ABD ile 19 milyar dolarlık ticaret hacmi daha da büyüyebilir

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımı ile Washington DC’de düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, olumlu mesajlar verdi. 19 milyar doları bulan Türkiye-ABD ticaret hacminin daha da büyüyebilecek potansiyeli olduğunu söyleyen Çınar, “Bugün 1.500’den fazla Amerikan şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bu sayının artması için yatırım teşviklerinin sürmesi gerekiyor” dedi. Etkinliğe, aralarında Apple, Coca-Cola ve Boeing gibi dev Amerikan şirketlerinin de bulunduğu şirketlerin üst düzey yöneticileri büyük ilgi gösterdi.

Turkish Heritage Organization’ın (THO) ABD Ticaret Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde Washington DC’de düzenlediği panel, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımı ile gerçekleştirildi. Abbott, Apple, Boeing, Cargill, Honeywell, Lockheed Martin, Metlife, Pfizer ve Coca-Cola gibi dev Amerikan şirketlerinden üst düzey yöneticilerin büyük ilgi gösterdiği panele, Atlantik Konseyi, German Marshall Fund, Georgetown Üniversitesi ve Washington Institute gibi kurumlardan temsilcilerin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Ticaret Bakanlığından yetkililer katıldı.

Etkinlikte konuşan Şimşek, Türkiye’nin terör saldırıları ve FETÖ’nün darbe girişimi ile çok önemli sınavlardan geçtiğini söyleyerek, “Özellikle 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunun ardından enerji, savunma ve sağlık başta olmak üzere, belirli alanlardaki reformlara hız vereceğiz. 2019’a dek ekonomik reformlara da devam edeceğiz” dedi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan THO Başkanı Ali Çınar, Türkiye – ABD ilişkilerinin köklü bir geçmişi bulunduğuna dikkat çekti. Dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi konumunda bulunan Türkiye’nin ABD ile ticaret hacmini son 10 yılda yaklaşık üç kat artırarak 19 milyar dolara çıkardığını söyleyen Çınar, “Bu hacmin daha da büyümesi için potansiyel mevcut. Bugün 1.500’ü aşkın Amerikan şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Daha fazla şirketin gelmesi için yatırım teşviklerinin sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin son 14 yılda gösterdiği ekonomik performansın, ülkenin ekonomik geleceğine yönelik olarak uzmanlara ve uluslararası kuruluşlara güven verdiğini ifade eden Ali Çınar, “Örneğin OECD verilerine göre, 2015-2025 yıllarını kapsayan 10 yıllık periyotta, OECD üye ülkeleri arasında Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olması bekleniyor. Bu dönemde yıllık yüzde 4,9 büyüme öngörülüyor. Trump yönetiminin bayrağı devralması ile birlikte gündeme gelen ABD ile serbest ticaret anlaşması da önemli bir potansiyel vadediyor” diye konuştu.

Turkish Heritage Organization hakkında:

Merkezi Washington DC’de bulunan Turkish Heritage Organization (THO), tamamen bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 2015 yılında kurulan THO, Türk – Amerikan ilişkilerini kapsamlı bir diyalog çerçevesinde, başta Washington olmak üzere Amerikan kamuoyunun gündemine taşımayı hedeflemektedir. Güvenlik, enerji, eğitim, ekonomi, insani yardım ve teknoloji gibi ABD-Türkiye ilişkilerinde büyük öneme sahip altı konu başlığında düzenlediği etkinlikler, yaptığı araştırmalar ve yayınlar ile önemli bir platform oluşturmaktadır. Danışma Kurulu’nun yetkin ve dünyaca tanınmış akademisyenlerden oluştuğu THO, tüm faaliyetlerini açık iletişimin esas alındığı bir çerçevede yürütmeye özen göstermektedir. Böylece Türkiye hakkında doğru bilgi ve içerik üretilirken, çıkarılan kasıtlı veya yanlış bilgiler de temizlenmekte, ABD kamuoyu ve medyasındaki dezenformasyonun önüne geçilmektedir.