Avrupa Kavak Derneği 6. Genel Kurul Toplantısı & 4. Avrupa Kavak Kongresi Belçika’da Gerçekleşti

Avrupa Kavak Derneği Pro-Populus, Belçikalı üyelerinin daveti üzerine (Ulusal Hızar Federasyonu-NSF, Ahşap İşletmeleri Ulusal Birliği –UNEBO, Hainaut Kavak Merkezi, Orman Sömürüsüne Karşı CPH ve Flaman Birliği-UVB) geçtiğimiz günlerde 6. Genel Kurulu ve 4 .Avrupa Kavak Kongresi için Ghent kentinde toplandı. Dernek bu vesileyle kavak bölgelerinde saha ziyaretleri de gerçekleştirdi.

 

19 Haziran sabahı gerçekleşen ilk oturumda, Genel Kurul üyeleri, faaliyet raporunun geleneksel sunumunu yaparlarken, gelecekteki projeler ve ilgili Avrupa dosyalarına da yer verdiler. Öğleden sonra, Avrupa Kavak Kongresi, Belçika, Fransa, İtalya ve İspanya’dan gelen 70 katılımcıyla küresel kavak pazarını değerlendirdi. Değerlendirme programı, Avrupa ve ulusal perspektifle, sektördeki en son araştırma ve gelişme haberlerine dayalı olarak yapıldı.

 

İkinci günde, Avrupa heyeti, hafif ambalaj konusunda uzman olan DDS üretim tesislerinin ziyareti için Oudenaarde’ye gitti. Program, iki kavak plantasyonu ziyareti ve Doğa İçin Araştırma Enstitüsü ile INBO Ormanı tarafından hazırlanan iki farklı sunum turu ile devam etti.

20140620_113212

Bu iki günlük programın kapanışında tekrar biraraya gelen tüm katılımcılar, hızlı büyümeyle karakterize olan niteliksel bir tür olan kavağın, ahşabın gelecekteki durumunu korumaya yardımcı olabileceğine, daha dayanıklı ve daha yeşil bir ekonomiye katkıda bulunurken, iklim değişikliğinin etkilerini azaltan hızlı çözümler sunabileceğine ortak kanaat getirdiler.

20140620_115459

Tüm katılımcılar ayrıca, sürdürülebilir kalkınma açısından Avrupa hedeflerine ulaşmak için, Avrupalı politika yapıcılarını, büyük varlıkları olan bu doğal avantajlar hakkında duyarlılığa çağırmak ve işbirliğini sürdürme konusunda anlaştılar.

20140620_115013