AHEC, Amerikan Sertağaç Çevresel Profillerini elde etmeyi ithalatçılar için daha da kolay hale getiriyor

 

AHEC ihracat piyasalarına teslimatı gerçekleştirilen

Amerikan sertağaç kerestesi ve kaplamalarının sürdürülebilirliğini gösteriyor

 

10.Mart.2016 – Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticari birliği, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), 2014 yılındaki başarılı tanıtımının ardından şimdi de, yeni bir Amerikan Sertağaç Çevresel Profili (AHEP) sistemini, üyelik websitesine (www.ahec.org) entegre etti. Daha dinamik, tutarlı ve kullanımı kolay olması için sıfırdan yeniden düzenlenen, yeni ve geliştirilmiş bu araç, AHEC üyeliğini oluşturan tüm sertağaç yetiştiricileri, üreticileri ve ihracatçıların kullanımına açıktır ve denizaşırı sevkiyatı yapılan her bir Amerikan sertağaç yük gönderisi için, özel olarak çevresel profil oluşturulmasını sağlamaktadır.

 

AHEP, konteynır içinde bulunan Amerikan sertağaç kereste veya kaplama türlerinin yasadışılık ve sürdürülebilirlik riski bilgilerine erişim sağlayan bir vakaya özgü konsinye nakliye belgesidir. Amaç; Fırında kurutma verimliliği ve ulaşım yolları ile modları gibi önemli parametrelere göre düzeltilmiş, bireysel sevkiyata özgü, güvenilir çevresel verileri sağlamaktır ve hem hızlı hem de önemli bir maliyet olmadan verimli bir şekilde temin edilebilir. Bu nedenle AHEP her sevkiyat için, yasadışı hasat ihmal riskini gösteren belgeleri, ABD tedarikçisi, ürün açıklaması, ahşap miktarı, ticari ve bilimsel tür ismi, hasat yeri gibi bilgilere erişimi sağlayacaktır.

 

AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yeni AHEP aracı, ithal edilen kerestenin, küresel endüstri ve kamu yürütmelerini karşılamak adına şeffaflığını artırmak ve eşsiz çevresel kimliğine kanıt sağlamak için tasarlanmıştır. Bilim tabanlı bir belgedir ve Japonya’daki eski RPP yerine geçer ve ABD’deki Lacey Yasası gibi çoklu ‘gerekli özen’ yasaları, AB Kereste Yönetmeliği ve Japon ‘Yeşil Üretim’ veya ‘Gojo Ahşap’ yasalarına uygundur. Dahil bulunan çevresel etki bilgileri, bir malzeme olarak Amerikan sertağaçlarının sürdürülebilirlik ve düşük karbon ayak izi özelliklerinin daha geniş anlamda tanınmasını teşvik eder.“

 

AHEP hakkında ilk elden bilgi almak isteyen ithalatçıların, 4 – 6 Nisan tarihleri arasında, Dubai Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde (DICEC) gerçekleşecek Dubai Woodshow 2016’da yer alacak AHEC Pavyonu’nu ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor. AHEC bu fuarda, Sertağaç Eyaletleri İhracat Grubu (HSEG) ile birlikte, Amerikan sertağaç ihracat firmaları için ayrı ayrı kabinlerin bulunduğu ve buna ek olarak teknik bilgi alanının yer aldığı Amerikan Sertağaç Pavyonu’na ev sahipliği yapacak. Katılımcı firmalar arasında; Northland Corporation; State of Indiana; Northwest Hardwoods; Nina Company; Missouri Walnut; Wheeland Lumber; Baillie Lumber; Matson Lumber; Hermitage Hardwoods; Atlantic Veneer Corporation; Midwest Hardwood Corporation; Cardin Forest Products; Republic Forest Products; Snowbelt Hardwoods; American Lumber; TYR Wood Products; ve Hanafee Bros. Sawmill bulunuyorlar.

 

Roderick Wiles son olarak şunları söyledi: “EPD’lerin (Çevresel Ürün Beyanı) gelişimi, bazıları malzeme tedarikçileri tarafından yapılan çevresel iddialar ile düpedüz yanlış olabilen çeşitli kaynakların yarattığı karışıklığa bir cevaptır. Malzemelerin gerçek çevresel etkileri tek bir özelliğe göre özetlenemez ve tüketiciler ile politika yapıcıların, farklı ürün ve malzemelerin kaynaklarına göre çevresel ayak izini karşılaştırmak için gereken gerçek ehliyetlerinin zamanıdır. Biz, sürekli olarak üyelerimize sağladığımız hizmetlerimizi geliştirmenin yollarını arıyoruz ki, böylece onlar da talep edilen hizmet düzeyini müşterilerine sunabilsinler. Bu yeni, daha kolay ve kontrollü araç sayesinde, Amerikan sertağaç seçiminin, çevreye duyarlı olduğunu ve tüm yasal gereklilikleri karşıladığını temin edebiliriz.”