2.Kapı Çalıştayında Sn. Samed KILIÇ ‘ın Konuşma Metni: Positive Çelik Kapı İnş. Hırd. San TİC.SAN. TİC. A.Ş. Dış Ticaret Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi

ORSİAD: Samet Bey, 2018 satış rakamlarınızı öğrenebilir miyiz? 2019 yılından beklentileriniz nelerdir?

SAMET KILIÇ: Firmamız ihracat yoğunluklu çalışan bir firma. Bir takım rakamlar vermek isterim. Bizim Kayseri OSB istihbarat dış ticaret birimimizden aldığımız rakamlar çerçevesinde, dünyadaki ülkeler çelik kapı ve iç oda kapısı olmak üzere ortalama 3.5 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Biz burada, son 5 yılı baz alarak söylüyorum, yaptığımız ihracatlar gerileme trendinde. Bu rakamları ciddi bir şekilde analiz etmemiz lazım. Çelik kapı ihracatımız 2014 yılında 127 milyon dolar civarındayken bu sene yani 5 yıl sonra 108 milyon civarında bir ihracat yapmışız. Türkiye’de İç odada 2014 yılında rakam 136 milyon dolarken şu anda 68 milyon dolar civarında bir ihracat gerçekleşmiş.

İç piyasada sıkışan bir pozisyonda, dışarda var olan bir pazarı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Özellikle nakit akışının ihtiyaç olduğu bir dönemdeyiz. Özellikle dış ticaret konusunda firmaların alınan rakamlar çerçevesinde ciddi çalışmalar yapmaları lazım.

ORSİAD: Samet Bey, Kayseri’de manzara nedir? Birlikte hareket edilmeli mi?

SAMET KILIÇ: Ahmet Bey’in ve Cengiz Bey’in bahsettiği konuları kendi aramızda konuştuğumuzda şöyle bir ortak noktada buluşuyoruz. Ülkenin ticari ana damarının inşaat olduğu sektörler her zaman iflas etmiştir. Bu tüm toplumlarda böyle olmuştur. Betona yatırım yapan toplumlar her zaman sıkıntı yaşamıştır. Bizim makine üretebilen beyinlere, insana yatırım yapmamız lazım.

Kayseri ‘de OSB’nin kurmuş olduğu çelik kapıcılar içinde kümelenme projesi var. Biz ortak Pazar arayışı yapıyoruz belli başlı firmalarla. Ortak satın alma heyetleri düzenliyoruz. Ortak müşteri getirip firmaları gezdirebiliyoruz. Bunu da bir üst elin organize etmesi gerekiyor. Biz buna bireysel olarak hevesli olsak da bir kontrol mekanizması olması ve bütçe ayrılması gerekiyor. Bizim kümelenme projemizde ekonomi bakanlığı bize 3 milyon dolarlık bütçe veriyor. Yine OSB’de kurulan bir tasarım merkezimiz var. Burada gidip yeni ürünlerle alakalı tasarım çalışması yapabiliyoruz. Gerek çelik kapı ya da iç oda kapısı imalatı yapan mobilya imalatı yapan firmalar olarak. Bu merkezin içinde yaklaşık 5-6 mimar olup alt birimler dahilinde gidip yeni kataloglarımızda bu arkadaşlarımızla çalışmalar yapıyoruz. Eledikten sonra da yeni kataloglarımızda bunları sergiliyoruz. Biz çok faydasını gördük. Bu merkezlerden fayda gördük ve dediğimiz gibi firmalarda katma değerler düşük olduğu için kendi bünyelerinde bu tür birimler maliyet olarak görülüyor.

ORSİAD: Samet Bey, devletten beklentileriniz nelerdir?

SAMET KILIÇ: 2018 baz alarak konuşursam iç kapı ve çelik kapı sektöründe 7 milyar dolarlık bir Pazar var. Ve biz bunun %5’lik kısmına hitap ediyoruz. Biz şuna inanıyoruz daha fazlasını yapabiliriz. Bu potansiyelimiz var. Gerekli dokunuşlarla devlet açısından bu oranı nasıl yukarıya çekebiliriz bunun üzerinde durmalıyız.