Avrupa Parke Endüstrisi için zorlu zamanlar devam

Chene zenitude Bois Flotte
Chene zenitude Bois Flotte

“AB parke sektörü genel ekonomik göstergelerin olumlu dönüşümüyle birlikte kısa sürede toparlanabileceğinin inancını taşıyor. Ancak zorlu zamanları yaşamaya da devam ediyor.”

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu (FEP); Avrupa’da devam eden sallantılı ekonomi haricinde, yüksek enerji maliyetleri, sürekli sıkı rekabet, pahalı ulaşım ve lojistik, bazı önemli AB bölgelerindeki son derece yüksek işsizlik oranları ve hiç bir zaman kesinlik taşımayan EURO/USD oranların sektörü zorlamaya devam ettiğine dikkat çekiyor.

Avrupa Parke Sanayi’nin dengelenmeyi başarması ve biraz da olsa Avrupa pazarındaki toplu tüketimde yükselmeye başlamasından bir yıl sonra, 2012 yılındaki tabloda % 4’e yakın bir düşüş bulunuyordu. Aslında bu son bir kaç yıl içinde, genel evrim doğrultusundaki sonuçlar, ülkeden ülkeye değişirken, genel tabloda AB düzeyindeki genellemeye oranla kutuplaşma olduğuna dikkat çekiyor. Bazı bölgelerde parke üreticilerinin karşı karşıya gelmesi endişeye mahal verse de Almanca konuşulan ülkelerde oldukça iyi performans gözlemleniyor. Endüstrideki üreticilerin dileği, bu olumlu etkinin, AB’nin güneyindeki önemli pazarlara da yayılması ve ilerlemesi. FEP Başkanı Lars Gunnar Andersen’ın yorumuysa; “Gelecekte bizi bekleyen çok olumlu durumların olacağına dair bizi umutlandıran iki önemli gelişme var” şeklinde oluyor. Andersen sözlerine şöyle devam ediyor; “Bir yandan, durdurulması imkansız yenilikçi ürün yaratıcılığı ve evrimsel tasarım Avrupalı parke üreticilerinin vizyonunu yansıtıyor. Bu sadece rekabet edilemez bir kalitenin garantisi değil fakat aynı zamanda gerçek ahşap parkenin iç mimarinin vazgeçilmez bir parçası olarak öneminin artmasına da bir işarettir. Öte yandan, cari yıl için birden fazla ekonomik tahminlerle, genel tüketici güveni için destek vermek gerekliliği, ikinci dönemde daha iyimser gelişmeler üzerinde birleşiyor. Bizim sanayimiz daha iyi zamanlar ve istikrarlı piyasa dönüşü için hazırdır.”

sonate chene zenitude huile blanche
sonate chene zenitude huile blanche

Sallantılı ekonomi haricinde, sektörü zorlayan koşullar arasında yüksek enerji maliyetleri, sürekli sıkı rekabet, pahalı ulaşım ve lojistik, bazı önemli AB bölgelerindeki son derece yüksek işsizlik oranları ve hiç bir zaman kesinlik taşımayan EURO/USD oranı geliyor. FEP tarafından alınan son rakamlar, 2012 yılında AB/EFTA alanındaki parke tüketiminin 91 milyon metrekarenin çok az üzerine çıktığını ve bunun da daha çok Avusturya, Almanya ve İsveç pazarlarında gerçekleştiğini, ayrıca güneydeki durumun aynı rahatsız edici halde kaldığını gösteriyor.

Ürün karması ile ilgili olarak, piyasada tek şerit plakalar için güçlü bir talebin söz konusu olması, diğer ürün kategorilerindeki düşüşle de zıt orantılı duruyor. FEP, İspanya ve İtalya gibi geleneksel büyük pazarların da önümüzdeki aylarda istikrar göreceğini umuyor.

Genel olarak AB parke sektörü güçlü kalmaya çalışırken, genel ekonomik göstergelerin olumlu dönüşümüyle birlikte kısa sürede toparlanabileceğinin inancını taşıyor. Ancak zorlu zamanları yaşamaya da devam ediyor.

2013 Yılı Genel Kurul Toplantısı Brüksel’de

FEP’in, geçen yıl İstanbul’daki son toplantısında da açıklandığı üzere, 57. Genel Kurul Toplantısı ve 38. Parke Kongresi, 6 ve 7 Haziran 2013 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek. FEP bu toplantıya, üyelerinin yanı sıra uluslararası sektör yetkililerini, basın mensuplarını ve meslektaşlarını bekliyor.

FEP grafik; 2011 yılında ülkelere göre tüketim oranları
2011 yılında ülkelere göre tüketim oranları