2017’de 1.5 milyon konut satılacak

 Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, yabancıya vatandaşlık ve gurbetçilerden KDV alınmaması gibi uygulamaların ardından 2017’de konut satış hedefinin 1.5 milyon adedi bulduğunu, bunların en az 50 bininin yabancıya gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

 Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, bir milyon dolar ve üzeri konut alan yabancıya vatandaşlık verilmesi, gurbetçilerden KDV alınmaması gibi uygulamaların gayrimenkul sektörüne olumlu etkisinin olduğunu belirtti. 2016’da satılan 1.3 milyon konutun sadece yüzde üçünün yabancılara satıldığını hatırlatan Yılmaz, “Yeni uygulamaların etkisiyle sektörün 2017 konut satış hedefi 1.5 milyon adede ulaştı. Bunların en az 50 binini yabancıların almasını bekliyoruz. Gayrimenkul sektörü gelişimini hız kesmeden sürdürüyor. Türkiye’ye yatırım yapan yabancılar 3 ile 7 yıl içinde geri dönüş sağlayabiliyor. Bu makul bir süre. Yabancıların yatırım yapması için çok cazip” dedi.

Konutta toplam indirimler yüzde 50’yi buluyor

Yılmaz, konutta KDV’nin yüzde 18’den yüzde bire düşürülmesiyle gurbetçiler ve yabancılar için toplam indirimlerin yüzde 30 hatta yüzde 50’yi bulduğunu söyledi. Yılmaz; “Küçük daireler yani 1+1 ve 2+1 daha fazla prim yapıyor ve kira getirisi daha yüksek” dedi.

Projelerimizde iç donatım dünya standardı üzerinde

Nivo İstanbul ve Nivo Ataköy projelerinde iç donatım kalitesinin dünya standartları üzerinde olduğunu belirten Yılmaz, “Her iki projede de Leed Sertifikası standardını takip ediyoruz. Pek çok danışman baştan beri kendi alanındaki kalite kontrolünü gerçekleştiriyor. Nivo İstanbul’da kaba inşaatın yüzde 50’si tamamlandı. İki proje de 2018 içinde tamamlanacak. Bugüne kadar 1.500 konut tamamlandı ve devam eden 1.800 konut var. Nivo İstanbul, Basın Ekspres yolu Halkalı Kavşağı üzerinde 7 Parsel, 45 dönüm arazi üzerinde kentsel dönüşüm projesi. 200 bin metrekare inşaat alanı, 185 bin metrekare kapalı alan ve 15 bin metrekare peyzaj alanı. Altı blok ve yaklaşık 1.400 üniteden oluşuyor. Nivo Ataköy ise Atakoy’de eski açık oto pazarı yerinde 12 dönüm arsa üzerine 60 bin metrekareye yakın inşaat alanı. 2 blok ve yaklaşık 400 üniteden oluşuyor” şeklinde konuştu.

Uluslararası yatırımcılarla tanıtım toplantıları

Suudi Arabistan, BAE ve Katar gibi Körfez ve Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra İngiltere ve Almanya’da uluslararası yatırımcılarla tanıtım toplantıları düzenlediklerini aktaran Yılmaz şöyle devam etti: “Cathay Group, olarak Körfez’de gelişmiş bir network’e sahip ve büyük yatırımcılar gözünde muteber bir şirketiz. Yatırımcı toplantılarımızda Türkiye’ye yatırım yapmanın avantajlarını anlatıyoruz. Bu toplantılarda bazı büyük yatırımcılarla yeni projeler de ele alınıyor. Ayrıca Avrupa’da yaşayan Türkler, Körfez ve Ortadoğu bölgesinden gelen bireysel yatırımcılar nezdinde de bir satış ağımız var. İngiltere ve Almanya’da gayrimenkul geliştirme projeleri için görüşmeler yürütüyor. ABD ile ilgili çalışmalarımız ise devam ediyor.

 

CathayGroup Hakkında:

CathayGroup 25 yıldır yerli ve yabancı yatırımcılarla yaptığı işbirlikleriyle, gelişmekte olan değerli araziler üzerinde nitelikli konut, ofis, alışveriş, iş merkezi, sosyal ve kültürel projeleri hayata geçiriyor. Özenle tasarladığı yaşam alanlarıyla hayat kalitesini artırmayı kurumsal bir strateji olarak belirleyen CathayGroup, arsa sahibinden son kullanıcıya kadar, kârlı yatırımı garantiliyor. CathayGroup hayata geçirdiği tüm projelerde nitelikli yaşam alanları ve gelişmiş sosyal olanaklar sunmayı hedefliyor. Çevreye, kente ve insana duyarlı gayrimenkul projeleri hayata geçiren CathayGroup, projelerinin farklı, kimliği olan, yüksek imaja sahip ve yaşayan projeler olmasına özen gösteriyor. Geliştirdiği projelerle kaliteli, güvenli yaşam alanlarını ve kazançlı yatırımı bir arada sunan CathayGroup, doğru lokasyonlarda hayata geçirdiği doğru projelerle arsa sahibinden son kullanıcıya kadar herkes için kârlı bir yatırım vaat ediyor. CathayGroup imzalı projeler ‘yaşıyor’ ve bulunduğu semtle ‘kaynaşıyor’. Hayatın her anına nüfuz etmiş rafine estetiğin ve mükemmelliğin ayrıcalık değil hak olduğuna inanan CathayGroup, kusursuzluk için her detayın üzerinde o alanın en iyisi olan uzmanlarla çalışıyor.