ALBARAKA, ALBATROS PROJESİYLE ‘CIO ÖDÜLLERİ’NİN KAZANANI OLDU

 

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka, bilişim altyapısında başlattığı Albatros projesiyle operasyon verimini artırdı ve ‘CIO Ödülleri 2015’ kapsamında ödül aldı.

Geçtiğimiz haziran ayında hayata geçirdiği Albatros projesiyle bilişim altyapısını güçlendiren Albaraka, IT sektöründeki başarılı uygulamaların ödüllendirildiği “CIO Ödülleri 2015” töreninde ödüle layık görüldü. Ödülü alan, Albaraka’nın bilgi teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Tuğlu, “Albaraka olarak Türkiye’deki 30 yıllık değerli birikimimizi, bu yıl başlattığımız Albatros projesiyle güçlendirdik. Bilişim altyapısındaki uzun soluklu, yorucu ancak bir o kadar da keyifli değişim süreci, aldığımız ödüllerle daha çok anlam kazanıyor” diye konuştu.

CIO Dergisi’nin her yıl verdiği ödüller kapsamında dün gerçekleştirilen ödül töreni öncesi bir de panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak yer alan Ali Tuğlu, bankacılık sektörünün, sanılandan daha çok yazılım geliştirdiğini belirtti. Albaraka’nın inovasyon ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda geleceğe odaklanan bir banka olduğunu söyleyen Tuğlu, “Albaraka olarak 5 yıl sonrası için güncel teknolojilerin bizi nasıl etkileyeceğine dikkat etmeye çalışıyoruz. Bankacılık sektörü içinde pek çok ürün barındırıyor. Her alanda olduğu gibi rekabette ayakta kalabilmek ve yenilikçi yaklaşımı korumak adına dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. Üretim olarak bizim için en büyük mücadele, dijital dönüşüme nasıl ayak uyduracağımız ve üretimi nasıl hızlandıracağımız yönünde” dedi.

“CIO’lar toplantılardan çok sahada vakit geçirmeli”

Albaraka’nın kurulduğundan bugüne kadar Albatros projesi kadar köklü bir değişimi ilk kez yaşadığını ifade eden Tuğlu, “Dijital trendleri yakından takip ederek daha verimli kurumlar oluşturulması hedefleniyor. Bir CIO olarak odalarımızda saatlerce süren altyapı toplantıları dışında, sahada daha fazla vakit geçiriyor olmamız gerektiğine inanıyorum. CIO’ların 2000’li yıllardan sonra şirket içi mekanizmalarda daha etkin rol oynadıklarını görüyoruz. Çünkü inovatif yaklaşımlar, her sektörden, tüm şirketlerin artık olmazsa olmazı haline geldi” yorumunu yaptı.

1448627003_CIO_Ali_Tuglu