Ahşap Endüstrisi İçin Ar-Ge Ve İnnovasyon Çalışmalarının Yürütüldüğü Türkiye’nin İlk Ve Tek Nano Teknoloji Laboratuvarı Açıldı

Devlet ve özel sektörden sağlanan yaklaşık 400.000 TL bütçe ile konu ile ilgili Türkiye’nin ilk ve tek “Nano teknoloji Laboratuvarı” ile “Termal Analiz Laboratuvarı” İstanbul Üniversitesi’nde kurulmuştur.

Nano teknoloji Laboratuvarı’nda nano bilim ve nano teknolojinin orman ürünleri endüstrisindeki uygulamaları üzerine AR-GE ve innovasyon çalışmaları yapılmaktadır. Yeni nesil kompozit malzemelerin geliştirilmesi ve mevcut malzemelerin performans özelliklerinin yükseltilmesi için çeşitli nano teknoloji uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Ahşap panel ve mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan termoset ve termoplastik tutkallar, boya, vernik vb. malzemeler üzerinde nano teknoloji uygulamaları yapılarak yeni nesil ürünler geliştirilmektedir. Böylece ahşap ve diğer yenilenebilir biyo-malzemelerin istenmeyen özellikleri giderilebilmekte, mevcut özelliklerinde önemli iyileştirmeler sağlanabilmektedir.

Ayrıca laboratuvarda, nano bilim ve nano teknoloji uygulamaları ile ahşap kökenli malzemelerin tıp-medikal, otomotiv, uzay-uçak, enerji, inşaat ve elektronik endüstrilerinde kullanılabilecek yüksek katma değere sahip yeni nesil ürünlere dönüştürülmesine yönelik AR-GE çalışmaları sürdürülmektedir.

Nano-teknoloji Laboratuvarı’nda doktora ve yüksek lisans tezleri yürütülmektedir. Bu kapsamda gerekli tasarım, üretim, modifikasyon ve ileri analizler için gerekli bütün ihtiyaçlar laboratuvarda mevcut bulunmaktadır. Başta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, İsviçre ve Çin olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerindeki üniversite, araştırma kurumları ve özel sektör kuruluşları ile ortak araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda hem nano teknoloji laboratuvarının imkânları kullanılmakta hem de bu üniversite ve kuruluşların laboratuvar altyapıları ortak olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında ülkemizde birçok üniversite ve araştırma kurumu ile ortak çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları ile katma değerli innovatif ürünlerin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda araştırma projeleri gerçekleştirilmektedir. Yeni nesil malzemelerin laboratuvarda geliştirilmesinin ardından ticarileştirilebilmesi için gerekli çalışmalar da devam etmektedir. Bu kapsamda endüstriyel şartlarda deneme üretimleri gerçekleştirilmektedir.