AHEC, Interzum 2015’te ‘Dilek Listesi’ni sergileyecek

‘Dilek Listesi’ndeki tüm ürünlerin beşikten mezara kadar olan karbon ayak izi toplamı, 0.61 ton CO2 eşdeğerindedir

 

23.Mart. 2015 – Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), 5-8 Mayıs, 2015 tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrindeki Koelnmesse Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan Interzum 2015 fuarına katılımını duyurdu. İki yılda bir düzenlenen organizasyon, sektörde dünyanın en büyük ticari fuarıdır ve mobilya üretimi ile iç tasarım alanlarında pazar başarısı hedefleyen herkesin katılım göstermesi gereken bir aktivitedir. AHEC bu fuara, dünyanın tanınmış tasarımcılarıyla birlikte yeni nesil tasarımcıların sıradışı ortak çalışması olan ve aynı zamanda 2014 Londra Tasarım Festivali’ndeki büyük başarısıyla dikkat çeken ‘Dilek Listesi’ projesinden bazı parçalarla katılacak.

 

AHEC tarafından yaptırılan ve Benchmark Mobilya tarafından hayata geçirilen zorlayıcı kurulum, Victoria ve Albert Müzesi’nde uzun bir konaklama yaptı ve Amerikan sertağaçlarının çok yönlülüğüyle birlikte, hem büyük, hem de küçük tasarımlarda rahatlıkla kullanılabileceklerini göstermeye yardımcı oldu. Proje kapsamında ünlü komisyon ekibiyle birlikte çalışan umut vaadeden tasarımcılar, yalnızca tasarımların geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmadılar, Amerikan sertağaçlarından oluşan parçaları, Benchmark ustalarının da desteğiyle bizzat yaptılar. Buna ek olarak, AHEC Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) araştırma verilerinin kullanılarak, her bir nesne için çevresel etkinin değerlendirilmesi de, bu olağanüstü projeye benzersiz bir boyut ekledi.
Image 03

“Dilek Listesi’ndeki tüm ürünlerin beşikten mezara kadar olan karbon ayak izi toplamı, 0.61 ton CO2 eşdeğerindedir. Bu rakam, Londra’dan New York’a giden dönüş uçuşundaki bir kişinin karbon ayak izinden bile daha azdır. Aynı şekilde şaşırtıcı olan bir başka gerçek ise, Dilek Listesi’nin parçalarını yapmak için kullanılan 13m3 Amerikan sertağaçlarının yerine ormanda yenilerini koymak, yalnızca 2 saniye sürmüştür” ifadesinde bulunan AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, “Dilek Listesi’nin Almanya’daki bu ilk gösterimiyle amacımız, tasarım topluluklarının Amerikan sertağaçlarını daha çok kullanmalarına ilham kaynağı olmaktır” diye ekledi.

Image 01

‘Dilek Listesi’ni Interzum’a taşıma kararı, AHEC’in, koleksiyondaki yedi parçayı Aralık ayında Barselona’da başarılı bir şekilde sergilemesini mütakiben alınmıştır. Parçalar, promosyon tasarım şirketi Mercado Central de Diseño (MCD) ile tasarım derneği ADIFAD tarafından ortaklaşa düzenlenen, ‘Tasarım Pazarı’nın bir parçası olarak Disseny Hub’ta sergilendi. Barselona’da tasarımın merkezi olan Disseny Hub parçaların sergilenmesi için mükemmel bir platform olurken, müzenin kendisinden gelen teklif üzerine sergi süresi 7 Ocak, 2015’e kadar uzatılmış ve halkın eserleri görmesi için daha uzun bir zaman şansı yaratılmıştır.

 

 

Wiles konuyla ilgili son olarak şunları söyledi; “Fuarda ‘Dilek Listesi’ne ek olarak, AHEC personeli ve danışmanlarından oluşan bir ekip, AHEC’in pazarlama stratejisini tartışmak ve EUTR uyumu, LCA araştırması, termal modifiye sertağaçların potansiyeli ve yapısal uygulamaları, NHLA kereste sınıflandırması ve son dönemde başlatılan Amerikan Sertağaç Çevre Profili (AHEP) dahil olmak üzere, Amerikan sertağaçlarıyla ilgili güncel konularda geniş bir yelpazedeki soruları cevap için hazır bulunacaklardır. Interzum 2015’e katılım, karar mekanizması kişilerin, ahşabın birçok uygulama için, uygulanabilir uygunlukta ve çevre dostu malzeme olmasıyla ilgili anlayışı geliştirmelerine yardımcı olacaktır ki, zaman içinde bu anlayış da, bu harika ve sürdürülebilir kaynağın daha yaygın kullanımını mümkün kılacaktır.”

Image 02

AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.