Avrupa’dan Almanya’ya tokat gibi karar…

Avrupa’dan Almanya’ya tokat gibi karar
Avrupa’dan Almanya’ya tokat gibi karar

Parke ithalatçıları, inşaat ürünlerinin pazarlama uyumunu düzenleyen Avrupa Birliği (AB) kurallarına saygı göstermediği için Almanya’yı Avrupa Adalet Mahkemesi’ne sevketmeye yönelik alınan komisyon kararını memnuniyetle karşıladılar.

Parke İthalatçıları Avrupa Federasyonu (EFPI), mühendislik ve katı ahşap zemin alanlarında Avrupa’nın önde gelen ithalatçılarından oluşan Brüksel merkezli bir dernektir. EFPI Haziran 2005 yılında kurulan ve parke endüstrisi için Avrupa’daki ithalatçılar arasında, ahşap döşeme promosyon konuları, uluslararası ticarete ilişkin AB mevzuatı, standardizasyon ve sorunlar hakkında bilgi paylaşmak ve fikir tartışmalarını
kolaylaştırmayı hedefleyen bir organizasyondur. İşte bu dernek geçtiğimiz günlerde aldığı bir komisyon kararıyla, Almanya’nın AB kurallarına saygı göstermediği gerekçesiyle Avrupa Adalet Mahkemesi’ne sevkini istedi.

Komisyon kararı Ü-Mark’ın, malların girişine açıkça bir engel oluşturduğu gibi, iç pazarın gelişimi için anahtar teşkil eden malların serbest dolaşım ilkesine de aykırı olduğunu açıklıyordu. Almanya Ü-Mark kabulünden beri, ithalatçılar Almanya’da kendi ürünlerini ithal etmekte güçlüklerle karşılaştılar ve bu durumun yeni kabul edilen Yapı Ürün Yönetmeliğine uygun olmayan bir korumacı tedbiri olarak değerlendirdiler. İşte bu nedenlerle EFPI, Adalet Divanı çağrısını gerçekleştirerek, zaten mevcut ekonomik krizden önemli ölçüde etkilenmiş olan pazara yasal bir netlik ve istikrar getirmeyi hedefliyor. EFPI başkanı Nigel Gibbs de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Bu zorluk bağlamında, ulusal korumacı önlemler kesinlikle yasak olmalı ve Avrupa Birliği, malların serbest dolaşımı ilkesinin farklı sektördeki tüm Üye Devletler tarafından saygıyla benimsenmesini sağlamalıdır. Yapı malzemesi sektörü, ekonomik krizin bir sonucu olarak son yıllarda çok zarara uğradı. Bu yüzden sektörü tekrar canlandırmak ve Avrupa gelişimine aktif katılımını sağlamak amacıyla her türlü önlemin alınması ve gerekli desteğin verilmesi elzemdir.”

Almanya’nın bu durum karşısında ne yapacağı ve Ü-Mark’ın kaldırılıp kaldırılmayacağı Avrupa’daki sektörde merak konusu. ORSİAD gazeteniz olarak gelişmeleri sizler için takip edeceğiz.