Avrupa Kavak Derneği Kavak Pazarının Geleceğini Değerlendirdi

Pro-Populus/Avrupa Kavak Derneği
Avrupa Kavak Derneği

Yeni Macar üyesi Derula Kft. firmasının daveti üzerine, Macaristan Szolnok’ta iki günlük bir aktivite organize eden Avrupa Kavak Derneği Pro-Populus, 5. Genel Kurul ve 3. Avrupa Kavak Kongresi toplantılarını da gerçekleştirmenin yanı sıra, bölgedeki kavak arazilerini gezdi ve Derula’nın kontrplak üreticisi fabrikasını ziyaret etti. Kavak pazarının mevcut piyasasını analiz eden dernek, gelecekle ilgili de tahminleri değerlendirdi.

Avrupa Kavak Derneği’nin 13 Mayıs sabah oturumunda bir araya gelen Genel Kurul üyeleri, Pro-Populus’ın İtalyan üyesi olan ve Panguaneta şirketini temsil eden eski dernek başkanı bayan Nicoletta Azzi’yi yeniden başkan olarak seçtiler. Diğer tüm yönetim kurulu üyelerinin de pozisyonları teyit edildi; başkan yardımcıları Pedro Garnica (İspanya), Bernard Mourlan (Fransa) ve Fabio Boccalari (İtalya) ile yönetim kurulu üyeleri Marc De Bock (Belçika), André Deterck (Belçika) ve Hervé Drouin (Fransa). Öğleden sonra Belçika, Fransa, İtalya, İspanya ve Macaristan’dan yaklaşık 50 katılımcıyı bir araya getiren Avrupa Kavak Kongresi’nde, kavak piyasalarındaki durumu küresel, Avrupa ve ulusal bakış açılarından farklı açılardan değerlendirildi. Yerel bazı durumlar haricinde, hemen hemen her ülkenin benzeri zorluklarla karşılaştığı tespit edilirken, özellikle yeni dikim konusundaki kısıtlamalar ile dikili alanlardaki ciddi azalma ve ulusal, hatta yerel politikalardaki uyumsuzluklara dikkat çekildi.

Avrupa Kavak Derneği
Pro-Populus/Avrupa Kavak Derneği

Tüm katılımcıların ortak görüşü; kavakların hızlı gelişen yapılarıyla, ahşap sektörünün geleceği açısından doğru çözümler sunacağı ve küresel ısınmaya çözüm niteliğinde daha yeşil ve sürdürülebilir bir ekonomiye yardımcı olacağı yönündeydi. Hepsi de, sürdürülebilir kalkınma açısından Avrupa hedeflerine ulaşmak için büyük değerler sağlayacak olan doğal avantajlar konusunda, Avrupalı politika yapıcılarıyla birlikte hassas bir ortak çalışma sergilemeye karar verdiler.

Dernek üyeleri toplantıların ikinci gününde, Derula Kft. firması sahibi Enrico Bonzano önderliğinde kavak arazilerini ve üretim tesislerini ziyaret etti. Derneği Macaristan’da ağırlamaktan gurur duyduklarını belirten Enrico Bonzano şu açıklamayı yaptı; “Pro-Populus’a katılmaktan mutluluk duyuyor ve diğer Macar dernek veya şirketlerin de bunu takip edeceğini umuyoruz. Pazarda çözümler sağlayacak politikalar için seslerimizi birleştirmek gerektiğine inanıyoruz.”