Ahşabı sanata dönüştürüyorlar

Yunusemre Belediyesi TOKİ 2 Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan ahşap oyma kursuna ilgi yoğun oldu. Kursiyerler, Ahşap Oyma Ustası Mehmet Yıldız’ın rehberliğinde ahşabı sanata dönüştürüyor.

Yunusemre Belediyesi, Hanım lokallerinde verilen kurslarda usta öğreticiler sayesinde, hem unutulmaya yüz tutan sanatları yaşatmaya çalışıyor hem de yeni sanatçıların yetişmesine imkan tanıyor. TOKİ 2 Kültür ve Sanat Merkezi’nde ağaç oyma kursu veren Mehmet Yıldız, yediden yetmişe her kesimden kursiyere ahşap sanatının inceliklerini anlatıyor. Yaklaşık 50 yıldır ahşap sanatıyla uğraşan Mehmet Usta, haftanın 20 saati kursiyerlere bu sanatın inceliklerini öğretiyor. Kursu ziyaret eden Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Sak, kursiyerlerle bir araya geldi. 50 yıldır ahşabı elinde sanata dönüştüren Mehmet Yıldız, kurs hakkında bilgi verdi.

Mehmet Usta, “Çocukluğumdan bu yana ahşap oyma konusuna ilgim var. Bu sanatı arkadaşlarımız ile beraber yapıyoruz. Daha çok Osmanlı hatları üzerine çalışıyoruz. Kurslarımıza gençler, öğrenciler, emekliler ve her kesimden insanlar geliyor. Ahşap oymadan süs eşyası ve Arapça tablolar sergiliyoruz. Haftada 20 saat kurs veriyoruz. Bu iş sabır işidir. Kurslarımıza başlayan arkadaşlarımız bu kursları seviyorlar” dedi. 52 yaşında ahşap oyma sanatıyla tanışan kursiyerlerden Sebattin Aşık ise “Mehmet hocamızdan çok şey öğrendim. Herkesin bu kurslarımıza gelmesini tavsiye ediyorum. Kurslarımızda her gün yeni bir şey öğreniyoruz” diye konuştu.