AHEC’den Haber Var

2014 yılında, MENA bölgesine yapılan Amerikan sertağaç kerestesi ve ahşap kaplama ihracatı rekor seviyeye ulaşarak, 108,93 milyon dolar oldu

Amerikan sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticari birliği olan Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2014 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesine yapılan ahşap ve kereste toplam ihracatı 108,93 milyon dolar değerine ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) yayınladığı en yakın tarihli bilgi verilerinden elde edilen istatistikler, 2013 yılına göre toplam yüzde 20 artış göstermektedir. Duyuru, 14-16 Nisan, 2015 tarihleri arasında gerçekleşen ve toplam 21 Amerikan sertağaç kereste ile ahşap kaplama ihracatçı firmasının yer aldığı, AHEC’in bugüne dek gelmiş geçmiş en büyük Amerikan Sertağaç Pavyonu organizasyonuna ev sahipliği yaptığı DubaiWoodShow 2015 fuarında gerçekleşti. AHEC bu fuarda ayrıca, İstanbul’da düzenlenecek ve ithalatçılar, belirleyiciler ve üreticilere yönelik olacak bir seminer organizasyonu için Ulusal Ahşap Birliği (UAB) ile görüşmelerini sürdürdüğünü de açıkladı.

 

Yayımlanan verilere göre 2014 yılında, Amerikan Sertağaç kereste ihracatı 79,07 milyon Amerikan doları değerine ve 98.425 metreküp hacmine ulaştı. Bu rakamlar 2013 yılına göre, ihracat rakamlarında %23’lük ve hacim olarak da %8’lik bir artış olduğunu göstermektedir. MENA bölgesine yapılan doğrudan ihracat rakamları toplamda 29,86 milyon Amerikan dolarına ulaşarak, 2013 yılına göre yüzde 12 oranında bir yükseliş gerçekleştirmiştir. Ancak, Amerikan sertağaç tomruklarından, özellikle de Türkiye’de üretilen kaplamaların yanı sıra, Avrupa ülkeleri ve Çin’den yapılan Amerikan sertağaç kaplamaları ihracatını da unutmamak gerekmektedir. 2014 yılında MENA bölgesine ulaşan Amerikan sertağaç tomruk ihracatı, toplam 34.957 metreküp hacminde ve 20,47 milyon Amerikan tutarı değerindedir.

 

Bölgeye yapılan ihracatlarla ilgili olarak, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, şunları söyledi: “En yüksek oranda Amerikan sertağaç ihracatının gerçekleştiği yerler, Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 48’lik bir artışla 15.723 metreküp), Mısır (yüzde 22’lik bir artışla 11.614 metreküp), Ürdün (yüzde 18’lik bir artışla 5.949 metreküp), Lübnan (yüzde 23’lük artışla 4.735 metreküp), Katar (yüzde 55’lik bir artışla 3.015 metreküp) ve Fas (yüzde 31’lik bir artışla 2.329 metreküp) olmuştur. Ancak, Türkiye’ye gerçekleşen gönderilerde yalnızca yüzde 2 oranında bir marjinal gerileme ve buna bağlı olarak 12.700 metreküp hacim rakamları görülmektedir ve Suudi Arabistan’a yapılan ihracatlarda da hafif bir krizle 10.513 metreküp hacim rakamları kaydedilmiştir.”

 

Türler açısından değerlendirince ise, 2014 yılında MENA bölgesine, 33.578 metreküp hacminde kırmızı meşe ağacı sevkiyatı gerçekleştiği ve ABD sertağaç kereste toplam hacminin yüzde 34’üne denk bir ihracat yapıldığı belirtildi. Ancak, bu toplam pay önceki yıllara göre daha azdır, çünkü küresel eğilimlere bağlı olarak, bölgeye daha büyük miktarlarda dişbudak, beyaz meşe ve lale ağacı sevkiyatı gerçekleşmiştir. Dişbudak ağacı ihracatı 20.885 metreküp hacmine ulaşmıştır ve bu rakamın yarısına yakını (10.247 metreküp), Pakistan’a sevk edilmiştir ve geriye kalanı da (4.992 metreküp), ağırlıklı olarak termal-modifiye zemin ve cephe kaplamasında kullanılmak üzere Türkiye’ye gönderilmiştir. Geçen yıl MENA bölgesine yapılan beyaz meşe kereste ihracatı, 2013 yılındaki 11.846 metreküpten yükselerek, 16.023 metreküp hacmine ulaşmıştır.

 

“AHEC’in 1999 yılında, bölgede başlattığı pazar gelişim programından bugüne, tüm Orta Doğu’da Amerikan sertağaçlarına karşı büyük bir ilgi kaydedilmiştir. Bu ilgi bölgede, Amerikan sertağaç kereste ve ahşap kaplamalarının ithalatı rakamlarındaki artışla ifade bulmuştur ve yalnızca son beş yılda gerçekleşen ithalat değerlerinde bile yüzde 80’lik bir artış söz konusudur” diyen Wiles, şöyle devam etti: “Bizim Dubai Woodshow fuarına katılımımız, Amerikan Sertağaç türlerinin çeşitliliğini vurgulamaya izin verirken aynı zamanda, yüksek kaliteli ve yüksek verimli fırınlanmış hammadde temini için yapılan katma süreçlerin yararlarını da gözler önüne sergilemektedir. İleriye baktığımızda çok daha olumluyuz çünkü, Ortadoğu’daki mimarlar ve tasarımcıların, hem bölgede, hem de uluslararası alandaki en son projelerinde, saflığı ve doğal görünümü sebebiyle ahşap zenginliğini tercih ettiklerini sıklıkla görmekteyiz.”

 

AHEC, Sertağaç Devletleri İhracat Grubu (HSEG) ile birlikte, ABD sertağaç ihracat firmaları için bireysel standlar içeren, büyük bir Amerikan Sertağaç Pavyonu’na ev sahipliği yaparken, katılımcı firmalar arasında; Northwest Hardwoods, Wheeland Lumber, Kretz Lumber, Missouri Walnut, CLC Hardwoods, Snowbelt Hardwoods, MacDonald & Owen Lumber, Hanafee Brothers Sawmill, Atlantic Veneer, Nina Company, Midwest Hardwood, Mayfield Lumber, Northland Corporation, USA Hardwoods, Oaks Unlimited, American Lumber, Linden Lumber, Baillie Lumber, Cypress Creek Hardwoods, Allegheny Wood Products ve Verde Wood International yer aldılar. Buna ek olarak, Tennessee eyaleti Memphis Ulusal Sertağaç Kereste Birliği (NHLA) Değerlendirme Baş Müfettişi Dana Spessert ile ABD Wisconsin Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, Orman ve Yaban Hayatı Ekolojisi Departmanı Profesörü ve Orman Ürünleri Uzmanı Dr. Scott Bowe da, varlıklarıyla organizasyona katkıda bulundular.

 

Wiles son olarak şunları söyledi: “AHEC’in Dubai WoodShow’a katılımına ek olarak, Pakistan’dan gelen kereste ithalatçıları ve tüccarlarından oluşan ziyaret heyeti için, 13 Nisan 2015 tarihinde Murooj Rotana Otel’de bir kereste derecelendirme atölyesi organize edildi. Atölye, Kuzey Amerika sertağaç kereste sınıflandırmaları için NHLA’nın kurallarına dair bir tanıtım yapan, Dana Spessert tarafından gerçekleştirildi. AHEC aynı gece ayrıca, ‘Talking Timber’ (Ahşap konuşuyoruz) başlıklı bir seminer ve ağ iletişimi gecesinin de eş-sponsorluğunu üstlendi. Seminerde, ithalatçılar, son kullanıcılar ve karar mekanizmalarından oluşan bir izleyici kitlesine konuşan Dr. Scott Bowe, Amerikan sertağaçlarının çevresel kimlik özelliklerine vurgu yaparak, ABD sertağaç orman kaynağı, kereste üretimi ve fırın kurutma sistemlerini anlattı.”

AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.

Image 01

Image 02