27 YILDIR SEKTÖRÜMÜZÜN GELİŞİMİNE KATKI SUNMANIN GURUNU YAŞIYORUZ

Sektörün Türkiye ve Avrasya’daki en büyük ihtisas fuarları olma başarısını yakalamış Ağaç İşleme Makinesi ve İntermob fuarları, 27 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, İstanbul’da ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. Satışlarının %70’ini tamamlamış olduğumuz fuarlar sektörün önde gelen yerli – yabancı firma ve firma temsilciliklerinin yoğun katılımı ile gerçekleşecek. 2013 fuarının kapanışından itibaren çalışmalarımıza başladık. Etkin pazarlama faaliyetlerimiz neticesinde fuarlarımız, yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını arttırmak isteyen katılımcılarımıza ürünlerini sergilemeleri için en uygun ortamı sunacak ve onları doğru alıcılarla buluşturacak.  Potansiyel ziyaretçi profesyoneller, sektörel STK’lar, kamu kuruluşları, medya ve eğitim kurumlarından oluşan tüm ilgilileri kapsayacak şekilde hazırlanan fuar tanıtım ve pazarlama yol planının sonuna yaklaştığımız bu dönemde özel davet ve alım heyeti çalışmalarımıza hız veriyoruz. Bu yıl 27’ncisini düzenleyeceğimiz Ağaç İşleme Makinesi ve 17’ncisini gerçekleştireceğimiz İntermob fuarlarının etkin pazarlama faaliyetlerimiz sonucunda nitelikli yerli ve yabancı sektör profesyonellerinin yoğun ziyaretiyle çok verimli geçeceğine inanıyoruz.

Çevre ülkelerde faaliyet gösteren Tüyap yurtdışı ofisleri ve tüm dünyaya yayılmış küresel temsilcilik ağı aracılığıyla özellikle Avrasya coğrafyasında çok etkili bir tanıtım faaliyetimiz söz konusu. Sektöre hakim ekiplerimiz katılımcılarımızı aradıkları müşterilerle buluşturmak adına bulundukları ülkelerde alım heyeti çalışmalarını aralıksız sürdürüyorlar. Geçtiğimiz yıl 21 ülkeden gelen ve Tüyap misafiri olarak ağırlanan alım heyetleri sayısını bu yıl hedef ülkelerdeki ticari ataşeliklerimizin de destekleriyle artırarak 30’a çıkaracağız. Firmalarımız için önemini artıran bir pazar olan İran’da gerçekleşen Medex fuarına ziyaret eden ekibimiz, İran Ev ve Ofis Mobilyaları İhracatçıları Birliği, Tahran Marangozlar ve Mobilya İmalatçıları Kooperatifi, İran Mobilya Satıcıları Birliği, İran Agaç Endüstrisi İşverenler Birliği yetkilileri ile görüşerek, fuarlarımıza İran mobilya sektöründen nitelikli alım heyetleri oluşturmak için temaslarda bulundular. Satış ve pazarlamaya yönelik çalışmalarımız yurtiçi ve yurtdışında fuar katılımlarıyla sürüyor. Rusya’da Mebel, Almanya’da Holz-Handwerk ve İnegöl Modef fuarları ile devam eden çalışmalar İtalya’da Xylexpo ile sürecek. Bunun yanı sıra ilgili sektörel dernekler, yayınlar ve online portallar üzerinden hedef ziyaretçi kitlesine ulaşılarak fuar davetlerimiz gerçekleştiriliyor. Yurtiçinde sanayi ve ticaret odaları ile işbirliği yaparak fuar dönemi için alım heyetleri oluşturuyoruz. Tüm Anadolu’yu karış karış gezerek katılımcı firmalarımızın yurtiçinden doğru alıcılarla buluşması için önemli temaslarda bulunduk. Tüm yıl boyunca sürdürdüğümüz, kitle iletişim araçları üzerinden tanıtımlarımız da frekansları artarak fuar açılış gününe kadar gerçekleştirilecek. Tüm bu çalışmaların olumlu sonuç verdiğini fuara katılım ve ziyaret taleplerinden görebiliyoruz.

agac-intermob 2014 logolar

Geçtiğimiz yıl 30 ülkeden 880 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile gerçekleşen fuarlar 2014’te yeni katılımlar ve büyümeler ile 14 Salonda, 120.000 m2 sergileme alanında açılacak. Geçmiş yıllara göre bir diğer farklılık da fuarın ürün yelpazesi ile ilgili. Bu yıl mobilya tekstili ürün ve teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren firmalarımız da fuarlarda yer alacaklar. Pek çok firma son ürün ve teknolojilerini bu yıl ilk kez fuarlarımızda sergileyecekler. Katılımcı ve ziyaretçilerimiz ağaç işleme makineleri, mobilya aksesuarları, orman ürünleri ve ahşap teknolojilerindeki yenilikleri bu yıl da fuarlarımızda yakinen gözlemleme fırsatı bulacaklar. Rakamlar fuarlarımızın sektör için ne kadar önemli bir çekim merkezi olduğunun kanıtı. Geçtiğimiz yıl 86 ülkeden 59.697 profesyonelin ziyaret ettiği fuarlar sektörün yenilik ve gelişiminin sahnesi olacak.

Toplam 1,5 milyarlık nüfusu barındıran, değişen yaşam şartları, gelişen ekonomileri ile önemli bir pazar olan Kafkasya, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Karadeniz havzasının ortasında yer alan Türkiye, lojistik olarak üretici ve tüketici kitlelere ulaşacak en merkezi noktada bulunmaktadır. Türkiye’nin avantajlı coğrafi konumunun yanı sıra komşu ülkelerle yapılan dış ticaret ve vizesiz seyahat gibi önemli anlaşmalar sonucunda Tüyap fuarları bu coğrafyanın uluslararası ticaret merkezi haline gelmiştir. Mobilya yan sanayi ve ahşap endüstrisinin Avrasya bölgesindeki buluşma noktası olan Ağaç İşleme Makinesi ve İntermob fuarlarımız sektörün dış pazarda tanınmasında etkin bir rol oynamaktadır. Fuarlarımız, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen sektörün öncü firmalarının ve marka yaratmak isteyen küçük – orta ölçekli firmaların uluslararası pazarlara açılma fırsatı buldukları, en son ürün ve yeniliklerini bir arada sergiledikleri, farklı ülkelerden gelen nitelikli ziyaretçilerle buluştukları, doğru alıcılar ile ikili iş görüşmeleri yaptıkları ticari ortamı sağlamaktadır. Tüyap olarak 27 yıldır sektöre bu hizmeti en iyi şekilde sunmak ve hizmet kalitemizi her sene yukarıya çıkarmak için çalışıyoruz. Ağaç İşleme Makinesi ve İntermob fuarlarımızın bugün ulaştığı nokta sektörümüzün gücünün de bir göstergesidir. Markalarımız yurtdışı pazarlarda rekabet edecek kaliteye ulaştılar. Fuarların yaklaşık 90 ülkeden ziyaretçi çekmesi, ürünlerimize gösterilen ilginin dünya çapında olduğunun kanıtı. Bu gelişime 27 yıldır katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz.

AGAC MAK (74)

27 yıldır istikrarlı bir biçimde büyüyen Ağaç İşleme Makinesi ve 17 yıldır mobilya yan sanayimizin uluslararası pazarlara açılan kapısı olan İntermob fuarlarımız yarattıkları sektörel güç birliği ile bölgemizde vazgeçilmez bir ticaret merkezi olarak öne çıkmaktadır. Türkiye ve Avrasya’nın bu alanda en büyük uluslararası fuarları olma başarısına ulaşmış fuarlarımız, değerli sektör temsilcilerimizin, ilgili sivil toplum ve medya kuruluşlarının desteğiyle endüstrimizin yurtdışı pazarlarda etkinliğini artırmasına ve ticaret hacmini geliştirmesine hizmet etmeye devam edecektir.

 

Detaylı bilgi için www.woodmachineryistanbul.com ve www.intermobistanbul.com web-sitelerimizi ziyaret edebilirsiniz.