Ahşap Atıklar İçin Temiz Hava Protokolü

İnegöl’de ahşap işleme ve mobilya atıklarının yakılması kaynaklı hava kirliliğini önlemek amacıyla 3 yıllığına protokol imzalandı.

Toplanacak atıklar çevreye zarar vermeden Starwood A.Ş. tarafından bertaraf edilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl’deki hava kirliliğinin önüne geçmek için mobilyacı esnafı ve sanayicilerden hassasiyet beklediklerini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi, özellikle kış aylarında İnegöl’ün en önemli sorunu olan hava kirliliğinin önlenmesi için çalışmaları sürdürüyor.

İnegöl’de mobilya atıklarının yakılması kaynaklı hava kirliliğini önlemek amacıyla Büyükşehir Belediyesi, İnegöl Kaymakam lığı, İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi ve Starwood Orman Ürünleri Sanayi A.Ş. arasında imzalanan ve süresi dolan protokol, 3 yıllığına yeniden imzalandı. Protokol kapsamında ücretsiz olarak Ulusal Atık Taşıma Formu ile toplanacak olan mobilya atıkları, Starwood Orman Ürünleri A.Ş tesislerinde çevreye zarar vermeden bertaraf edilecek.

İnegöl’de hava kirliliğinin önlenmesi için büyük önem taşıyan protokol için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı  Alper Taban, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Anıl,  İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ve Starwood Orman Ürünleri A.Ş. İnegöl Hamzabey Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yıldız ile bir araya geldi.

HASSASİYET ÇAĞRISI…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çevrenin en güzel şekilde gelecek nesillere aktarılması noktasında herkesin bir sorumluluğu bulunduğunu ifade etti. Aktaş, özellikle İnegöl’deki hava kirliliğinin önüne geçmek için mobilyacı esnafı ve sanayicilerden hassasiyet beklediklerini söyledi. Aktaş, “Bu atıkların doğaya zarar vermeden bertarafıyla ilgili konunun tarafları arasında imzalanan protokolün süresi bugün itibariyle sona eriyor. Şimdi biz yeni protokolle 3 yıl uzatmış olduk.  Özellikle esnaf ve sanayicimizin bu noktada çok dikkatli olması gerektiği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ciddi ağır cezai müeyyideler uygulandığını, bunların bertarafıyla alakalı lisanslı firmaya verilmesi nin şart olduğunu hatırlatmak istiyorum. Şehrimizi daha güzel hale getirmek için herkesin bir sorumluluğu var. Az çok demeden, bu atıkları özellikle kış sürecinde yakarak tüketmektense, kontrollü şekilde bertarafını sağlamamız gerekli” diye konuştu.

DENETİMLER ARTACAK

Protokol kapsamında, ahşap işleme ve mobilya sektöründen kaynaklanan ve Starwood Orman Ürünleri A.Ş. İnegöl Şubesi izin belgesi kapsamında bulunan atıklar, artık İnegöl Belediyesi tarafından toplanmayacak. Bu atıklar, ilgili mevzuat gereği ayrı olarak biriktirilerek Starwood Orman Ürünleri A.Ş. İnegöl Şubesi’ne bedelsiz olarak teslim edilecek. Firma da atıkları lisanslı araçlarla bedelsiz olarak toplayarak, kendi tesislerinde çevreye zarar vermeden bertaraf edecek. İlçedeki hava kirliliğinin en aza indirilmesi hedefiyle hazırlanan protokol kapsamında, atıklarını ilgili firmaya vermeyip, kontrolsüz olarak imha eden veya atıkları konutlarda yakıt olarak kullananlara ise para cezası uygulanacak. Bu kapsamda mobilya atıklarından kaynaklanan kirliliğe yol açan kişi ve kurumlara yönelik denetimler de artırılacak.