Ahşap Dünyasında Yaşanan Tutkal Sorunu Aşılıyor

Ağustos ve Eylül aylarında ülkemizde orman ürünlerinde kullanılan ve tedariği tamamen yurtdışından gerçekleştirilen A tipi tutkal konusunda sıkıntılı bir süreç yaşandı.

Yaşanan sıkıntının kaynağını araştırdık. Aldığımız verilere göre bu tutkal dünya üzerinde ana merkez olarak Amerika, İngiltere, Azerbaycan, Mısır ve Rusya’da tonajlı olarak üretiliyor ve dünya pazarlarına sunuluyor. Türkiye’de bu tutkalın tedarik edilmesi özel izinlere tabii. Bu çerçevede tedarik yoğun olarak Polisan ve Gentaş firmaları tarafından sağlanıyor ve iç piyasaya sunuluyor.

Eylül ayında yaşanan sıkıntının sebebi aldığımız bilgilere göre özellikle Amerika’yı vuran Irma Kasırgası sebebiyle yaşanan sevkiyat aksamaları oldu. Türkiye’deki tedarikçilerin ana kaynağının Amerika olması sebebiyle Türkiye’ye tutkal gelişi önemli ölçüde aksadı. Bu durum çok hızlı şekilde ve yüksek oran ile fiyatlara yansıdı. Alınan bilgilere göre tutkala gelen zam oranı %22+5 olarak gerçekleşti. Doğal olarak bu artış ürün fiyatlarına direk yansıdı. Ürünlere yansıma oranı yaklaşık %3-3,5 seviyelerinde gerçekleşti.

Ham madde kaynaklı arz ve kaynağın yetersizliğine bağlı talebin orman ürünlerine yoğun olması bağlamında fiyat artışı talebi hiçbir şekilde frenlemedi. Tam kapasite çalışan orman ürünleri üreticileri “kurdun ensesi neden kalın” misali tutkal tedariği konusunda kendi bünyelerinde ayrı ayrı uluslararası piyasalara yöneldi. Bu süreci artış oranı dışında ek maliyetlere de katlanarak  Avrupa ve Asya’da yer alan uluslararası farklı tedarikçiler ile çözen üreticiler pazarın talebini aksatmadan üretim gerçekleştirip tedarik sağlayarak önemli bir başarıya imza atmış oldular. 

Eylül ayının son haftasında Türkiye’deki tutkal tedarikçilerinden alınan bilgiye göre Amerika’da yüklemeler rutin sürecine döndü ve tutkallar tonajlı olarak yola çıktı. Bu doğrultuda Eylül ayında yaşanan stres şimdilik sona ermiş oldu.