AFPA Açıkladı Avustralya’da Ormancılık Büyüyor

Avustralya Orman Ürünleri Derneği AFPA, Tarım ve Kaynak Ekonomisi ve Bilimleri Avustralya Bürosu (ABARES) tarafından yayınlanan raporu paylaştı ve ormancılıktaki büyümenin umut verdiğini ifade ederken, Avustralya’daki uzun dönem orman ürünlerine olan taleplerdeki durumun, orman ve kağıt ürünlerinin artışıyla kuvvetlendiğine de dikkat çekti.

Tarım ve Kaynak Ekonomisi ve Bilimleri Avustralya Bürosu (ABARES) 2050 yılında, Avustralya’nın orman ürünleri tüketiminin yüzde 50 artacağı tahmin etti. Büronun açıkladığı tahmin raporlarını paylaşan Avustralya Orman Ürünleri Derneği AFPA’nın İcra Kurulu Başkanı Ross Hampton durumu şöyle değerlendirdi; “Bu öngörülen büyüme, insanların konut, inşaat ve günlük tüketim ihtiyaçları için odun ve kağıt ürünlerini kullanmaları adına, yurtdışı ekonomilerde beklenen büyüme ile de uyumludur. Bu tip ürünler, aynı zamanda yenilenebilirlik, geri dönüşüm ve düşük karbon ayak izi ile çevre korunması ve gelişimine de katkıda bulunur. Buna ek olarak, kağıt ve mukavva tüketimi için tahmini önümüzdeki 40 yıl boyunca, yılda 4 milyon ton’dan 7.1 milyona tona (2010 yılı rakamı) doğru sürekli bir artış gösterecektir. Avustralya sanayi, mevcut üretim ile işlenmiş ahşap talepleri arasındaki boşluğu doldurmak için hazırdır ancak, politika yapıcıların, ekim ve ahşap işleme yatırımını teşvik etmek ve diğer inşaat malzemeleriyle ahşabı karşılaştırınca görülen düşük karbon izini tanımak adına daha cesaretlendirici çalışmalar ve uygulamalar yapmaları gerekmektedir.” Bu sözleriyle, Avustralya Orman Ürünleri Derneği, CEO’su Ross Hampton, sanayinin talebi memnuniyetle karşılayacağının ama, hükümete daha fazla “odun dostu” politikalar için çağrı yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Avustralya Orman Ürünleri Derneği (AFPA) 2011 yılında, Avustralya Fidanlık Ürünleri ve Kağıt Sanayi Konseyi (A3P) ve Orman Sanayi Ulusal Birliği (NAFI) bünyesinde birleştiren bir grup tarafından kuruldu. AFPA bugün, Avustralya’daki kereste ve kağıt ürünleri üreticileri, orman yetiştiricileri ve hasatçıları temsil ediyor.

header_logo2012