Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı 3

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) Ahşap Eğitim Atölyesi, 24-25 Mart 2015 tarihlerinde, Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu 3’ü düzenliyor. Etkinlik, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Sempozyumda, dünyada ahşap sektörü ve koruma çabaları, projelendirme, restorasyon, konservasyon ve onarım uygulamaları ve sorunları, yerel yönetimlerin koruma çalışmaları, ahşap yapılar ve strüktürel davranışları gibi çeşitli başlıklar altında dünyadan ve ülkemizden örnekler üzerinde bilgi ve deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor.

Koruma konusunda yetkili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde çalışan tüm uzmanlara, akademisyenlere, üniversite ve meslek yüksek okullarının öğrencilerine, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ve ahşap yapı kullanıcılarına açık olarak düzenlenen sempozyumun ardından, yapılan sunumlara ait bildiri metinleri bir kitapta toplanarak yayın haline getirilerek, ülke genelinde ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara gönderilecek. Böylece, KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi faaliyetleri bir kez daha paylaşılmış olacaktır.

Sempozyumla eş zamanlı olarak, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi fuayesinde, KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi,”Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı” 2014 kursiyerlerinin atölye ortamında yürüttükleri onarımlar, yeniden üretimler ve koruma çalışmalarından oluşan bir Sergi düzenlenecektir.

İlki 2008 yılında gerçekleştirilen eğitimlerin yedinci dönemini oluşturan Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı koruma kuramı, belgeleme, yapı malzemesi olarak ahşap, geleneksel el aletleri ve makinelerin kullanımı, geleneksel ahşap yapı mimarisi, ahşap süsleme, ahşapta bozulmalar, ahşap koruma yöntemleri, geleneksel yapı elemanlarının üretimi, ahşap süsleme ve üst yüzey işlemleri konularında 4 ay süreli teori ve uygulama derslerini içermektedir.

Sempozyum boyunca Kültür Merkezi’nin fuayesinde ziyarete açık olan Sergi’nin açılışı

24 Mart 2015 tarihinde, 17:30’da yapılacak bir kokteyl eşliğinde gerçekleştirilecekti

Sempozyum programı ve ayrıntılı bilgiler, www.ibb.gov.tr/kudeb sayfasında güncellenmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için

Demet Sürücü

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü

Ahşap Eğitim Atölyesi Koordinatörü Orman Endüstri Yüksek Mühendisi

0212 455 37 87-455 37 00  0533 327 07 35

[email protected]

www.ibb.gov.tr/kudeb