AHŞABI TUTKU VE TEKNOLOJİ İLE ŞEKİLLENDİREN AGT, SEKTÖRÜNDE FARK YARATIYOR

Ulusal ve uluslararası pazarlarda mobilya, dekorasyon ve  inşaat sektörlerine; MDF, MDF-LAM, panel, profil, power gloss, parke ve  kapı üretimiyle 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren AGT,  2015 yılında elde ettiği 500 milyon TL’yi aşan ciro ile yaklaşık %45’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Bu büyüme ile sektöründe Türkiye’de ve Dünya’da hızlı büyüyen şirketler arasında öncü olmayı başardı. AGT Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı;  “Bir yılda ürettiğimiz 500 bin metreküp MDF ile 80 tane olimpik havuzu doldurabilir; ürettiğimiz 15 milyon metrekare parke ile 430 stadyum zeminini döşeyebiliriz ”diye konuştu.

32 yıl önce Antalya’da Söylemez ailesi tarafından kurulan ve bugün 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, yaşam alanlarına özel ahşap ürünleriyle öne çıkan AGT adına konuşan AGT Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

“AGT olarak 2015 hedeflerimize ulaştık, hem yurt içinde, hem de yurt dışında büyümemizi sürdürdük. 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz büyüme ile sektörümüzde öncü olduk.İç mekan için gereken tüm ahşap malzemeyi kendi bünyemizde üretiyor ve 1000 kişiye istihdam sağlamanın gururunu yaşıyoruz. İhracatta elde ettiğimiz başarılarla sektördeki farkımızı ortaya koyduk”.

Cirodaki ihracat payıyla sektörde ayrışan marka

Farklı sektörlerdeki tecrübesi ile AGT’nin gücüne güç katan Subaşı, Dünyadaki  ve Türkiye’deki mobilya ve inşaat yan sanayi sektörünü değerlendirirken şunları söyledi:  “Dünyada lif levha üretimi 2009 yılında 60 milyon metreküp civarındaydı. Son altı yıllık dönemde % 69 dolaylarında bir büyüme gerçekleşti. Dünya lif levha üretiminin 2015 yılında 101 milyon metreküp olduğunu görüyoruz. Bu üretimin üçte birini Çin açık ara tek başına gerçekleştiriyor. Çin’i takip eden ülkeler arasında Türkiye 2. sırada yer alıyor Türkiye’yi sırasıyla Brezilya, Almanya ve Amerika takip etmekte. Dünya levha üretimde 2. sırada yer alan ülkemiz bu artışa benzer şekilde lif levha üretiminde %82 büyümüştür. 150 Milyon $’lık yatırımla Türkiye’nin en modern ve alanında en yüksek performansına sahip Avrupa makine üreticilerince ödüle değer bulunmuş, AGT Entegre Tesisimiz ile yıllık 500 bin m3 levha üretebiliyoruz.

Önemli iş ortaklarımız: bayilerimiz

2015’te kurdukları parke hattıyla ürün gamını daha da arttırarak son tüketicilere de odaklanıp, hızla büyüyen bir marka olduklarının altını çizen Subaşı: “Türkiye’de yaygın satış ve hizmet ile AGT olarak kapı ve parkede 2016 satış hedeflerimize ulaşmayı planlıyoruz. Bölgesel optimizasyon yaparak ürünlerimizi tüketicilere ulaştırırken bayilerimiz en önemli paydaşlarımız olmaya devam edecek. Bu amaçla bu yıl önemli standart dekorasyonlarla yurt içi ve yurt dışında AGT satış noktaları kurmaya başlayacağız. Yeni yatırımlarımıza ulusal ve uluslararası alanda devam edeceğiz; müşterilerimizin kalplerine dokunacağız. Son tüketici ile aramızdaki en önemli bağı oluşturan bayilerimiz ile beraber büyümeye; tek bir güç olarak var olmaya devam edeceğiz ” dedi.

 

Rakamlarla AGT’nin Üretim Kapasitesi

 • AGT yılda ürettiği 500.000 m3 MDF ile 80 olimpik havuzu doldurabilir
 • Yılda 500.000 m3  MDF LAM ile Antalya’nın tüm zeminini baştan sona MDF Lam ile kaplayabilir
 • Yılda 9 milyon m2  High Gloss Panel ile Van gölünü 3 kere kaplayabilir
 • Yılda 6 milyon m2 Power Gloss ile Boğaziçi köprüsünü 145 kere kaplayabilir
 • Yılda 15 milyon m2  Parke ile 430 stadyum zeminini AGT Parke ile döşeyebilir.

AGT’nin Önemli Dönüm Noktaları

 • 1984 yılında Antalya’da AGT’nin ilk temellerini atıldı.
 • 1994 yılında Antalya’da Antalya Organize Sanayi Bölgesine geçti
 • 1996 yılında profil üretim tesisini kurdu
 • 2004’te panel üretim tesisnii kurdu
 • 2004’ten 2014’e ciroda 7 kat büyüme elde etti.
 • 2005 ilk defa İSO 500’de yer aldı
 • 2007’de kapı üretim tesisi kuruldu.
 • 2008’de ihracatta 40 ülkeye ulaştı
 • 2014 MDF üretim tesisini kurdu
 • 2015’te parke  hattı kurdu
 • 2015’te Turquality marka desteğini aldı

 

AGT HAKKINDA

Gelişen teknoloji ile ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği hayali ile 1984 yılında Antalya’da çalışmalarına başlayan AGT (Ağaç Sanayinde Gelişmiş Teknoloji), bugün mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. AGT, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu modern üretim tesislerinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil üretimi ile mobilya ve dekorasyon sektörlerine, Parke, kapı, duvar paneli ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan AGT, 2015’te gerçekleştirdiği 500 milyon TL’yi aşkın ciro, %40’lık ihracat ve yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ile Türkiye’nin bir yaşam alanının ihtiyacı olan tüm ahşap malzemeyi tek başına üretebilen öncü firmasıdır. Türkiye genelinde yaygın bayi kanalının yanı sıra 5 kıtada satış noktaları bulunan AGT, başta Doğu Avrupa, Balkanlar, İran, Rusya, Libya ve Azerbaycan olmak üzere 60’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.www.agt.com.tr