2013 Londra Tasarım Festivali’nde ‘Sonsuz Merdiven’

Londra Tasarım Festivali’nde bu yıl, AHEC tarafından hem bir anıt hem de araştırma projesi olarak sunulan ve ahşap teknolojisiyle birlikte sürdürülebilirlik konularının avantajlarını hatırlatan ‘Sonsuz Merdiven’ büyük beğeni topladı.

 

Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), Londra Tasarım Festivali (LDF) 2013 kapsamında sunumunu yaptığı ‘Sonsuz Merdiven’ ile Amerikan lale ağacının (Liriodendron tulipifera) güzellik ve çok yönlülüğünü ön plana çıkardı. Sonsuz Merdiven, Amerikan lale ağacı çapraz lamine ahşap (CLT) tarafından yapılmış 15 Escher benzeri birbirine kilitlenmiş merdivenlerden oluşan bir yükselen yapı olarak, LDF 2013’ün bir parçası olarak Tate Modern Sanat Galerisi önündeki çimler üzerinde halka açıldı. De Rijke Marsh Morgan Mimarları (dRMM) tarafından tasarlanan ve Arup tarafından mühendisliği üstlenilen Sonsuz Merdiven, ahşap teknoloji ve sürdürülebilirlik bilgi avantajını ifade eden bir anıt ve araştırma projesini temsil ediyor. Ziyaretçilerine Thames Nehri ve Londra silüetinin muhteşem manzarasından zevk alma fırsatını sunan dönüm noktası proje, bu yılki tasarım festivaline de damgasını vurdu.

 

Eylül ayında İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Matthew Barzun tarafından açılışı yapılan Sonsuz Merdiven, sağlı solu dizilen bir dizi kereste uçuşuyla çok yönlü enstalasyona olanak veren ve en üst noktasında dramatik bir izleme platformu yaratan bir projedir. Londra Tasarım Festivali ve Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi arasındaki işbirliği ile gerçekleşen Sonsuz Merdiven, çapraz lamine ahşap (CLT) için sertağaç kullanımına öncülük ediyor. Geleneksel olarak, çapraz lamine ahşap yumuşak ağaçtan yapılmasına karşın, bu proje, zengin, diğerine nispeten ucuz ve yapısal olarak etkileyici Amerikan sertağacı olan lale ağacının gerçek potansiyelini yansıtıyor.

 

Tasarımcı dRMM’nin Direktörü Profesör Alex de Rijke projeyle ilgili şöyle konuşuyor: “Sonsuz Merdiven, sürekli yeniden yapılandırılması için tasarlanmış geçici bir anıttır.” Tasarımı yaparken çevreci yaklaşıma öncelik tanıyan dRMM, merdivenlerin yapısının yeniden kullanıma olanak veren, atık azaltma faydası sağlayan, kısmen veya bütün olarak inşa edilebilen avantajlarına dikkat çekiyor. İnce lale ağacı CLT panellerini kullanarak bir heykel kurulumunu üretme fikriyle gelen AHEC ile karşılaşan Alex de Rijke, merdiven fikrini hızla geliştirmiş. Alex de Rijke; “Merdivenler insanların birbirlerini geçerken, mekansal ve sosyal potansiyeli kullanarak birbirleriyle iletiştikleri ilginç yerlerdir. Biz de bu sebeple, yapı ve alanı keşfetmeye yardımcı olan merdivenleri düşündük. Merdivenler, heykeltraşın mimariye hediyesidir” diye açıklıyor.

 

CLT binaların duvar ve zemin oluşturmak için gitgiden daha çok tercih edilen bir tasarlanmış kereste üründür. CLT genellikle katmanları tek sayıdan oluşan bir sandviç yapı kullanır. Birbirini izleyen her katmanda ahşap lifler birbirine zıt yönlendiğinden, CLT’ye yukarıdan baktığınızda liflerden oluşan bir tablo görürsünüz. Lale ağacından oluşan CLT’nin yapısal önemi, projenin tasarımında sergilenmiştir.

 

Merkezi Kuzey İtalya’da bulunan ve önde gelen kereste dağıtım şirketi, Imola Legno, 8 AHEC üye şirket tarafından bağışlanan lale ağacı keresteleri rastgele genişlikleri ve uzunluklarına seçti. Ekip, 60mm kalınlığındaki panelleri oluşturmak için 20mm’lik ahşaptan üç kat inşa ettiler. Paneller önemli bir maliyet tasarrufu sağlayan ve görsel karakteri tanımlamaya yardımcı olan lale ağacından oluşturuldu. Nüssli, tutkal ve çelik montaj elemanlarını bir arada kullanarak, uçuş ve diğer unsurların fabrikasyonunu üstlendi. Ayrıca, 10 gün içinde Tate Modern dışındaki alanda montajı gerçekleştirdi. ‘Sonsuz Merdiven’in ışık tasarımı Seam Design tarafından, Lumenpulse imzalı LED armatürler ile yapıldı.

 

AHEC’in Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya’tan sorumlu Direktörü Roderick Wiles, Sonsuz Merdiven projesi hakkında şunları söyledi: “Binlerce insan, teknik ve tasarım hikayesiyle iletişim sağlayan yapı ve bilgiyi yerinde gördü. Bu proje, Londra’daki yaratıcı tasarımı kutlamak için eşsiz bir kamu deneyimi sunarken, önemli bir teknik tasarım mirasıyla da, inşaat sektöründe mevcut düşünceye meydan okuyor. Test, araştırma ve bu prototip tasarım analizinde ilk prensiplerle çalışmanın ürünü ‘Sonsuz Merdiven’in birçok kalıcı faydalar getireceğini ümit ediyoruz. Bizim son yaptığımız Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) araştırma projesinin sonuçlarını kullanarak gerçekleşen tam uyumlu ISO-çevre profilli Sonsuz Merdiven, lale ağacı CLT’nin de inşaat sektöründe kullanımını ve tercih edilmesini sağlayacağını umut ediyoruz.”