Avrupa Parke Piyasası ılımlı bir hızla ilerlemeye devam ediyor

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu’nun (FEP) ilk tahminlerine göre, Avrupa’daki parke tüketim rakamları üst üste üçüncü yılında da artmaya devam ediyor. 2016’da tüketim % 1.7 artarken, 2017 için % 1’e yakın mütevazi bir büyüme sonucu belirtiliyor. Bu tahminler, Hannover’deki DOMOTEX fuarında yapılan son Yönetim Kurulu toplantısında üye ülkelerden ve şirket temsilcilerinden alınan bilgilere dayanıyor. Konsolide sonuçların önümüzdeki Haziran ayında Sorrento’da (İtalya) düzenlenecek olan FEP yıllık Genel Kurulunda sunulmasını beklenirken varyasyonlara tabi bir ilk tahmin olarak görülmelidir.

FEP tarafından yapılan açıklamada bu oldukça ılıman şeklide ifade edilen ilerlemenin, esas olarak, İsviçre ve parke için en büyük Avrupa pazarı olan Almanya’da gözlenen parke tüketiminin hafif bir gerilemesinin bir sonucudur. Aksine, diğer tüm ülkeler, özellikle Avrupa tüketiminin büyümesinden ve inşaat sektörünün bildirdiği olumlu eğilimlerden kaynaklı genel ekonomik bağlamın iyileştirilmesinden istifade etmektedir.

Ülke düzeyinde Polonya, Hollanda, Belçika ve İsveç parke tüketiminin en fazla büyümesini yaşarken onları, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Fransa izliyor. İtalya ve İspanya gibi Güney Avrupa pazarlarındaki parke tüketimi de daha az olmasına rağmen ilerlemektedir. İspanya’daki politik durum ve İtalya’daki önümüzdeki seçimler geçen yıl gözlemlenen olumlu gelişmeleri biraz sınırlıyor. Son olarak, İskandinav piyasası (Danimarka, Finlandiya ve Norveç) yıllarca süren türbülanstan sonra istikrarlı kalmaktadır.

Sorun önceki yıllara kıyasla daha keskin görünse de parke endüstrisinin kaptanlarından özellikle meşe için odun tedarikinde güçlükler var. FEP, Avrupa Komisyonu ile Derin Kapsamlı Bir Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA) olan Rusya, Belarus ve özellikle Ukrayna ile AB28’in ve İç Pazarın bir parçası olan Hırvatistan’da ahşap pazar erişiminde kısıtlamaları fark etmenin üzüntüsünü de belirtiyor.

FEP Yönetim Kurulu ayrıca, “ahşap görünümlü döşeme yerini alanlar”dan gelen zorlu rekabeti ve tüketici düzeyinde artan ve adaletsiz bir karışıklık yaratan PARKE tanımının yaygın şekilde kullanıldığını vurguluyor. FEP, parkenin orijinal anlamında sadık şekilde, sürdürülebilir ve yenilenebilir hammadde olan Gerçek Ahşap’tan yapılan tek döşeme çözümü olduğunu ve sürdürülebilir şekilde yönetilen ve genişleyen ormanlardan geldiğini her fırsatta vurguluyor.