnşaat malzemelerinde 6 alt ürün grubunun ihracat birim fiyatı geriledi 

2019 yılı Ağustos ayında 8alt ürün grubundan 6’sının ihracat birim fiyatları geçen yılın Ağustos ayına göre geriledi. Fiyat düşüşleri genel olarak iki haneli rakamlarda oldu. İhracat birim fiyatı artan sektörler yüzde 4,9ile prefabrik yapılar, yüzde 8,3ile yalıtım malzemeleri oldu. Ağustos ayında mineral ürünlerin ihracat birim fiyatlarında yüzde 21,4gerileme yaşandı. Kimyasalların ihracat birim fiyatı da yüzde21,8düştü. Metal bazlı ürünlerin ihracat birim fiyatları ise geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 4 düşerek en sınırlı gerileme yaşanan alt sektör oldu.

2019 yılı Ağustos ayında 8alt ürün grubunun 7’sinin ihracatı miktar olarak, geçen yılın Ağustos ayına göre arttı. Bir alt üründe ise miktar düşüşü yaşandı. Ağustos ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 58,1ile mineral ürünlerde gerçekleşti. Yüksek miktar artışı yaşanan diğer alt sektör ise yüzde 44,2ile kimyasal ürünler oldu. Yalıtım malzemeleri ihracatı miktar olarak geçen yılın Ağustos ayının altında kaldı.

2019 yılı Ağustos ayında 8alt ürün grubunun 6’sında ihracat değer olarak geçen yılın Ağustos ayına göre arttı. Ağustos ayında en yüksek ihracat değer artışı yüzde 23,8ile mineral ürünlerde gerçekleşti. Prefabrik yapılarda da değer olarak ihracat yüzde 22,5arttı. Değer olarak ihracatı düşen 2alt sektör ise yüzde 5,9ile demir çelik ürünleri ve yüzde 0,8ile elektrikli teçhizat ürünleri oldu.

Türkiye İMSAD

Kuruluşundan bu yana geçen 35 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD’ın, 75 sanayici firma, 39 sektör derneği ve 27 paydaş kurum üyeleriyle birlikte, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında işbirlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 31 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir.