İsveç’te Kütük ve Yonga Odun Sıkıntısı

Wood Resource Quarterly tarafından son açıklanan verilere göre, orman endüstrisinin yüksek viteste çalışması ve orman yangınlarının kısıtlı kütük akışlarına sebebiyet vermesinden dolayı İsveç’te 2017 yılı ve 2018’in ilk yarısında kütük ve yonga odun tedariğinde sıkıntı yaşanıyor.

İsveç’te orman endüstrisinin odun hammaddesinin tüketiminin, 2017 yılında ve 2018’in başlarında, özellikle de kış aylarında odun lifi tedarik etmek için mücadele eden kağıt hamuru sektöründe arttığı kaydedildi. WRQ tarafından yayınlanan son açıklamalara göre İsveç’te, kütük ve odun yongası ithalatı artarken kerestelik tomruk ve hamur odunu için yurt içi fiyatlar yükseldi. 2018 yılının ilk dört ayında yumuşak odun tomruk ithalatı 2017 yılının aynı dönemine göre % 25’in üzerindeydi ve aynı dönemde hamur odunu ithalatıysa % 70’in üzerine çıktı. Ayrıca hem yerli hem de ithal sert odun kütüklerinin tedarik sıkıntısı yaşanırken, kış aylarında Brezilya ve Uruguay’dan İsveç limanlarına kadar çok az sayıda okaliptüs yonga sevkiyatı gerçekleşti.

İsveç’e yönelik yumuşak odun kütük ithalatı, 2017’de ardı ardına iki defa artarak 4,5 milyon m3’e yükseldi. Finlandiya ve Estonya’nın pazar payını en çok arttıran ülkeler olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, 2017 yılı dördüncü çeyreğinde, Baltık Denizi çevresindeki kütük kaynaklarındaki havaya bağlı sıkıntılar nedeniyle ithalat hacimleri iki yıl içinde en düşük seviyelerine geriledi. 2018’in başlarında hava durumu iyileştiğinde, yumuşak odun kütüklerinin sevkiyatı arttı ve Finlandiya ile Estonya’dan gelen ithalat 2017 birinci çeyreğinde % 88 ve 2018 birinci çeyreğindeyse % 42 arttı.

Geçtiğimiz beş yıl içinde tedarik tedarikindeki en büyük değişiklikler arasında, Letonya’dan İsveç’e gönderilen yumuşak odun tomruklarındaki dramatik düşüş ve Norveç’ten İsveç’teki kağıt hamuru fabrikalarına gelen kütüklerdeki düzenli artış oldu. Norveç’ten İsveç’e yapılan kütük ithalatı, 2013 yılında 2 milyon m3’ten 2017 yılında 2,5 milyon m3’e yükseldi ve geçtiğimiz yıl İsveç’in toplam kütük ithalat hacminin % 56’sına tekabül etti.

Norveç’ten gelen hamur odunu kütükleri için ortalama ithalat fiyatları 2018’in birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre % 30’un üzerinde artış göstererek, yerel kağıt hamuru fiyatlarında görülen artışa kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir artış kaydetti. İsveç’teki yerel kütük fiyatlarının artışı söz konusu olduğu, kerestelik tomruk ve kağıt hamuru kütükleri fiyatları 2016 yılının dördüncü çeyreğinden 2018 birinci çeyreğine sırasıyla, % 16 ve % 19 oranında yükselmiştir.

Temmuz ayında İsveç’te 25.000 hektarın üzerinde orman alanı yangınlar sebebiyle tahrip oldu. Buna bağlı olarak kereste hasadı ve azaltılmış kütük teslimlerindeki önemli kısıtlamalar, orman endüstrisinde tomruk stoklarının azalmasına neden oldu. Ayrıca bütün bunların bir sonucu olarak 2018’in ikinci yarısında tomruk ithalatının artacağı düşünülüyor.