10 Masalsı Orman

Ponthus' Beech

 

 

Hayal Gücünüzü Harekete Geçirecek 10 Masalsı Orman

Bu ormanlar özel efektlerle Hollywood stüdyolarında oluşturulmadı. Hepsi canlı, hepsi gerçek.

 

 

Yüzüklerin Efendisi’nden Avatar’a kadar birçok filme ilham kaynağı olan ve hayal gücünü harekete geçiren gizemli ormanların gerçek olanlarını bulduk. Her an büyülü bir hikaye karakteri veya destansı bir canavarla karşılaşacakmış gibi hissedeceğiniz bu mekanlarda Kaliforniya’nın ünlü kızılçamlarından antik çağdan kalma ağaçlara kadar aradığınız her şey var. Üstelik hepsi de canlı ve gerçek.

 

 

 

Olimpik Ulusal Parkı, Washington

ABD’nin Washington eyaletindeki Olimpik Ulusal Parkı’nda yer alan ve buzullarla çevrelenmiş bu yağmur ormanında yeşilin her tonunu görmek mümkün. Dev ağaçları ve alpin tarzı çayırlarıyla ünlü orman oldukça geniş bir ekosistemi barındırıyor.

lush green rain forest.

 

Yeni Zelanda’daki Rata Ormanı

Yeni Zelanda’nın Enderby Adası’nda bulunan Rata Ormanı’nın Yüzüklerin Efendisi filminden fırlamış gibi gözükmesi gayet normal çünkü film tam burada çekildi. Ama buradaki ağaçlar henüz konuşmuyor.

 

Trees

Kaliforniya’daki muhteşem kızılçam ormanı.

Muhteşem, devasa, heybetli… Bir kızılçam ormanında gezinirken aklınıza gelebilecek ilk kelimeler bunlar olabilir. Kaliforniya’daki Del Norte Kızılçam Eyalet Parkı’nda gezinirken ise kendinizi devlerin büyülü ülkesinde dolaşır gibi hissedeceksiniz.

Redwood forest in the fog

İspanya’nın Gorbeia Doğal Parkı

İspanya’daki Gorbeia Dağı’nın eteklerinde yer alan Gorbeia Ulusal Parkı 1.481 metre rakımlı bir bölgede konumlanmış ve yeşilin hemen her tonuna sahip eşsiz bir kayın ormanına sahip.

 

Spain, Gorbea Natural Park, Beech forest

Hawaii ormanları

Kilauea Volkanı’nın çevresindeki çorak arazinin ortasında adeta bir cenneti andıran orman, Hawaii’de en çok rastlanan bitki örtüsü olan eğrelti otları ve ohia ağaçlarıyla kaplı.

 

Big Island, Hawaii Volcanoes National Park, Fern ohia forest environment A24G

Brocéliande Ormanı, Fransa

Fransa’nın Brittany bölgesinde yer alan Brocéliande Ormanı’nda, üzeri en az kendisi kadar eski yosunlarla kaplı olan dev kayın ağacının bir de ismi var: Ponthus.

 

Ponthus' Beech

Goblin Ormanı, Yeni Zelanda

Yine Yüzüklerin Efendisi’ni akıllara getiren bir ormanımız. Burası her ne kadar filmde kullanılmasa da, aynı coğrafyayı yansıtıyor çünkü o da film seti gibi bir ülke olan Yeni Zelanda’da yer alıyor. Tararua Ulusal Parkı’ndaki Goblin (Cin) Ormanı’nda yalnız bir gece geçirmek gerçekten cesaret istiyor.

 

NZB ENI Gobin Forest

Sussex’teki antik ağaç, İngiltere

Bu dev ağaç, Britanya’nın en eskileri arasında yer alıyor ve 2.000 yılı bulan yaşına rağmen hala çocukların oyun alanı olmaya devam ediyor. Porsuk ağaçları bugüne kadar yaşamayı aslında doğaya değil, insana rağmen başarmış çünkü bu antik ağaçlar zamanında Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından eğitim hedefi olarak kullanılmış.

 

Ancient Yew Tree, Kingley Vale NNR

Baden Wuerttemberg’deki sonbahar ormanı, Almanya

Bazı ağaçlar etrafında gezinmek, bazıları da üzerine tırmanmak için idealdir. Güneybatı Almanya’daki Baden Wuerttemberg bölgesinde yer alan bu orman ise sonbaharda doya doya seyretmek için muhteşem bir manzaraya sahip.

 

Germany, Baden Wuerttemberg, View of autumn forest

Hollanda’da ilkbahar

Güzel bir orman manzarası güneş ışığından bağımsız düşünülemez. İşte Hollanda’da yer alan bu büyülü orman da ışık ve doğanın raks ettiği mükemmel bir örnek.

 

Springtime