Ahşap İnovasyon Tasarım Merkezi (WIDC) RAIC Yenilikçi Mimarlık Ödülü’nü Kazandı

Ahşap İnovasyon Tasarım Merkezi (WIDC), Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü (RAIC) tarafından verilen 2015 yılı Yenilikçi Mimarlık Ödülü’nü kazandı.
Ahşap İnovasyon Tasarım Merkezi (WIDC), Kanada’daki Kuzey British Columbia Üniversitesi’nde bulunan bir mükemmeliyet merkezidir. Uzun ahşap binaların ekonomik ve güvenli olabileceğini göstermek amacını taşımaktadır ve ahşabın hem güzelliğini hem de sürdürülebilir bir malzeme oluşunu ortaya koymaktadır. Mimarı, Vancouver’da yer alan Michael Green Mimarlık firmasının kurucusu, mimar Michael Green’dir.
Mimarlıkta inovasyon konusuna odaklanan bu ödül, mimarideki yenilikleri onurlandıran bir sistemdir. Ödül değerlendirmesindeki potansiyel alanlar arasında; Yenilik için yapılan araştırma ve geliştirme, uygulanan yeni teknolojinin kullanımı ve mevcut teknolojinin adaptasyonu bulunmaktadır. Yenilikçilik aynı zamanda yeni bir projenin teslimi ve yapım yöntemleri, gelişmiş tasarım süreçleriyle bilgi ve materyallere taze yaklaşımlarla da ortaya konabilir. Ödülü veren jüri üyeleri arasında yer alan mimarlar şöyle sıralanıyor; Halifax’tan Omar Gandhi, Toronto’dan Donald Chong ve Montreal’den Jean-Pierre LeTourneux.
Ödülü kazanan mimar Michael Green’in ahşap kullanımında gösterdiği yenilikçilikle, Kana mimarisi için de bir farklılık yarattığı belirtiliyor. Bilinen bina kodlarının ötesinde, Kanada’nın ilk uzun ahşap binası olan WIDC’nin, geleceğin ahşap binaları için de bir tanıtım projesi olduğuna dikkat çekiliyor.

MGA_WIDC_In14_emapeter
29.5 metre boyundaki sekiz katlı ahşap bina, Kuzey Amerika’nın en yüksek çağdaş ahşap yapısı olarak gösteriliyor. Proje ekibi tüm yaşam güvenliği şartlarının yerine getirildiğini kanıtlamak için, geniş çaplı test ve ayrıntılı çalışmalar yapmışlardır.

MGA_WIDC_Ext16_emapeter

Michael Green Mimarlık firması binayı yaparken kullandıkları teknolojiler ve uzun ahşap bina projeleriyle diğer mimarlar, mühendisler ve özel sektör geliştiricilerine örnek olmak istemişlerdir.

MGA_WIDC_Construction

Firma sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen ahşapla, hızla yenilenebilir, düşük enerjili ve karbon-azaltıcı alternatif çağdaş binalar sunmayı hedef edinmiştir. Büyük yapılar için kullanılan büyük çaplı ahşap sayesinde, dünya çapında sera gazı emisyonları da azaltılacaktır.

MGA_WIDC_In30_emapeter
MGA_WIDC_Ext12_emapeter

MGA_WIDC_Ext9_emapeter

MGA_WIDC_Ext3

MGA_WIDC_Diagram_Detail-white