Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu FEP’ten Pazar Değerlendirmesi

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu FEP Yönetim Kurulu, 18.Eylül.2013 tarihinde biraraya geldi ve Avrupa pazarındaki son ekonomik göstergelerle parke sektörünün durumunu değerlendirdi.  Toplantı sonucunda bazı olumlu haberler vardı: Avrupa Komisyonu son Ekonomik Güven Göstergesi, hem Euro bölgesinde, hem de AB’de keskin artışla, yükseliş trendini sürdürdü. Gösterge her iki bölgede de dördüncü başarılı ayla yükselerek, AB’nin iki yıllık yüksek konumunu belirledi.  Ancak bunun gibi olumlu mesajlara rağmen, talep beklentileri daha da kötüleşti. Bireysel ülke temsilcileri tarafından sağlanan bilgilere göre, Avrupa parke üreticilerinin ülke düzeyinde önemli farklılıklarla karşılaşmaya devam ettikleri ve olumsuzluklar yaşadıkları belirtildi.

Ülkelere ait kısa durum değerlendirmesi tablosu aşağıdaki gibidir.

Pazara Genel Bakış

Avusturya

Yılın ilk çeyreğinde zaten sert hava koşullarıyla etkilenen piyasa durumunun devam ettiği Avusturya, zor bir baharla devam etti. Bu anlamda 2013 yılının ilk döneminde ülkedeki parke satışları %2 oranında düştü.

Belçika

Belçika’da tamamen olumsuz olmayan bir ekonomik ortamda, çeşitli FEP kaynakları parke pazarının 2013 yılı ilk altı ayı içinde bir yıl için yıllık bazda % 5’i aşan bir daralma yaşadığını belirttiler.

Danimarka

İstikrarlı bir ilk çeyrek dönemden sonra, parke satışları düştü ve şimdi negatif bir eğilim gösteriyor. 2012 yılının ik dönemiyle karşılaştırıldığında, 2013 yılının ilk altı ayı % 4 geride kalmıştır.

Finlandiya

2013 yılının ilk yarı yılında, parke tüketimi 2012 yılında aynı dönemine göre % 3 oranında azalmıştır.

Fransa

2013 yılı ilk dönem parke satışları yıllık bazda % 10 bir azalma gösterdi. Zaten yılın ilk çeyreğindeki eğilim, zayıf tüketici güveni ve gerçek sorunları çözmek için siyasi eylem eksikliği yönünde rapor edildi.

Almanya

2013 yılının birinci döneminde parke satışı genel olarak yatay bir seyir izlemiştir. İnşaat sektöründeki inşaat izinlerinin artışıyla iyi bir performans sergiliyor.

İtalya

Yüksek vergilerin tüketiciler ve piyasa üzerindeki olumsuz etkileriyle, geçen yılın aynı dönemine göre 2013 yılının ilk yarıyılında % 11 kayıp kaydedilmiştir. Bir bütün olarak Ağaç İşleme Endüstrisi satışlarda % 25’lik bir kayıp ile, zor zamanlardan geçiyor. İthal ürünler ise EUR / USD döviz kuru değişiminden faydalanıyorlar.

Hollanda

 

Olumsuz eğilim sona ermiştir. İlk dönem parke piyasalarındaki durum, geçen yılki durum ile karşılaştırılabilir. Restorasyon pazarında iyi performans gözlemlenmektedir ancak bunun büyük bölümü eski parke zeminler yerine, daha çok varolanlar üzerinde yenileme anlamına gelmektedir.

Norveç

  

Bitmiş konut sayısındaki azlığa rağmen, Norveç parke piyasasında hafif bir iyileşmeyle, geçen yılın aynı dönemine göre % 2 oranında büyüme görülmektedir.

İspanya 

Satışları geçen yıla göre% 10, 2013 yılının ilk yarıyılında altındaki gitti.

İsveç 

Parke tüketimi zaten 2013 yılının ilk çeyreğinde düşüş eğilimi gösterirken, ilk altı ayda yaklaşık % 3’lük pazar bir daralması kaydedilmiştir.

İsviçre

  

2013 yılının ilk çeyreği az ya da çok istikrarlı başladıktan sonra, parke satışları 2012 yılının birinci dönemine göre 2013 yılında artmıştır. Bu olumlu evrimin % 2 ila 3 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak piyasanın gerçek ahşap parke imajını engelleyen, kalitesi şüpheli ürünleri ile dolu olduğu da gözlemlenmektedir.