AFIC Toplantısı Bali’de Gerçekleşti

Güneydoğu Asya Mobilya Endüstrileri Konseyi AFIC Genel Sekreteri Basuki Kurniawan önderliğindeki 14 delege, geçtiğimiz günlerde Bali’de toplanarak 26. Konsey Çalışma toplantısını gerçekleştirdiler. Toplantıda, Mart 2014’te gerçekleşecek olan Mobilya Fuarı hakkında tartışıldı, AFIC Ticaret ve Yatırım Misyonu gözden geçirildi, Kereste Sertifikası, AFIC Websitesi, Güneydoğu Asya Mobilya Ticaret İçerikleri yorumlandı ve her ülkedeki mobilya sanayi durumu hakkındaki raporlar incelendi.

ASEAN (Güneydoğu Asya) Mobilya Endüstrileri Konseyi AFIC, 1978 yılında bölgesindeki mobilya endüstrilerini teşvik amacıyla kurulmuş bir ticari organizasyondur. AFIC şu anda, her güneydoğu Asya bölgesi ülkesinden, ticaret ve sanayi odası veya eşdeğeri bir kuruluş tarafından onaylı kurucu üyelerden oluşur. Derneğin 14 üyesi geçtiğimiz günlerde, AFIC Genel Sekreteri Basuki Kurniawan önderliğinde Bali’nin Seminyak bölgesinde biraraya geldiler ve 26. Konsey toplantısını gerçekleştirdiler. Bu toplantı dahilinde Mario, FA Ary, PT Bali Prefab ve Tarumas olmak üzere dört farklı fabrika ziyaret edildi. Delegeler, AFIC Ticaret ve Yatırım Misyonu’nu gözden geçirirken, Kereste Sertifikası, AFIC Websitesi, Güneydoğu Asya Mobilya Ticaret İçerikleri’ni yorumladılar ve Belgelendirme, her ülkedeki mobilya sanayi durumu hakkındaki raporlar incelendi. Batu Bulan’daki geleneksel Barong Dans Performansını da izleyen delegeler, bamboo ağacından yapılmış “Yeşil Okul”u da ziyaret ettiler.

AFIC konseyinin şu anki üyeleri arasında ASMINDO (Endonezya), Malezya Mobilya Sanayi Konseyi (Malezya), Myanmar Ahşap Tüccarlar Derneği (Myanmar), Filipinler Mobilya Sanayi Odası (Filipinler), Singapur Mobilya Sanayi Konseyi (Singapur), Thayland Mobilya Sanayi Kulübü – Tayland Sanayi Federasyonu (Tayland) ve Vietnam El Sanatları ve Ağaç Sanayi Derneği HAWA (Vietnam) bulunuyor. Endonezya şu anda, 2013/2014 dönemi için AFIC başkanlığını yapıyor. Endonezya Mobilya Sanayi ve El Sanatları Derneği (Asmindo), ayrıca gelecek günlerde Endonezya’da gerçekleşecek olan AFIC Ticaret ve Yatırım misyonu konferansı için bir toplantı düzenleyecek. AFIC Başkanı Ambar Tjahyono, bu toplantıyla ve ASEAN Mobilya Sanayi Konseyi ile ilgili şunları söyledi; “Güneydoğu Asya bölgesi, dünyanın en büyük ihracatçı ülke üyeleriyle birlikte insan kaynakları ve hammadde açısından son derece zengindir.  Küreselleşme ve diğer uluslararası piyasaların yükselişi ile, ASEAN mobilya sektörünün üyelerinin, dünya pazarında rekabet edebilmek için toplu ve akıcı ortak çalışmaya devam etmeleri önemlidir. Ikili ticaret ve yatırımlarla, ASEAN üyeleri birbirlerinin güçlü yönlerinden faydalanabileceğinden, Endonezya’da yapılacak bu gelecek toplantının da bölgesel meslektaşlar arasında bilgi paylaşımı için iyi bir fırsat olacağına inanıyorum.”