Asya-Pasifik’te Esnek Zemin Döşemesi Yükselişte

Asya Pasifik bölgesi 2018 yılında, küresel esnek zemin pazarındaki lider konumuyla en büyük pazar payını karşıladı. Çin genelinde sağlık, eğitim ve sanayi altyapısının inşasındaki artış, doğal olarak dayanıklı esnek zemin endüstrisinde de büyüme anlamına geliyor. Dahası, nüfus artışı, harcanabilir gelirdeki artış ve yaşam tarzlarındaki değişiklikler, daha çok konut inşaatı talebini artırıyor ve bu da müstakil aile evleri ve apartmanlar gibi konutların yenilenmesi ile birlikte inşa edilmesi ihtiyacını doğuruyor. Ayrıca, Çin’deki yeni alışveriş merkezleri, ulaşım altyapısı, restoranlar, sağlık bakımı ve eğitim enstitülerinin inşasının, esnek döşeme pazarının büyümesi için cazip fırsatlar yaratması bekleniyor. Esnek döşemenin cazip özellikleri, özellikle kurulum kolaylığı, düşük bakım ve modern tasarım çeşitliliği ile ilgili farkındalığın, gelecekte esnek zemin kaplama piyasasına olan talebi de artırması bekleniyor.

Asya Pasifik’teki en büyük döşeme fuarı olan DOMOTEX asia / CHINAFLOOR fuarı, kapsamlı bir endüstri araştırması yapmaya devam ediyor. OECD raporuna göre, Asya Pasifik ekonomilerinin hükümetleri ticari tesislerin gelişimine odaklanıyor ve mevcut büyüme seviyelerini sürdürmek için altyapılarını güçlendiriyorlar. Örneğin, Çin hükümeti bir dizi büyük kentsel altyapı projesine devam etmesiyle dikkat çekiyor. Planlanan hükümet harcamaları genişlemesinin Singapur, Hindistan ve ASEAN ülkelerindeki büyümeyi daha da artırması bekleniyor. Bunun, yakın gelecekte SPC döşeme dahil olmak üzere küresel dayanıklı zemin pazarını harekete geçireceği ve dolayısıyla döşeme ürünlerine talebini yükselmesi söz konusu. DOMOTEX asia / CHINAFLOOR 2018’de yaklaşık 140 PVC üretim şirketi yer almıştı. Bunların % 90’ından fazlası SPC (Stone Plastic Composite/Taş Plastik Kompozit) zeminini üretiyor. Yeni gelişmiş şirketlerin yaklaşık % 20’si SPC döşemesini diğer sektörlerden veya ilgili ürünlerden dönüştürüyor. Çin’in PVC üretim işletmelerinin yaklaşık % 60’ı kısa bir süre içerisinde iç pazarın gelişmesini başlatacak. Ayrıca Çin’in esnek döşeme dernekleri, ülke genelindeki kullanımı yaygın olarak destekliyor. Her ne kadar şirketler ve dernekler SPC döşeme piyasasını ortaya koymaya başlamış olsalar ve yükseliş eğilimi gösteriyorlarsa da, en önemli şey iç pazarda gelecek vaadeden bir sektör için tüketici tanınırlığı kazanmak. Yerli tüketiciler hala SPC döşemenin bilişsel aşamasındalar ve iç piyasa henüz olgunlaşmamış. Bu nedenle, işletmeler, dernekler ve sergi platformları, iç pazarda güçlü bir şekilde gelişmeleri için onlara rehberlik ve yardım etmek durumundalar.

DOMOTEX asia / CHINAFLOOR fuarı ise 21. yılında, esnek zemin sektörüne ayırdığı beş salonda PVC, spor ve açık alan zemin döşeme ürünleri sergilenmesi sağlayacak. Toplam alan ilk kez 55.000 m2’yi aşmasıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Sports Flooring Zone adındaki alan bu yıl koskoca bir olan Spor Döşeme Salonuna dönüşürken KDF, Rubrig ve K & B Junwoo gibi ünlü uluslararası markaların sergilenmesine alan yaratacak Unilin, Wineo, US Floor, ARDEX, I4F, Armstrong, Gerflor, LG Hausys, Toli, Novalis, L&C, NOX, Meijer ve Rococo gibi diğer küresel endüstri liderleri de 2019’daki fuarda yerlerini alacaklar. Esnek Zemin profesyonellerin dikkatini çekecek bir başka etkinlik serisi de Hastane İnşaat Konferansı ve Ahşap Plastik Kompozit Geliştirme Zirvesi Forumu (Hospital Construction Conference & the Sino Wood Plastic Composites Development Summit Forum) olacak. Hastane yöneticileri, altyapı proje yöneticileri, mimarlar ve araştırma kurumları, hastane işlev süreci optimizasyonu ve alan tasarımı inovasyon yöntemlerini daha yakından keşfetmek için, 27 Mart’ta Şanghay Uluslararası Fuar Merkezi’ne davetliler. Diğer bir forum da, Çin WPC Derneği ile ortaklaşa düzenleniyor ve WPC’nin üreticileri ve alıcılarını bir araya getirecek. Forum, dünyanın dört bir yanından gelen konuşmacılar ve katılımcılar için İngilizce ve Çince olacak. Geçen sene bu forumda DISTIPLAS FLOORS SL’nin CEO’su Iván Perez ve FIBERON Uluslararası İşletme Direktörü Jerry Larson ana konuşmacılardı. 2019 organizasyonundaki konuşmacılarla ilgili detaylı bilgiler yakın zamanda açıklanacak.