İnegöl’e Dünyanın ilk Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi…

Bursa’nın İnegöl ilçesine Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi kuruluyor
Bursa’nın İnegöl ilçesine Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi kuruluyor

“Bursa’nın İnegöl ilçesine Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi kuruluyor.”

Proje koordinatörü Nedim Bayram kurulacak müzenin, yapılan araştırılmalara göre müstakil olarak dünyanın ilk Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi olacağını ve BEBKA’dan bu konuda destek beklediklerini belirtti.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı – BEBKA’ya proje teslimi sırasında bir konuşma yapan Proje Koordinatörü Nedim Bayram, “Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi’nin kurulmasıyla ilgili olarak uzun zamandır ciddi bir çalışma yürütüyoruz. BEBKA’dan destek almak adına projemizi titiz bir şekilde hazırladık. 19 Mart tarihi itibari ile de hazırladığımız proje dosyalarını BEBKA yetkililerine teslim ettik. Projemiz BEBKA tarafından değerlendirilip, haziran ayı içerisinde destek alacak diğer kurumlarla birlikte liste şeklinde açıklanacak. Araştırmalarımıza göre müstakil olarak dünyanın ilk Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi olacak. Projenin BEBKA tarafından kabul edilerek destek alan kurumlar arasında olmasını arzu ediyoruz. Temennimiz BEBKA’nın projemiz için verebileceği en yüksek desteği alabilmektir ” dedi.

İnegöl Belediyesi Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi BEBKA Proje Teslimi
İnegöl Belediyesi Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi BEBKA Proje Teslimi

Bayram, müzenin zemin katında Osmanlı belgelerine göre 1400’lü yıllardan 1900’lü yıllara kadar İnegöl’deki ağaç işçiliği ve atölyelerinin dükkânlar şeklinde oluşturulup balmumu heykellerle canlandırılacağını söyledi. Diğer katlarla alakalı da bilgi veren Bayram, “Müzenin 1. katında ise 1900 yıllardan sonra İnegöl’deki takunya, çeyiz sandığı ve at arabası üretiminden Hazeran sandalyeye, ondan da günümüz mobilyasına geçişin anlatılacağı bölümler tarihi canlandırmalarla yer alacak. 2. katında ise 200 kişilik çok amaçlı salon, fuaye ve idari odalar bulunacak. Müzenin teras katını ise bakım, eğitim ve uygulama atölyeleri şeklinde konuşlandıracağız. Teras katın bir bölümünü de tıpkı bodrum katında olduğu gibi depo olarak kullanacağız. Kurulacak müzemiz İnegöl Kent Müzesi ile bitişik ve bağlantılı olacak. Mobilya ve Ağaç İşçiliği Müzesi şehrimize büyük bir vizyon kazandıracaktır” diye konuştu.