Avrupa Mobilya Sanayinin Sesi: EFIC

2006 yılında kurulan, Avrupa Mobilya Sanayi Konfederasyonu EFIC, yıllık cirosu 96 milyar Euro ile 950 bin civarında kişinin çalıştığı, 130 bine varan firmanın yer aldığı bir sektör olan Avrupa’daki mobilya endüstrilerinin % 70’ini temsil ediyor.

 EFIC, diğer Avrupa Kurumları, sosyal ortaklar ve paydaşlar ile yapıcı bir diyalog kurup, geliştirmek kaydıyla, mobilya üreticilerini temsil etmek, çıkarlarını korumak ve  teşvik etmeyi amaçlıyor. Avrupa Mobilya Sanayi, mutfak, ofis, yatak odası ve diğer uzman mobilya türlerini üreten, KOBİ’ler ve mikro firmaların hakim olduğu, emek-yoğun ve dinamik bir endüstridir. Başarı faktörleri arasında; Yeni tasarımlar için yaratıcılık kapasitesi, yeni taleplere cevap verebilme, yeni teknolojiler ve inovasyonları kültürel miras ve stil ile buluşturabilme yeteneği, çok yetenekli çalışanlar ve yüksek performanslı sistemler yer almaktadır. Avrupa mobilya üreticileri, mobilya sektörüyle ilgili İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi kayıtlı tasarımların % 12’sinin yansıttığı küresel düzeyde trendleri belirlerler. AB ayrıca, yüksek segmentte bir dünya lideridir ve dünyada satılan üst tabaka ürünlerinin yaklaşık üçte ikisi AB’de üretilmektedir.

İşte genel bakışla, Türkiye de dahil olmak üzere, ülkelere göre EFIC üyesi olan organizasyonlar:

Avusturya- Austrian Furniture Industry (Avusturya Mobilya Sanayi): Avusturya Mobilya Endüstrisi, yaklaşık 6.700 çalışanı ile 47 mobilya üreticilerinden oluşmaktadır. Bu sektörün üretim değeri 2011 yılında, 2,29milyar € tutarındadır. 2011 yılındaki ihracatsa yaklaşık 1,31milyar Euro’dur.

Belçika– Fedustria: Fedustria, tekstil, ahşap ve mobilya endüstrisinin şirketlerini temsil eder. Belçika’da bu sektörler, 2.231 firmada 45 bin iş imkanı ve 12,4 milyar € hesabı oluşturmaktadır.

Danimarka – TMI: TMI, Danimarka’nın ahşap ve mobilya endüstrisinin ortak çıkarlarını savunmakla sorumludur. Yaklaşık 350 üyesi bulunmaktadır. TIM üyeleri kereste endüstrisinin değer zincirinin her tarafından gelen; Mobilya, Hızar, Yapı bileşenleri (pencereler, kapılar ve zeminler dahil olmak üzere), Mutfak sektörleri temsil etmektedir.

Almanya – VDM: HDH-VDM tarafından temsil edilen endüstriler 2008 yılında 39 milyar €’ya ulaşmıştır ve bunun 20 milyar €’luk kısmı mobilya endüstrisine aittir. Bu endüstrilerde yaklaşık 200 bin kişi çalışmaktadır.

İtalya – FEDERLEGNOARREDO: Ahşap mobilya sanayi, İtalyan üretim sektöründeki % 8’lik çalışanı ve %15 firmayı temsil ederek İtalyan en büyük ikinci endüstrisidir. 400 bin çalışan, 74 bin endüstri ve 32 milyar Euro cirosuyla, gelirlerinin % 33’ünü ihracat oluşturmaktadır.

Norveç – Norsk Industri: Norveç Endüstriyel mobilya ve döşeme, mobilya ve iç tasarım sektörlerinin rekabet gücünü artırmak için çalışan ticari bir kuruluştur. Yaklaşık 8,5 milyarlık mobilya endüstrisindeki, 14 milyarlık mobilya ve döşemeyi üreten 500 firmadan oluşur. Mobilya sanayide, 2012 yılı verilerine göre, 6 bini mobilyada ve 4 bini döşemede çalışan bulunmaktadır.

Portekiz – AIMMP: Misyon, beş sektörel bölümdeki firmanın çıkarlarını korumak, teşvik etmek ve temsil etmektir. Bu sektörlerin, 2 milyar € satış hacmi ve 1,1 milyar € ihracatları vardır. Ahşap ve mobilya sektörleri, Portekiz sosyo-ekonomisinin en önemli parçalarıdır.

Rusya – Amedoro: Rusya’nın mobilya ve ahşap işletmelerinin derneği AMEDORO, 1997 yılında kurulmuştur. Ticari olmayan bir sivil toplum kamu kuruluşudur. Derneğin mobilya üreticileri, ahşap panel üreticileri dahil olmak üzere geniş tabanlı üyeliklerinin yanı sıra, sanayi, perakendeciler, medya ve fuar şirketleri için tedarikçi üyeleri bulunmaktadır.

İsveç – TMF: İsveç’teki ahşap işleme ve mobilya sektöründeki ulusal ticaret ve işveren derneğidir. 26 binin üzerinde çalışanı bulunan yaklaşık 800 üye firmayı temsil eder.

Türkiye – Mosder: Ciro bakımından, Türk mobilya sektörünün % 50’sinden fazlasını temsil eder. Türkiye genelinde mobilya sektöründe, büyük ve küçük üreticiler ve perakende satış mağazaları da dahil olmak üzere, 60 bin şirket faaliyet göstermektedir. Yan sanayi dahil olmak üzere sektör yaklaşık 500 bin istihdam sağlamaktadır.