Ahşap Kütüphane, Hiç Beklenmedik Bir Anda Karşınıza Çıkıyor.

New York’a bağlı, fakat kuzeyde, merkezden epeyce uzak bir noktada, ormanın içinde bulunan bu özel kütüphane dikkatleri üzerine çekti. Studio Padron isimli Amerikan şirketi tarafından tasarlanan ve Hemmelig Rom adı verilen ahşap kütüphane, doğanın ve sessizliğin tam ortasında, hiç beklenmedik bir anda karşınıza çıkıyor.

Kütüphane anlayışında devrim

İsmi, Norveççe’de “Gizli oda” anlamına gelen kütüphane, gerçekten de gizli bir noktada ve geniş bir oda biçiminde düşünülmüş. 200 metre kare genişliğinde olan ve meşe ağaçlarının ortasında yer alan yapının kendisi de, bütünüyle meşe ağacından inşa edilmiş. Koyu renkleri ve heyecan verici görüntüsüyle ağaçların arasında duran bu dört duvarın içine girdiğinizde, gerçek bir hazineyle karşılaşıyorsunuz. Duvarlarda, elbette yine ağaçtan yapılma raflar aracılığıyla mini bir kütüphane ortamı yaratılmış. Rafların duvara hareketli bir şekilde dağıtılması ortama dinamik ve özgün bir hava katmış.

İçeride ayrıca bir yatak, koltuk ve masa da bulunuyor. Kısacası kitap okurken rahat etmeniz için her şey, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Elinize güzel bir kitap alıp yatağa uzanabilir ve bazen dışarıdaki harikulade manzarayı seyre dalarak, bazen de kitaptaki hikayenin bir parçası haline gelerek çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.