2015 Kanada Ahşap Tasarım Ödülleri

Geçtiğimiz günlerde Vancouver Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2015 Ahşap Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 11.si gerçekleşen ve Wood WORKS! BC tarafından organize edilen tören, ahşap bina ve tasarımdaki mükemmeliyet ve yenilikçilik kavramlarını onurlandırmayı amaçlıyor. Aralarında mimar, yapı mühendisleri, proje ekipleri, yerel hükümet ve endüstri sponsorları da dahil olmak üzere 360’tan fazla katılımcı bu yılın ahşap kutlamalarına katıldı.

 

Wood WORKS! (Ahşap İşleri) Kanada Ahşap Konseyi’nin, ahşap kullanımı ve ahşap ürünlerindeki liderliği sağlamak ve yenilkçiliği desteklemek amaçlı başlattığı ulusal endüstri yönelimli bir programdır. Wood WORKS! BC, Kanada’nın BC eyelet bölgesindeki ahşapla ilgili projelerde eğitim, staj ve teknik uzmanlık gibi konularda yardım sağlıyor. Bu yılın ödülleri içinde, eyalet genelinde toplam 12 kategoride yarışan 107 aday ve uluslararası aday olarak da bir New York merkezli tasarımcının BC projesi yer alıyordu. Tüm projeler mukavemet, güzellik, çok yönlülük ve maliyet-etkililik gibi ahşabın ayırıcı ve benzersiz niteliklerine tanıklık ediyordu.

 

Organizasyonun yöneticilerinden Lynn Embury-Williams, “Bu projelerin her biri kendi başına muhteşemler ve yine her biri ahşabın bir mimari ve yapısal yapı malzemesi olarak yenilikçi yollarla nasıl kullanılabileceğini gösteriyorlar” dedi.

CANADIAN WOOD COUNCIL FOR WOOD WORKS! BC - 2015 Wood Design Awar

Dört kişiyi kapsayan jüri üyeleri arasında Vancouver, BC, Orman Endüstrileri Konseyi, Pazar Erişim ve Ticareti, İcra Direktörü Paul Newman, Vancouver British Columbia Üniversitesi, Ahşap Bina Tasarımı ve İnşaatı Doçent Thomas Tannert, Toronto Kanada Mimar Dergisi Editörü Elsa Lam ve Victoria AIBC mimarı Don Lovell yer alıyordu.

CANADIAN WOOD COUNCIL FOR WOOD WORKS! BC - 2015 Wood Design Awar
Ahşap Şampiyonu Ödülü, Vancouver McFarland Marceau Mimarlar firmasının müdürü Marie-Odile Marceau’ya verildi. Hem özel hem de kamu sektöründe uzun yıllardan gelen başarılarıyla bilinen Marie-Odile Marceau, özellikle öğrenciler üzerinde olumlu eğitim etkileri bulunan okul projeleriyle tanınıyor.

CANADIAN WOOD COUNCIL FOR WOOD WORKS! BC - 2015 Wood Design Awar

Eric Karş, Müdür, Vancouver Denge Danışmanlık A.Ş. Müdürü Eric Karsh ise Mühendislik Ödülü’ne layık görüldü. Uluslararası başarılara imza atmış Eric Karsh, özellikle çapraz lamine ahşap (CLT) kullanımıyla yaptığı yenilikçi ahşap yapıları ve projelerde ahşap sevgisini yoğun bir şekilde göstermesiyle tanınıyor. Karsh’ın Kuzey Amerika’da yaptığı Ronald McDonald Evi, ahşap avantajlarıyla betonu uygun şekilde birleştiren bir sistemdir.
Mimarlık Ödülü ise Vancouver merkezli Michael Green Mimarlık firmasına verildi. Bu firma, her zaman bir sonraki olağanüstü ahşap yapıyı geliştirmeyi amaçlayan ve Prince George ile Ottawa havaalanları gibi başarılı projelere imza atmış bir mimarlık ofisidir. Yakın zamanda tamamlanan Ahşap İnovasyon ve Tasarım Merkezi, Kuzey Amerika’daki en yüksek çağdaş ahşap yapıdır ve ahşap ile yüksek katlı yapılar inşa etmek için gerekli ekonomik ve tekrarlanabilir teknolojileri ifşa etmektedir.