Ahşap sağlık kaynağıdır

Ahşap döşeme, aynı amaçla kullanılan diğer türlerin (halı gibi zemin döşeme) sorun olabileceği sağlıksız koşullardan uzaktır. Ahşabın kendisi hipoalerjenik bir materyaldir. Öte yandan pürüzsüz yüzeylerin temizlenmesi kolaydır ve halı gibi yumuşak yüzeylerde yaygın olan parçacıkların oluşmasını önlenmiş olur.

 

Yeşil bina değerlendirme programlarının genellikle göz ardı ettiği yönlerden biri de, evlerin içindeki hava kalitesidir. Bu hava genellikle yalnızca çeşitli ev eşyalarının kullanımı nedeniyle değil, aynı zamanda mobilya ve ev kaplama materyalleri nedeniyle de serbest kalan maddelerden oluşur. Örneğin yapılan araştırmalara göre, Kuzey Amerikalıların zamanlarının % 90’ından fazlasını kapalı mekanlarda geçirdikleri göz önüne alındığında, sağlık üzerindeki sonuçlar daha da kötüleşebilir. Sorun, daha verimli evlerin inşa edilmesiyle – hatta ‘nefes almayan’ daha sıkı evler – ve bu evlere giren yapıştırıcı maddelerin miktarının artmasıyla gittikçe önem kazanmaktadır.

 

Halı ve kilimlerin bu konuya yönelik bir takım problemler yaratmaları muhtemeldir. Bunlar, kapalı mekan havasında hem kimyasal hem de biyolojik kirleticilerin en büyük kaynaklarını teşkil etmektedirler. Tutkallar, fiber bağlama maddeleri ve uygulamalar (örneğin leke dirençli, antistatik, anti-koku uygulamaları) tüm uçucu malzemeleri serbest bırakır. Ayrıca halı ve halı lifleri arasında biriken toz da birçok alerjinin kaynağıdır.

 

Bazı halılar üretici tarafından zehirli bir ürün olan bir pestisit ile kaplanmıştır. Diğerleri, karaciğer ve tiroid bezinde toksik olabilen, endokrin sistemini bozan ve doğurganlık sorunlarına neden olabilecek geniş bir kimyasal ailesine ait bromlu alev geciktiricileri içerir. Bazıları, mutfak gereçlerinde (Teflon™) kullanılan ve maruz kalmış kişilerin anne sütüne ve kan moleküllerini etki eden sentetik bir kimyasal olan perfluorooctanoik asit (PFOA) ile işlenir. Sağlık için riskleri, özellikle yenidoğan bebekler için olan riskler belgelidir. Küçük çocukların özellikle halılarda bulunan kimyasallara karşı savunmasız olduklarına dikkat çekilmelidir. Sadece iç mekanda daha fazla vakit geçirmekle kalmazlar, aynı zamanda otururken ya da yatarken yüzlerinin halıya yakın teması söz konusudur. Bütün bunlar düşünülünce, ahşap sağlık avantajlarından dolayı rakipsizdir.

 

(Kaynak: The many virtues of hardwoods)