Avrupa’daki tomruk fiyatları düşüşte

 

Wood Resource Quarterly tarafından açıklanan raporlara göre, Avrupa tomruk fiyatları, 2016 yılının sonlarındaki düşüş eğilimini sürdürerek, Avrupa Tomruk Fiyat Endeksinin iki yıllık bir süre zarfında % 6.6 oranında inmesine neden oldu.

Avrupa’daki tomruk fiyatları son üç yılda 2014’teki rekor seviyelerinden aşağıya doğru düşüş kaydetti. En büyük fiyat düşüşleri İskandinav ülkelerinde ve Orta Avrupa’da gerçekleşirken, tomruk maliyetleri Doğu Avrupa’daki kereste fabrikalarında az bir oranda düştü.

Avrupa Tomruk Fiyat Endeksi (ESPI- €), 2014’teki zirve seviyesinin % 6,6 altında bir düşüş kaydetti. İsveç, Finlandiya ve Norveç’teki tomruk fiyatları, bölgedeki kereste fabrikalarından elde edilen sağlıklı kereste pazarı rakamlarına ve yüksek üretim seviyelerine rağmen, yerel para birimlerinde son on yılın en düşük seviyelerine geriledi. Almanya ve Avusturya’da, kereste tomruk fiyatları 2016’da hafif bir artış kaydederken, fiyatlar, 2010’dan bu yana en düşük seviyesine yaklaştı.Wood Resource Quarterly (WRQ) tarafından açıklanan raporlara göre; Avrupa kereste üreticileri için ahşap hammadde maliyetleri (tipik olarak üretim maliyetlerinin % 60-70’i arasında değişmektedir) son birkaç yıldır dünyanın diğer bölgelerinden daha hızlı bir düşüş gösterdi ve kıtadaki kereste fabrikaları arasındaki rekabet ortamı yükseldi. Avrupa Tomruk Fiyat Endeksi (ABD Doları bazında) 2014’ten 2016’ya % 19 düşerken, Kuzey Amerika ve Latin Amerika’daki tomruk fiyatları sırasıyla % 6 ve% 13 oranında düşüş gösterdi. Avrupa’daki kereste fabrikaları dünyadaki en yüksek hammadde maliyetlerine sahip olmaya devam etse de, küresel tomruk fiyat endeksi (GSPI) ve Avrupa nihai ürün fiyat endeksi (ABD doları bazında) arasındaki tutarsızlık düşüş gösterdi ve 2016’nın dördüncü çeyreğinde son on yılın en düşük seviyesini yaşadı.