AGT, 100 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

Bu yıl gerçekleştirecekleri yatırım ve pazar faaliyetleri ile yüzde 30’luk bir büyüme hedeflediklerini belirten AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı, ihracattan istihdama yatırımlara devam edeceklerini kaydetti. Firmalarının hedefleri hakkında bilgi veren Subaşı, “Açılımı Ahşabı Geliştiren Teknoloji olan AGT, gelişen teknolojiyle ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği hayaliyle 1984 yılında kuruldu. Bugün modern üretim tesislerimizde MDF, MDF-LAM, panel, profil, parke ve süpürgelik üretimi gerçekleştiriyor, bir iç mekan için gerekli tüm ahşap ürünleri AGT çatısı altında üretebiliyoruz. Toplam 400 bin metrekare alana kurulu; Generation8 teknolojisi ile Türkiye’nin en modern ve yüksek performanslı MDF tesisi olma iddiasındaki kompleksimiz, yıllık 500 bin metreküp üretim kapasitesine sahip. Endüstri 4.0 ve Ar-Ge alanındaki yatırımlarımız bu yıl itibariyle başlattığımız AGT Dijital Platform projesi sürdürülebilir rekabette bize avantaj sağlayacak. Geçtiğimiz yılı 900 milyon TL’nin üzerinde bir ciro ile kapattık. Mevcut üretim, satış ve pazarlama politikamızla 2018’de yaklaşık yüzde 30’luk bir büyüme ve 100 milyon dolarlık bir ihracat beklentimiz var. Ayrıca yeni yatırımlarımız doğrultusunda 2018’de istihdamımızı yaklaşık yüzde 15 artırmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

İran’a 45 milyon euroluk tesis

70 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve ihracat pazarlarını genişletmeyi planladıklarını belirten Subaşı, İran’daki yeni tesis yatırımlarını bu yıl devreye alacaklarını kaydetti. Subaşı, “Uzun yıllardır varlığımızı sürdürdüğümüz İran pazarında, marka algımızı daha da kuvvetlendirmek amacıyla Tahran’a 150 kilometre mesafedeki Kazvin şehrinin Caspian Sanayi Bölgesi’nde tesis yatırım kararı aldık. Toplamda 45 milyon euro değerindeki İran yatırımımız ile sadece İran pazarı değil, çevre ülkelere ihracat da önemli hedeflerimiz arasında olacak. Bu yıl faaliyete alacağımız tesiste ilk etapta panel, sonraki süreçte ise diğer ürünlerin üretimini gerçekleştireceğiz. Merkez üretim tesisimizde devreye alacağımız yeni hatlarla üretim kapasitemizi en az iki kat artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Cirolarının yaklaşık yüzde 50’sini ihracattan elde ettiklerini ifade eden Subaşı, “Stratejik olarak belirlediğimiz ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde ihracatımızı artırmaya yönelik faaliyetlerimize hız verdik. Yeni pazarlar ve bu pazarlara girme konusunda stratejiler geliştiriyoruz” diye konuştu.

“Yüzde 100 otonom bir firma olmayı amaçlıyoruz”

Teknoloji ve dijitalleşme yatırımlarıyla ahşabı özelleştirmeye devam eden AGT’nin yüzde 100 otonom bir firma olma hedefiyle ilerlediğini belirten Subaşı, “Endüstri 4.0’a makinelerin birbiriyle konuştuğu, nesnelerin sağladıkları veriyi Big Data platformlarıyla paylaştığı ve Big Data’nın analiz edilerek öngören sistemlerin kurulduğu yüzde 100 otonom bir firma olmayı amaçlıyoruz. Bu eksende de gerçekleştirdiğimiz tüm yatırımların Endüstri 4.0’a uyumlu olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Endüstri 4.0 ve Total Productive Maintenance-TPM çerçevesinde, özellikle üretimde insan gücü yerini robotlara bırakıyor. Birbirine bağlı olarak çalışan sistemler üretim maliyetlerinden ulaşım giderlerine ve zaman kaybına kadar pek çok konuda şirketlere avantajlar sağlayacak. Bu hızlı dönüşüme, aynı hızla ayak uydurabilen şirketler rekabette öne geçecek. AGT olarak biz de uzun vadeli yatırım planlarımızı yeni gerçekleşecek sanayi devrimi ekseninde kurgulamaktayız” şeklinde konuştu.

2018 için AGT Panel kartelasına metalik renk ve dokularla taş hissini veren 11 yeni renk eklediklerini de ileten Subaşı, “Natura Slim & Large serisi, gerçek ağaç hissi veren, senkronize yüzey dokusu, 8 milimetre kalınlığıyla doğayı yaşam alanlarına taşıyor. 8 milimetre kalınlığındaki Bella, doğadan ilham alan renkleriyle tasarım özgürlüğü sunuyor. Legno Lamine Serisi ise 14 milimetre kalınlığıyla fark yaratırken dünya ormanlarından izler taşıyan dokusuyla dikkat çekiyor.

AGT parke koleksiyonlarının tümü patentli klik sistemi sayesinde çok kolay ve hızlı uygulanıyor, zamanla açılma yapmıyor. Isıya ve aşınmaya dayanıklı, leke tutmayan, üstün sızdırmazlık özelliğine sahip AGT Parkeler, böylece uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabiliyor” dedi.