AVRUPA AĞAÇ İŞLEME SANAYİ YENİ MANİFESTOSUNU AVRUPA PARLAMENTOSUNUN SEÇİLMİŞ ÜYELERİNE SUNDU

 

CEI-Bois Başkanı Marc Michielsen, geçtiğimiz günlerde, Ağaç İşleme Endüstrisi Avrupa Konfederasyonu (CEI-Bois), Avrupa Panel Federasyonu (EPF) ve Bıçkıhane Endüstrisi Avrupa Organizasyonu (EOS) tarafından ortalaşa organize edilen Brüksel Ahşap Eylem Günleri’nin açılışında Avrupa Ağaç İşleme Endüstrisi 2014-2019 Manifesto’sunun resmi olarak sunumunu gerçekleştirdi.

Marc Michielsen, Avrupa Parlamentosu’nun, tüm yeni ve eski üyelerini tebrik ettikten sonra, mevcut Avrupalı ve küresel bağlamda, önümüzdeki beş yılın kesinlikle çok zorlukları beraberinde getireceğini vurguladı. Michielsen sevindirici olarak, Avrupa ağaç işleme endüstrisinin birçok politika hedeflerini desteklediğini belirtti.

AB’nin beşinci büyük imalat sanayi olarak, Avrupa ekonomisine 218 milyar Euro katkıda bulunan ve çoğunlukla kırsal alanlardaki 2.1milyondan fazla iş imkanı Avrupa ahşap ve mobilya endüstrisi, Avrupa’nın hem ekonomik, hem de çevresel hedeflerini elde etmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Kaynak ve enerji verimliliği, iklim değişikliği ve karbon depolama, 2050 Yol Haritası, hammadde politikası, sürdürülebilirlik politikaları, ahşabın gerçek anlamda büyük fark yaratacağı ve aynı zamanda büyük katkıda bulunacağı alanlardan bazılarıdır. Ancak, Sayın Michielsen, ahşabın tam potansiyeline ulaşmak için, olumlu bir çalışma iklimi yürüterek işleri teslim etmenin gerekliliğine ve büyüme ile birlikte olumlu ekonomik etki sağlamaya devam etmenin esas olduğuna dikkat çekti.

2014 Wood action days - opening ceremony - Marc Michielsen, Chairman of CEI-Bois

Bu amaca ulaşmak için, Avrupa Parlamentosu üyeleri, rekabet, çevre ve iklim konularının yanı sıra kırsal kalkınma gibi başlıkların da yer aldığı manifestoda belirtilen çeşitli politika önceliklerini desteklemek için davet edildiler. Bu yenilenen diyaloğun amacı sektörü geliştirmek ve Avrupa sanayisine katkı sağlamak için eylemler ve önceliklerin net bir çerçevede tanımlanmasıdır.

78999f0e69

Brüksel Ahşap Eylem Günleri kapsamında katılımcılar, Brüksel’deki Woodbox adlı ahşap model kutusunu da ziyaret etme imkanına sahip oldular. Brüksel’e gelmeden önceki yolculuğuna Milan, Ljubljana, Bratislava ve Klagenfurt ile başlayan Woodbox, kentsel mekanlarda ahşap binanın değerini ifade eden bir model sergisi sunuyor.

image001