150 bin Esnafa 100 Bin Lira Sıfır Faizli Kosgeb Kobi Kredisi Verilecek!

150 bin Esnafa 100 Bin Lira Sıfır Faizli Kosgeb Kobi Kredisi vermeye hazırlanıyor. Başvurular için henüz tarih verilmedi ancak hükumetin 2017 yılında istihdam sağlayan iş yerlerine öncelik tanıyacağı, istihdam sağlamanın, üretim sektöründe hizmet vermenin ve mikro KOBİ olmanın öncelik sağlayacağı değerlendiriliyor. Desteğin ilk hedefi, Bakkal, Market, Kasap, Manav gibi Mikro KOBİ’ler olacak.

 

2017 yılında 150 bin esnafımıza KOSGEB tarafından 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi desteği verileceği öğrenildi. 2016 yılında sadece 15 bin kişiye verilebilen desteğe 250 binden fazla esnafımız başvurmuştu. Kosgeb çalışmalara başladı ve 2017 yılında bu sayıyı 150 bine çıkarmayı hedefliyor. Destekten yararlanamayan esnafımız ise, herkesin Devlet desteğinden faydalanması gerektiği görüşünde olup, henüz başvuru tarihleri hakkında bir açıklama yapılmasa da, hükumetin çalışmalarına devam ettiği öğrenildi. 150 bin Esnafa 100 Bin Lira Sıfır Faizli Kosgeb Kobi Kredisi için “istihdam” ve “üretim” fayda sağlayacak.

SIFIR FAİZLİ KOSGEB İŞLETME DESTEĞİNE YOĞUN İLGİ

2016 yılında KOSGEB’e bir bütçe ayrıldı ve bu bütçe dahilinde planlamalar yapıldı. Öncelikle üretim sektöründe mikro ölçekli işletmelerden başlanmak kaydıyla, 15 bin kişinin sıfır faizli kredi desteğinden faydalanması amaçlandı. Ancak başvuru sayısı beklenenin çok çok üzerinde oldu. Bu kapsamda hükumet 2017 yılında daha fazla sayıda esnafımızın yüzünü güldürmeyi amaçlıyor.

 

DESTEK KADEMELİ OLARAK VERİLECEK

Hükumet öncelik olarak mikro işletmelere ve yeni istihdam yaratan işletmelere destek verilmesini amaçlıyor. Hatta üretim sektöründe hizmet verenlere 100 bin liraya kadar sıfır faizli KOBİ kredisi verilecek. Tabi burada asıl amacın küçük esnafa can suyu sağlamak olduğundan, proje de kademeli olarak esnafımıza destek verileceği değerlendiriliyor. Küçük bir bakkal dükkanı sahibi esnafımıza 50 bin lira sıfır faizli destek yerine 10 esnafa 5’er bin lira faizsiz kredi desteği verilmesinin daha fazla kitleye hitap edeceği ve bu sayede birçok işlerine destek sağlanmış olacağı vurgulanıyor.

Destek başvuruları http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr/ sitesinden yapılacak!

İŞYERİNE YENİ ELEMAN ALANA DAHA FAZLA DESTEK VERİLMESİ PLANLANIYOR

Öte yandan işsizliğin azalması ve iş sahaları oluşturulması kapsamında ise bu proje ile KOSGEB esnafı yeni eleman almaya teşvik ediyor ve en az 1 yeni işçi çalıştırana daha fazla destek verileceğini belirtiyor. İşyeri sahibi, 2017 yılında yeni eleman aldığını ve işsiz olan vatandaşı iş sahibi yaptığını ortaya koyarsa Devletten daha fazla destek almayı hak edecek.

 

150 BİN ESNAFIMIZDAN ÜRETİM YAPANLAR 100 BİN LİRA DESTEK

Atölye tarzında iş yeri olup, eleman çalıştıran ve bu atölyelere yeni eleman alan esnafa 50 bin liralık sıfır faizli kredi limiti 100 bin liraya kadar çıkarılabileceği öğrenildi. Bakkal, market, kasap, manav gibi küçük esnaf içinse bu desteğin kademeli olarak ödeneceği belirtildi ve daha fazla esnafın yarar sağlaması amaçlanıyor.

 

BAŞVURU ŞARTLARI GERİ ÖDEME PLANI

İlk şart KOSGEB üyesi olan bir işletme sahibi olmak,

Vergi levhası bulunmak ve KOSGEB’e beyanneme vermiş olmak,

Beyannamenin güncel olması,

Sıfır faizli KOSGEB kredi başvurusu ilan edildiğinde, belirtilen sayfadan başvuru işlemlerini tamamlamak,

Öncelik açısından istihdam sağlamak gerekiyor.

Ön onay aşamasından sonra Bankaların ticari kredi başvuru aşamasında sicil affından yararlanan esnaf için kara listede olma durumlarını görmezden gelebileceği değerlendirilirken, sicil affı listesinin temizlenmemiş olması nedeniyle, inisiyatifin bankalarda olduğu değerlendiriliyor.

Geri ödeme toplamda 36 ay vadeli olarak yapılacak ve daha önce olduğu gibi 2017 yılında da ilk 12 ay ödemesiz dönem olmak kaydıyla geriye kalan 24 ay için aylık eşit taksitli ödeme yapılacak. 50 bin lira alanlar aylık 2.083 lira öderken, 100 bin lira çekenler 4.166 aylık ödeme yapacaklar. 20 bin lira sıfır faizli KOSGEB kredisinden yararlanan esnafımız ise 1 yıl sonra her ay 833 TL. ödeme yapacak.

Sıfır Faizli KOSGEB Kobi İşletme Desteği 2017 başvuruları için sitemizi güncel olarak takip edebilir, sitemiz üzerinden, emeklilere, çalışanlara, memurlara 2017 yılında verilecek olan Devlet desteklerine başvuru yapabilirsiniz.