Akıllı İmalat

Mobilya üreticileri, giderek parçalanmış pazarlara, giderek kısalan sürelerde ve oldukça özelleştirilmiş ürün ve hizmetlerle müşteri taleplerine yanıt vermek zorundalar. Hayatta kalmak için, ürünlerinde büyük bir çeşitlilik sunmaya, üretim sürelerini kısaltmaya ve üretim hızlarını artırmaya mecburlar. Kendi kendine öğrenme sistemleri, akıllı sensörler ve aktüatörler, akıllı fabrikalar, siber-fiziksel sistemler… Bunlar sanayinin geleceğini tarif eden terimlerden sadece bazıları. Ama nasıl olur da, üreticiler işleme ve dağıtım zaman dilimleri azaltabilirler? İşleme sırasında her hata pahalıya mal olur ve nihai ürünün gecikmelerle teslim edilir. Peki mobilya imalat operasyonlarını kendi kendine doğrulayabilen “akıllı” araçlar olsaydı durum nasıl sonuçlanırdı? Bu tip araçlar mevcut mudur yoksa sadece bir dilek midir? Bu soruların cevaplarını bulmak, piyasa şeffaflığının yokluğunda imkansızdır. Ve işte o noktada fuarlar devreye girer.

 

Otomasyon sistemleri, uzun yıllardır LIGNA’nın bütünsel teknolojisini sunan ayrılmaz bir parçası olmuştur. Fuar hem bu tür sistemlerle işbirliğinde bulunan katılımcıları hem de otomasyon üreticiliği yapanları öne çıkarmaktadır.

LIGNA (06. - 10. Mai 2013)

Deutsche Messe LIGNA Direktörü Christian Pfeiffer konuyla ilgili şu açıklamada bulunuyor: “Entegre imalata geçiş, özellikle küresel rekabete maruz kalan herhangi bir mobilya firmasının uzun süreli varlığı için kritik bir rol oynayacaktır. Dünyanın en iyi makine ve otomasyon sistemleri tedarikçilerinin, bu alanda geliştirdikleri çığır açan yenilikler, bize nereye doğru yol aldığımızı açıkça gösteriyor. Ormancılık, kereste ve mobilya sektörleri için dünyanın önde gelen fuarlarından biri olarak LIGNA, endüstri profesyonellerinin çok karmaşık teknolojilerde yollarını bulmaları ve ortaya çıkan zorlukları ve fırsatları geniş bir kitleye için kolay anlaşılır halde iletmek için ideal bir şekilde konumlandırılmıştır. Fuarın gelecekteki gelişimi üzerine çalışırken imalatçılardan rehberlik alıyor, yakından dinlemeye devam ediyor ve en son yenilikleri en iyi erişilebilir şekilde sunmaya kararımızı vereceğiz.”

 

Yeni görüntüleme alanının bir bölümü, değer zinciri içindeki malzemeler ve ürünlerin güvenliğiyle ilgili bilgi etiketlemesinin nasıl olacağı sorusuyla ilgilenecek. Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi, olası bir çözüm sunuyor. 11-15 Mayıs 2015 itibaren, LIGNA ortağı Informationssysteme GmbH abaco, 17 no’lu salonda RFID-Fabrika ekranını sahneleyecek. 500 metrekarelik (5.380 sq ft) interaktif sergide ziyaretçiler, baştan sona entegre tedarik zincirine dair büyüleyici bir tam tur alabilecekler.