Arazi bozulması bir on yıl içinde 50 milyon göçmen oluşturabilir

ELD Raporu Sonucunda Çıkan Korkutucu Tablo:

“Arazi bozulması bir on yıl içinde 50 milyon göçmen oluşturabilir”

 

Arazi Bozulması İktisadi Girişimi (ELD) tarafından yayınlanan çalışma raporu, 10 yıl içinde tahminen 50 milyon kişinin, arazi bozulması yüzünden, yeni evler ve araziler aramak zorunda kalabileceğini açıkladı.

 

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda, toprak bozulması her yıl, dünyanın ekilebilir arazilerinin yarısından fazlasının ciddi anlamda etkilenmesiyle sonuçlanacağına dikkat çekiyor. Raporda ayrıca, çevresel yıkım maliyetinin sadece kaybedilen tarımsal üretim ve azalan geçimle sınırlı kalmayıp, su filtrasyon, erozyon önleme, besin döngüsü ve temiz hava sağlanması gibi çok sayıda ekosistem hizmetlerindeki kayıp değerler olarak da ifadesi yer alıyor.

 

Çalışmada dünyanın üçte bir arazisinin bozulması savunmasız değerlendiriliyor ve Afrika’nın üçte birinde çölleşme tehdidi olduğu belirtiliyor. Bu kayıtlara göre,

dünya tarım arazilerinin bir kısmı yüzde 52 oranında orta veya şiddetli şekilde niteliği bozulmaktadır. Raporda; “Tarım ve ormancılık arazi kullanımlarının yeterli yönetimi, küresel ısınmayı azaltabilir düşük maliyetli eylemler arasında yer almaktadır ve çoğu eylemler de hiç önemli sermaye yatırımı gerektirmeden, topluma ya nötr maliyet ya da pozitif net kar sağlamaktadır” ifadeleri yer alıyor. Rapor, ülkelerin gelişmiş arazi yönetiminin büyük değerini tanıması çağrısını yapıyor.

Arazi Bozulması İktisadi Girişimi (ELD), arsa ve arazi bazlı ekosistemlerin ekonomik faydaları üzerine bir girişimdir. Girişim, sürdürülebilir arazi yönetimi değerini vurgular ve arazi bozulması ekonomisi analizi için küresel bir yaklaşım sağlar.

ELD_Political Decision Makers (c)GIZ_Barbara Kunz

Costs

ELD_Logo2

gtz-presse-098-laendliche-entwicklung-frau-frauenarbeit-baumschule-flanzenzucht-ernaehrungssicherung-aethipien

ELD Initiative ELD design (c)Pascal Eisenschmid