Ahşap Küvet Tasarımı: Otaku

Tasarımcı Tal Engel tarafından tasarlanmış olan ahşap küvet projesinin ismi Otaku. Bu ilginç proje, geleneksel Vietnam tekne yapım tekniği kullanılarak, ahşap kaplama ince şeritlerden dokunmasıyla gerçekleştirilmiş. Tasarımcı Tal Engel, Otaku konseptinin, okyanus üzerinde bir sepet tekne fikriyle, banyodaki küvet samimiyeti arasındaki analojiye dayandığını ifade ediyor. Tasarımcının ahşap küvet projesi son günlerin en çok dikkat çeken tasarımları arasında yer alıyor.

 

İlk olarak geçtiğimiz günlerde Almanya’da gerçekleşen imm Cologne tasarım fuarında sunulan Otaku banyo küveti, beyaz dişbudak ve akçaağaç kaplama şeritlerinin dokunmasıyla yapılmış. Tasarımcı Engel, Otaku’yu şöyle anlatıyor; “Kelimenin tam anlamıyla iç dışına döndürülmüş bir tekne mantığı diyebiliriz. Su teknenin içinde yapısıysa dışarıda.”

 

Asya tekniklere göre tasarlanan geleneksel tekneler, bambunun dokunmasıyla yapılırken, kullanılan reçine ve hindistan cevizi yağı ile su geçirmez olması sağlanıyor. Asya’daki zanaatkarlar yüzyıllardır bu dokuma tekniğini kullanarak tekneler yapmışlardır. Tasarımcı Engel ise Otaku’yu yaparken, denizcilik ve banyo yapmak arasındaki sıradışı ilişkiye göndermede bulunduğunu ifade ediyor.

 

woven-bathtub_otaku-tal

Otaku küvet ince metal profillerden yapılmış bir tel çerçeve içine oturtulmuş. Malzeme daha sonra bükülebilme esnekliğine sahip olunması için, ahşabın buhar kullanılmasıyla bir form halinde preslenmiş. Kuruduktan sonra, reçine katmanlarıyla cilalanan küvetin böylece dayanıklı ve su geçirmez olması sağlanmış Sonunda ağırlığı 15 kg’dan az olan ahşap küvet, çelik çerçeve üzerine monte edilmiş. Tasarımcı Engel, bu çerçeve sayesinde hedeflediği estetik tasarım anlayışına da ulaştığını belirtiyor.

 

woven-bathtub_otaku-tal-engel