Dünyanın krizlerine çözümü Türkiye’de arayacaklar!

16. Avrasya Ekonomi Zirvesi
16. Avrasya Ekonomi Zirvesi

50’nin üzerinde ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, prenses, prens ve çok sayıda üst düzel temsilcisi, Dünyanın krizlerine çözümü, 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde arayacak.

Avrupa’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Afrika’ya kadar 50’nin üzerinde ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, prenses, prens ve çok sayıda üst düzel temsilci ile katılacağı 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde dünyanın yaşadığı ekonomik, siyasal ve askeri sorunlara çözüm yolları aranacak.

Marmara Grubu Vakfı (MGV) tarafından 16 yıldır aralıksız sürdürülen Avrasya Ekonomi Zirvesi; siyasal, ekonomik ve kültürler arası diyalog çalışmalarında Türkiye’nin aydınlık yüzünü yansıtmaya devam ediyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) desteğiyle 9-11 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek zirveye, tüm dünyadan onlarca Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, prenses ve prensle çok sayıda temsilci katılacak. 50’yi aşkın ülkenin katılacağı 3 gün sürecek zirve, moda tasarımcısı Gül Ağış’ın defilesiyle başlayacak.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Atik, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap Elaidi ile MTD Yönetim Kurulu Üyesi ve tasarımcı Gül Ağış düzenledikleri basın toplantısında zirve hakkında bilgi verdiler.

MGV Başkanı Dr. Akkan Suver, 16 yıldır aralıksız sürdürülen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin saygın uluslararası organizasyonlar listesinde ilk sıralarda yer aldığın vurgulayarak, başlangıçta Avrupa ve Asya ülkelerini kapsayan etkinliğin artık Latin Amerika’dan Afrika’ya Uzak Asya’dan Avustralya’ya kadar tüm dünyayı kapsadığını söyledi. 

5 CUMHURBAŞKANI, 4 MECLİS BAŞKANI, 2 BAŞBAKAN, 28 BAKAN…

Dr. Suver, bu yıl 5 aktüel Cumhurbaşkanı, 4 Meclis Başkanı, 2 Başbakan, 28 Bakan ile 440 civarında yabancı işadamı, bürokrat ve diplomatı ağırlayacaklarını açıkladı.

Türkiye’den ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılacağını anlatan Suver, şöyle devam etti:

“Zirvemiz bu yıl tasarımcı Gül Ağış’ın defileyle açılacak. Böylece 50’yi aşkın ülkeden gelen konuklarımız, Türk moda tasarımı hakkında fikir sahibi olacaklar.

Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu ile sınırlı kalmayan 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne Afrika’nın en ucu Madagaskar’dan, Peru’ya, Avustralya’dan Fiji Adaları’na kadar pek çok ülkeden Başbakan ve Bakan seviyesinde katılım olacak.

‘Tek kutuplu dünya mı, çok kutuplu dünya mı?’ başlığı altında düzenleyeceğimiz zirvede Enerji, Sağlık ve Eğitim, Kültür ve Ekolojik Diyalog, Modernleşme ve Kadın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim ile Savunma Sanayi ve Güvenlik konularını masaya yatıracağız. Zirvenin kapanışını ise Cumhurbaşkanları Oturumu’yla gerçekleştireceğiz” dedi.

VOLKAN ATİK: DAHA ÇOK ÜLKE DAHA ÇOK İHRACAT

İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Atik ise konuşmasında, böylesine  geniş katılımlı bir organizasyonu bir sivil toplum örgütü olarak kendi kaynaklarıyla 16 yıldır kesintisiz sürdüren Marmara Grubu Vakfı’nı kutlamak gerektiğini söyledi. İHKİB olarak önceki yıllarda olduğu gibi 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne de destek verdiklerini anlatan Atik, zirvenin moda tasarımcısı Gül Ağış’ın defilesiyle açılacağını ifade etti. Volkan Atik, şunları söyledi:

“Türk hazır giyim sektörü olarak, başta Avrupa olmak üzere ana pazarlarımızı korumanın yanı sıra alternatif pazarlar da yaratmak zorundayız. Zirveye katılan ülkelerin her biri bizim için büyük önem taşıyor. Burada oluşacak yeni ilişkiler Türk hazır giyim üreticisi için yepyeni ihracat kapıları anlamına gelebilir.

Küresel ve bölgesel krizlerin birbirini kovaladığı global dünyada risklerimizi dağıtmak ve pazarlarımızı çeşitlendirmek zorundayız. 2012’de ise 16.1 milyar dolarlık ihracat yaptık. Hazır giyim pazarımızın yüzde 75’ini oluşturan AB ülkelerine ihracatımız  5,3 gerilemeyle  12,1 milyar dolar oldu.

Geçen yıla baktığımızda Almanya’da yüzde 13,2, Fransa’da yüzde 19,3, İtalya’da yüzde 15,3 ve Belçika’da yüzde 10 oranında düşüşler görüyoruz. Buna karşın alternatif pazarlarda bu seyrin tam tersini yaşadık. Henüz toplam rakam bazında olmasa da oransal açıdan çok hızlı gelişmeler kaydettik.

Örneğin Irak yüzde 52 ihracat artışı ilk on büyük ülke içinde öne çıktı. Yine Suudi Arabistan yüzde 36, Ukrayna yüzde 50, Kazakistan yüzde 53, Cezayir yüzde 29, Estonya yüzde 70, Libya yüzde 49, Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 34  ve Tunus yüzde 30 ihracat artış oranlarıyla dikkat çekti.

Bugün ektiğimiz tohumların yarınlarda meyveye dönüşeceğini biliyoruz. Daha çok ülkede daha çok ihracat hedefimizi gerçekleştirebilmek için alternatif pazarlara yönelik bu bakış açımızı sürdüreceğiz.” 

MEHTAP ELAİDİ: TÜRK TASARIMCI HER YERDE BAŞARILI OLUR

Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi ise 50’yi aşkın ülkenin temsilcilerine Türkiye’nin tasarım gücünü göstermekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Elaidi, moda ve endüstriyi başarıyla harmanlayan Türk tasarımcıların sadece gelişmiş ülkelerde değil, alternatif pazarlarda da başarılı olabileceklerini sözlerine ekledi.

16. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ

9 – 10 – 11 NİSAN 2013

KATILIMCI LİSTESİ (21 Mart 2013 itibariyle)

CUMHURBAŞKANI

ARNAVUTLUK                                                     Bujar NISHANI

BOSNA – HERSEK                                                 Bakir IZETBEGOVIC

KOSOVA                                                                  Atifete JAHJAGA

MAKEDONYA                                                       Gjorge IVANOV

 

MOLDOVA – GAGAVUZYA

OTONOM BÖLGESİ BAŞKANI                         Mihail FORMUZAL

 

SENATO ve MECLİS BAŞKANLARI

ÜRDÜN                                                                    Taher MASRI – Senato Başkanı – Eski Başbakan

ARNAVUTLUK                                                     Jozefina TOPALLI – Meclis Başkanı

ETİYOPYA                                                             Abadula GEMEDA – Temsilciler Meclisi Başkanı

TÜRKİYE                                                                Cemil ÇİÇEK – TBMM Başkanı

 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI

GANA                                                                       Kwesi Amissah-ARTHUR – Gana Cumhurbaşkanı Yardımcısı

BAŞBAKAN

MADAGASKAR BAŞBAKANI                         Omer BERIZY

 

ESKİ CUMHURBAŞKANI

BULGARİSTAN                                                    Petar STOYANOV

Zhelyu ZHELEV

ESTONYA                                                               Arnold RÜÜTEL

KIRGIZİSTAN                                                      Roza OTUNBAYEVA

MOLDOVA                                                             Petru LUCINSCHI

MOĞOLİSTAN                                                      Punsalmaa OCHIRBAT

ROMANYA                                                            Ion ILIESCU

SLOVENYA                                                           Danilo TURK

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI

KOSOVA                                                                 Mimoza KUSARI LILA – Başbakan Yardımcısı

KARADAĞ                                                             Vujica LAZOVIC – Başbakan Yardımcısı

Rafet HUSOVIC – Başbakan Yardımcısı

 

BAKANLAR

AZERBAYCAN                                                     Prof. Dr. Ali M. ABBASOV – İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı

Natıg ALİYEV – Endüstri ve Enerji Bakanı

BOSNA – HERSEK                                               Erdal THRULJ–Federal Enerji, Madencilik ve Sanayi Bakanı

                                                                                   Mirko SAROVIC- Federal Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı

                                                                                   Enver BIJEDIC – Federal Ulaşım ve İletişim Bakanı

ÇİN                                                                           Li ZHAOXING – Çin Uluslararası İlişkiler Birliği Başkanı – Dışişleri Eski Bakanı

FAS                                                                           Dr. Lahcen DAUDI – Yüksek Öğrenim, Bilim ve Spor Bakanı

 

MOLDOVA – GAGAVUZYA

OTONOM BÖLGESİ                                             Vitaliy KÜRKÇÜ – Başkan Yardımcısı, Ekonomik İlerleme, Ticaret, Hizmet ve Dış İlişkiler Bakanı

GÜNEY SUDAN                                                   Gen. Oyay Denk AJAK – Ulusal Güvenlik Bakanı

IRAK                                                                        Kheer-allah Hassan Babaker MOHAMMAD – Ticaret Bakanı

KARADAĞ                                                             Sanja VLAHOVİC – Bilim Bakanı

KOSOVA                                                                 Mahir YAĞCILAR – Kamu Yönetimi Bakanı

Besim BEQAJ – Ekonomik Kalkınma Bakanı

                                                                                   Kadir HÜSEYİN – Sağlık Bakan Yardımcısı

MAKEDONYA                                                      Bill PAVLESKİ – Devlet Bakanı

SUDAN                                                                    Ishraqa Sayed MAHMOUD – İnsan Kaynakları ve Çalışma Bakanı

TACİKİSTAN                                                        Nazriev SAIDRAHMON – Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı

TANZANYA                                                          Dr. Abdallah O.KIGODA – Sanayi ve Ticaret Bakanı

TUNUS                                                                    Riadh BETTAIEB – Yatırım ve Uluslararası İşbirliği bakanı

TÜRKİYE                                                               Binali YILDIRIM – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

                                                                                   Prof. Dr. Veysel EROĞLU – Orman ve Su İşleri Bakanı

                                                                                   Murat MERCAN – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı

                                                                                   Aşkın ASAN – Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı

 

CUMHURBAŞKANI EŞLERİ

ARNAVUTLUK                                                    Odeta NISHANI

MAKEDONYA                                                      Maja IVANOVA

 

KRALİYET AİLESİ MENSUPLARI

ARNAVUTLUK                                                    Prens Leka – Arnavutluk Prensi

Prenses Elia Zaharia – Müstakbel Arnavutluk Prensesi

ROMANYA                                                            Prenses Margarita – Romanya Prensesi

Prens Radu – Romanya Prensi

MİLLETVEKİLLERİ-BÜYÜKELÇİLER-DİN ADAMLARI-DİĞER ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER

ABD                                                                           Edward CHOW – Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi Enerji ve Güvenlik Uzmanı

AVRUPA BİRLİĞİ                                               Dr. Marius Eugen OPRAN – AB Ekonomik ve Sosyal Komite Danışmanı– Eski Müsteşar – Cumhurbaşkanı Danışmanı

AZERBAYCAN                                                      Prof. Dr. Kamal Mehdi ABDULLAYEV –Baku Slavic Üniversitesi Rektörü

Sevil YUSIFOVA – Azerbaycan Kadın Gazeteciler Birliği Başkanı

 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ                    Ehab MORSI – YUSR İslami Yatırım Bankası CEO’su

Abdulla Ahmad Al QURASHI –  Q&G International Yönetim Kurulu Başkanı

BOSNA HERSEK                                                    Vedran DHİZİC – Akademisyen

BÜYÜK BRİTANYA                                            Prof. Dr. Salim T S AL-HASSANI – Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı Başkanı

ESTONYA                                                                Dr. Arno ALMANN – Estonya İşletme Okulu Rektörü

Dr. Jüri KANN – Cumhurbaşkanı Arnold Rüütel’in Danışmanı – Akademisyen

                                                                                     Miko HALJAS – Estonya Ankara Büyükelçisi

ETİYOPYA                                                              Dr. Mulatı Teshome WIRTU – Etiyopya Ankara Büyükelçisi

Muferihat KAMIL – Ulaştırma Komitesi Başkanı

                                                                                    Birhanu MEKUYE – Sanayi Komitesi Başkanı

MOLDOVA – GAGAVUZYA

OTONOM BÖLGESİ                                              Maxim KAPANCI – Gagavuzya Başkan Danışmanı – Hukukçu

İTALYA                                                                    Lamberto DINI – İtalya’nın 75. Başbakanı –

İtalyan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı

Gianluca ALBERINI – İtalya İstanbul Başkonsolosu

İSVİÇRE                                                                   Monika SCHMUTZ KIRGÖZ – İsçivre İstanbul Başkonsolosu

KARADAĞ                                                               Jusuf KALAMPEROVIC – Karadağ İçişleri Eski Bakanı

Kenan HRAPOVIC – Karadağ Sağlık Fonu Direktörü

KIRGIZİSTAN                                                        Sadyk SHERNIYAZ – Kültür Eski Bakanı

KOSOVA                                                                  Avnis SPAHIU – Kosova Ankara Büyükelçisi

KORE                                                                         Prof. Dr. Chong Jin OH – Hankuk Üniversitesi –  Akademisyen

LİTVANYA                                                             Kestutis KUDZMANAS – Litvanya Ankara Büyükelçisi

LÜBNAN                                                                  Misbah AHDAB – Milletvekili

MACARİSTAN                                                       Martin GYONYOSI – Macaristan Milletvekili

                                                                                     Dr. Janos HOVARI – Macaristan Ankara Büyükelçisi

                                                                                     Gabor KISS – Macaristan İstanbul Başkonsolosu

MAKEDONYA                                                        Osmo VATRES– Balkan Barış Kulübü Başkanı

Dr. Amer HALİLOVİC– Balkan Barış Kulübü Başkan Yardımcısı

                                                                                     Nebojsa LEKOVİC– Balkan Barış Kulübü Başkan Yardımcısı

                                                                                     Zelqif BERİSHA- Balkan Barış Kulübü Başkan Yardımcısı

Fatima SKRIJELJ– Balkan Barış Kulübü Genel Sekreteri

Bashkim REXHEPI– Balkan Barış Kulübü Genel Sekreteri

Alija SAHIC– Balkan Barış Kulübü Genel Sekreteri

Tatajana GOGOSKA– Balkan Barış Kulübü Genel Sekreteri

Dr. Mirushe HOXHA– Balkan Barış Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Mihail TRENDAFILOV– Balkan Barış Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

MEKSİKA                                                                 Prof. Dr. Manuel FÉREZ – Akademisyen

MOĞOLİSTAN                                                        Dr. Dagva TSAKHILGAAN – Büyükelçi

Khaliun PANIDJUNAI – Büyükelçi

NİJERYA                                                                  Mansur AHMED – Nijerya Altyapı Düzenleme Komisyonu Genel Direktörü

Başpiskopos Matthew Hassan KUKAH – Sokoto Başpiskoposu

                                                                                      Ahmed ABDULHAMID – Nijerya Ankara Büyükelçisi

PAKİSTAN                                                                Rashid KHAN – NayaTel İletişim CEO’su

PERU                                                                           Eduardo FEDERA – Dışişleri Eski Bakanı

POLONYA                                                                 Andrej JAWORSKI – Polonya Parlamentosu Milletvekili

Malgorzata SADURSKA – Polonya Parlamentosu Milletvekili

ROMANYA                                                               Korgeneral Teodor FRUNZETI – “Carol I” Ulusal Güvenlik Üniversitesi Komutanı ve Rektörü

                                                                                      Constantin GRIGORIE – Romanya’nın Moskova Büyükelçisi

                                                                                      Mihnea CONSTANTINESCU – Romanya Hükümeti Enerji Güvenliği Özel Temsilcisi

Dr. Vâsile SECAREŞ – Romanya Bankacılık Enstitüsü Başkanı

                                                                                      Prof. Dr. Eden MAMUT – Karadeniz Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri

                                                                                      Prof. Dr. Agiemin BAUBEC – Akademisyen

                                                                                      Prof. Dr. Ibram NUREDIN – Akademisyen

                                                                                      Radu ONOFREI – Romanya Ankara Büyükelçisi

SIRBİSTAN                                                              Petar BOJANIC – Akademisyen

Prof. Dr. Dejan S. MILETIC – Küreselleşme Çalışmaları Merkezi Başkanı

SLOVAKYA                                                              Jozef SESTAK – Slovakya İstanbul Başkonsolosu

SLOVENYA                                                              Alain Brian BERGANT –Bled Stratejik Forumu Genel Sekreteri

Dr. Damir ČRNČEC – Slovenya İstihbarat Teşkilatı Başkanı

                                                                                      Petra KOCJAN –Zavod Ypsilon Enstitüsü Direktörü

TUNUS                                                                       Abdelmajid MBAREK – Tunus Yatırım Ajansı Direktörü

TÜRKİYE                                                                  Hüseyin Avni MUTLU – İstanbul Valisi                           

                                                                                      Gül MUTLU – İstanbul Valisi Eşi

                                                                                      BARTHOLOMEOS – Rum Ortodoks Patriği

                                                                                     Rav. İzak HALEVA – Türkiye Hahambaşısı

Yusuf ÇETİN – Süryani Ortodoks Patrik Vekili

                                                                                     Hulusi KILIÇ – Büyükelçi – Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü

                                                                                     Azize Sibel GÖNÜL – Kadın-Erken Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı

                                                                                     Güldal AKŞİT – AKP Kadın Kolları Başkanı

                                                                                     Gülsün BILGEHAN TOKER – CHP Ankara Milletvekili

                                                                                     Ruhsar DEMİREL – MHP Eskişehir Milletvekili

                                                                                     Sebahat TUNCEL – BDP İstanbul Milletvekili

Sema KENDİRCİ – Türk Kadınlar Birliği Başkanı

                                                                                     Şebnem BURSALI – Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni

                                                                                     Ömer YALÇINKAYA – Kazakistan-Türkiye İş Adamları Derneği Genel Sekreteri

                                                                                     Bülent ALİRIZA – Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi Türkiye Projesi Direktörü

UKRAYNA                                                              Oleksandr MARCHAN – Hukukçu

ÜRDÜN                                                                     Dr. Rajai MUASHER – Ürdün Senatosu Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Başkanı

VATİKAN                                                                Başpsikopos Antonio LUCIBELLO – Vatikan Ankara Büyükelçisi

YUNANİSTAN                                                       Dora BAKOYANNIS – Milletvekili – Dışişleri (E.) Bakanı – Demokratik Birlik Partisi Başkanı

Prof. Dr. Agni Vlavianos ARVANITIS –Uluslararası Biopolitics Örgütü Kurucusu ve Başkanı