AHEC Dubai WoodShow 2015’e, Bugüne Dek Olan En Büyük Amerikan Sertağaç Pavyonu İle Katılacak

‘Ahşap Konuşuluyor’ seminer ve iletişim ağı organizasyonu akşamında sunum yapacak olan Dr. Scott Bowe, Amerikan sertağaçlarının çevresel kimliği, çok yönlü kullanımı ve çalışma özelliklerine dair görüşlerini paylaşacak

 

5 Mart, 2015 – Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), 14-16 Nisan, 2015 tarihleri arasında yapılacak olan Dubai Uluslararası Ahşap ve Ahşap Makineleri Fuarı’na (Dubai WoodShow) katılımını teyit etti. AHEC, 2006 yılında başlayan Dubai fuarına katılarak, organizasyonu desteklemeye başladığı günden beri en büyük Amerikan Sertağaç Pavyonu’nu kurmaya hazırlanıyor. AHEC’ten yapılan açıklamaya göre, Amerikan sertağaçları için sürekli artan talep, A.B.D.’li sertağaç ihracatçılarını MENA bölgesindeki sertağaç pazarında daha aktif kılmaktadır. Organizasyona, Amerikan Sertağaç Pavyonu bayrağı altında toplam yirmi bir Amerikan sertağaç kereste ve kaplama ihracatçısı katılım gösterecek.

 

Fuardaki 240 metrekare alanda kurulacak olan Amerikan Sertağaç Pavyonu, Amerikan Sertağaç türlerinin çeşitliliğini vurgulamaya hizmet etmenin yanı sıra, yüksek kaliteli ve yüksek verimli fırınlanmış hammadde sağlamak gibi katma süreçler taahhütlerinin yararlarına da dikkat çekecek. AHEC buna ek olarak, 13 Nisan, 2015 akşamında düzenlenecek olan ‘Ahşap Konuşuluyor’ (Timber Talking) semineri ve iletişim ağı organizasyonuna co-sponsor olacak. Seminerde, ABD Wisconsin Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, Orman ve Yaban Hayatı Ekolojisi Departmanı Profesörü ve Orman Ürünleri Uzmanı Dr. Scott Bowe, Amerikan sertağaçlarının çevresel kimliğiyle ilgili bazı noktalarla birlikte, orman kaynağı, kereste üretimi ve fırın kurutma konularını kapsayan bir sunum gerçekleştirecek.

Image 01 - Emaar Offices

“MENA bölgesi ABD sertağaç ürünleri için önemli bir pazardır ve 1999 yılında bölgede faaliyet göstermeye başladığımızdan beri her yıl artan bir önem göstermektedir. Amerikan sertağaç ihracatları bir bütün olarak son yıllarda, ABD sertağaç endüstrisi için çok daha önemli hale gelmiştir ve MENA bölgesi ABD firmalarına uzun vadede büyüme potansiyeli olan önemli bir imkan sunmaktadır” diyen Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, sözlerine şöyle devam etti: “Bölgenin kereste ticareti ve ahşap sektörü için kaçırılmaması gerektiğine inandığımız organizasyon ‘Dubai Woodshow 2015’i dört gözle bekliyoruz. Onuncu yılını kutlayacak olan fuar bize, ABD sertağaçlarının faydalarını karşılaştırmalı olarak, mimarlar, iç mimarlar, döşeme, mobilya ve doğrama üreticileriyle paylaşma fırsatı sağlıyor.”

Image 02 - Bahrain National Theater

AHEC önceki yıllarda olduğu gibi, Sertağaç Devletleri İhracat Grubu (HSEG) ile birlikte, teknik bilgi alanına ek olarak, ABD sertağaç ihracat firmaları için bireysel standlar içeren, büyük bir Amerikan Sertağaç Pavyonu’na ev sahipliği yapacak. Katılımcı firmalar arasında; Northwest Hardwoods, Wheeland Lumber, Kretz Lumber, Missouri Walnut, Hermitage Hardwood, Snowbelt Hardwoods, MacDonald & Owen Lumber, Hanafee Brothers Sawmill, Atlantic Veneer, Nina Company, Midwest Hardwood, Mayfield Lumber, Northland Corporation, USA Hardwoods, Oaks Unlimited, American Lumber, Linden Lumber, Baillie Lumber, Cypress Creek Hardwoods, Allegheny Wood Products ve Verde Wood International yer alıyor. Buna ek olarak, Tennessee eyaleti Memphis Ulusal Sertağaç Kereste Birliği (NHLA) Değerlendirme Baş Müfettişi Dana Spessert ile AHEC personel ve danışmanları, Amerikan sertağaç türleri, uygulamaları, kereste sınıflandırma ve çevresel kimlikleriyle ilgili teknik sorulara cevap vermek için, fuar süresince Amerikan Sertağaç Pavyonu’nda hazır bulunacaklar.

 

Wiles son olarak şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde olduğu gibi, artan ahşap kullanımına en büyük engel bilgi eksikliğidir. Bununla aslında demek istediğim; karar mekanizmalarının ahşap bilinci ve anlayış düzeyinin çoğunlukla, beton, alüminyum ve çelik gibi daha emtia tipi ana görüş malzemelerinden, çok daha düşük olmasıdır. Belirleyiciler, malzemeyi anlama ve kullanma güveninindeki eksikliklerinden dolayı sık sık, ahşap kullanımından vazgeçirtiliyor. Bu durum Körfez’de de geçerlidir ve belki de ahşabın Körfez’den bir malzeme olmaması da bu durumda etkilidir. Bizler de, ahşabın rönesans dönemini yaşaması bir yana, dünya genelindeki mimarlar için vazgeçilmez bir malzeme haline gelmesi göz önüne alarak, MENA bölgesindeki ‘ahşap zinciri’nin bütün unsurları arasında yer alan Amerikan sertağaçları hakkındaki bilinçlendirmeyi yapmak için istekliyiz.”

AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.