Artık Türkiye’de Mobilya Federasyonunun da Kurulma Zamanı Geldi

 

 

Sayın Ahmet GÜLEÇ Başkan ile yapılan röportaj:

Öncelikle Kayseri’ye hoş geldiniz. Şu anda fuar için ve aynı zamanda sempozyum için buradasınız.

Değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?

Kayseri önemli mobilya üretim merkezlerinden bir tanesi. Türkiye, mobilya ihracatını gün geçtikçe artırıyor. Biz de sektördeki etkinlikleri yakından takip ediyoruz. Fuar organizasyonunun ve Sanayi odasının da desteğiyle özellikle yurt dışı katılımcı ve ziyaretçi sayısı gayet iyi.

 

Mobikent projesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türkiyenin 2023 hedefleri net. Mobilya sektöründe 10 milyar dolar ihacarat hedefi 25 milyar dolar da üretim hedefi var. Böylesi hedefler de bu tip projelerle gerçekleşecektir.

Özellikle uluslararası mobilya fuarlarına katılıyoruz. Burada tek sloganımız da “discovery furniture Turkey” Nerede olursak olalım bu sloganla katılıyoruz. Bu tür çalışmaların her yere yayılması gerekiyor. Hepsi de memnuniyet verici

IMG_0045

Bu konuda devlet ve dernek arasındaki çalışmaların artması için ne yapılabilir?

2000’li yıllar özellikle mobilya sektörünün ihracat yıllarıdır. Özellike 2000 yıllarda kurduğumuz derneklerin çok büyük katkıları olmuştur. Artık Türkiye’de mobilya federasyonunun da kurulma zamanı geldi. Yani üst bir çatıya ihtiyaç var. Bu yüzden devletle ve dernekler arasındaki çalışmalar önem arz ediyor.

IMG_0058

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Türkiye’de mobilya sektörü gerçekten çalışıyor. Fuarları gelişmeleri takip ediyor. Türkiye’de dış ticaret fazlası veren ve her yıl artıran bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün çok daha iyi desteklenmesi ve motive edilmesi gerekiyor.mosder_logo_jpg