AGT’den yurtdışı yatırım atağı

Mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteren AGT; yurtdışı pazarındaki faaliyetlerine ilişkin ataklarına devam ediyor. Türkiye’deki sektör ihracat liderliğinin yanı sıra, yurt dışında da global marka çalışmalarına devam eden AGT, bu kapsamda İran’ın Kazvin şehrinde yeni bir üretim tesisi yatırımı gerçekleştiriyor.

 Ulusal ve uluslararası alanda mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörlerinde; MDF, MDF – Lam, Panel, Profil ve Parke üreten AGT, ülkemizdeki ödüllü yatırımlarını İran’da yaptığı yatırım ile taçlandırıyor. 60’tan fazla ülkedeki varlığı ile marka Kanada’dan Pakistan’a, Yeni Zelanda’dan Sri Lanka’ya kadar geniş coğrafyada faaliyetlerine devam ediyor.

Yerli üretiminin yanı sıra, yurtdışındaki aktif pazarlama çalışmalarını da yürüten AGT, geçtiğimiz yıl elde ettiği 700 milyon TL’nin üzerindeki cirosunun %40’tan fazlasını ihracattan elde ederek global marka vizyonuna ulaşma konusunda emin adımlarla ilerliyor.

GLOBAL ARENADA ETKİLİ YATIRIM

Uzun yıllardır varlığını sürdürdüğü İran pazarında, 2016 yılında açtığı Tahran showroomu ile öncü çıkış yapan AGT, bu kez Tahran’a 150 km mesafedeki Kazvin şehrinin, Caspian Sanayi Bölgesinde 112 dönümlük arazide gerçekleştirdiği tesis yatırımı ile üretim faaliyetlerine başlayacağını duyurdu.

AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı, Kazvin Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Grup Başkanı Dr. Manouchehr Habibi ve Kazvin Yabancı Yatırımcı Daire Başkanı Dr. Mohammed Ali Ghasemi arasında imzalanan anlaşma ile Caspian Sanayi Bölgesi’nde yapılacak yatırım kapsamında, ilk etapta panel ürünleri üretimi, sonraki dönemlerde ise MDF – LAM, Profil ve Parke üretimi gerçekleştirilecek. Kazvin Bölgesi’nde 2017 yılı içinde yapılan en büyük ikinci yabancı yatırım olacak üretim tesisinin ise bir yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı İran’da imzalanan anlaşmaya ilgili yaptığı açıklamada; “AGT olarak uzun yıllardır varlığını sürdürdüğümüz İran’da, 2016 yılında Tahran’daki showroom’umumuzun açılışını gerçekleştirdik. Bugün ise İran pazarına yönelik yaptığımız araştırmalar sonucunda lojistiği, enerjisi ve Tahran’a olan konumu bakımından avantajlarıyla ön plana çıkan Kazvin Bölgesi’ne yatırım yapıyoruz. İlk etapta yatırımımızla panel, sonraki süreçte ise MDF – LAM, profil ve parke üretimi gerçekleştireceğiz. Bir yıl içerinde bitirmeyi planladığımız tesisimizin, Kazvin Bölgesi’nde 2017 yılı içinde yapılan en büyük ikinci yabancı yatırım olmasından gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de global pazardaki faaliyetlerimiz hızla devam edecek. Bu yatırımla sadece İran Pazarı değil, çevre ülkelere ihracat da AGT’nin önemli hedefi olacak. ” diye konuştu.

 

AGT HAKKINDA

Gelişen teknoloji ile ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği hayali ile 1984 yılında Antalya’da çalışmalarına başlayan AGT (Ağaç Sanayinde Gelişmiş Teknoloji), bugün mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. AGT, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu modern üretim tesislerinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil üretimi ile mobilya ve dekorasyon sektörlerine, Parke, kapı, duvar paneli ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan AGT, 2016’da gerçekleştirdiği 700 milyon TL’yi aşkın ciro, %40’lık ihracat ve yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ile Türkiye’nin bir yaşam alanının ihtiyacı olan tüm ahşap malzemeyi tek başına üretebilen öncü firmasıdır. Türkiye genelinde yaygın bayi kanalının yanı sıra 5 kıtada satış noktaları bulunan AGT, başta Doğu Avrupa, Balkanlar, İran, Orta Doğu ve Rusya olmak üzere 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası’nın gerçekleştirdiği İSO 500 sıralamasının 2016 sonuçlarında 194. sıradan 164’üncülüğe yükselen AGT, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2016 verilerine göre ise ilk 1000 ihracatçı firma listesinde 185. sırada yer almaktadır.