Avusturya Mobilya Sanayi’nin 2013 Rakamları: Daha Çok Üretim & Daha Az İhracat

Avusturya Mobilya Endüstrisi’nin 2013 yılının üçüncü çeyreğine dair açıkladığı verilerde, aynı çeyrekte geçen yıla göre % 2,5 ‘lik üretim artışı olması sevindirdi. Ancak, 2013 yılının ilk üç çeyreğinde üretimdeki genel büyüme sadece % 0.6 (1,38 milyar EUR) olarak gerçekleşmiştir. Avusturya Mobilya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Dr Georg Emprechtinger, konuyla ilgili olarak; “İlk çeyrekte düşüşün ardından, mobilya üreticileri ikinci çeyrekte hafif bir iyileşme yapmayı başardılar. Bu eğilim daha sonra büyüdü. Genelde vasat duruma rağmen, ufak da olsa bir artıyla yılı bitirebiliyoruz.” dedi.

İlk üç çeyreğindeki pozitif büyüme, genel olarak ev mobilyaları sektöründe ( + % 7’yle 610.8 milyon Euro) ve minder/yatak çerçeveleri üreticilerinde de (+ % 10.7 ile 81.7 milyon Euro) gözlemlenmiştir. Diğer sektörlerdeyse, değişen derecelerle gerileme söz konusudur: ofis mobilyaları (- % 4 ile 199.2 milyon Euro), mutfaklar (- %1.2 ile 192.2 milyon Euro) ve oturma grupları bir önceki yıla göre ciddi kayıp vererek % 15.7 oranında düşerek 156.6 milyon Euro gibi bir rakam açıklamışlardır. Mağaza mobilyaları sektörü de, % 5.4 bir azalma ile 138.1milyon Euro sonucuyla pozitif büyüme sağlayamamıştır.

İhracatlarda da (2013 yılının 1. ve 3. Çeyrekleri arasında), önceki yıla oranla % 7.9 oranında (yaklaşık 50 milyon Euro) düşüşle 593.5 milyon Euro rakam açıklanmıştır.  Bu düşüş eğilimi daha da artış göstermiştir. AB ülkelerine yapılan ihracatta % 10,3 oranında düşüşle hayal kırıklığı devam etmiştir. Oturma mobilyaları sektöründe % 15.8 ve ofis mobilyaları sektöründe % 10.3’e varan iki negatif oranlar çift haneli rakamlara ulaşmıştır. Mutfaklarda (- %6.3) ve ev mobilyasında (- %2.5) kayıplar söz konusudur. Kazanan taraftaysa, % 8 oranında sürekli büyümeyle minder/yatak çerçevelerini ve bir önceki yıla göre ihracatta % 0.7 artış ile mağaza mobilyalarını gözlemlemekteyiz.

İhracat açısından, Alman pazarı (ki, Avusturya için ana pazardır) % 11.1 (yaklaşık 32 milyon EUR) aşağı inerek, 251.5 milyon Euro civarında bir rakamla yılın ilk yarısında yine problemli bir tablo çizdi. Oturma mobilyaları (-  % 24.4 veya 84.1 milyon EUR) ve mutfak (-% 13.8 veya 12 milyon EUR) düşüşten özellikle etkilendiler. Yine aynı dönemde, İsviçre’deki yabancı ticaret % 5.2 pozitif büyüyerek (5 milyon Euro’dan fazla), yaklaşık 103.4 milyon Euro’ya çıktı. İsviçre pazarında mutfaklar (- %7.2) ve ofis mobilyaları (- %5.4) düşüş kaybederken, minder/yatak çerçeveleri % 13.4 ve ev mobilyaları %12 oranlarında sevindirici büyümeler kaydettiler. Polonya’ya ihracat daha da kötüleşmiştir ve ihracatının beşte birinden daha fazla (- % 21.3) düşüş mevcuttur. Macaristan ise Avusturya’dan 23,9 milyon Euro (+ %41.5) değerinde gerçekleştirdiği ithalatıyla, Avusturya’nın önemli ticaret ortağı olan İtalya’yı (+%0.7 ile yaklaşık 22.5 million Euro) listenin 5.sırasına itmiştir.

2014 Umut Vaadediyor

Yönetim Kurulu Başkanı Dr Georg Emprechtinger, 2014 ile şu açıklamayı yapıyor; “2014 yılında, bizim için temel pazarlara ait ekonomik tahminler genel olarak çok iyi görünürken, devam eden olumlu tüketim ikliminden faydalanılmalı ve böylece nihai tüketici, yüksek kalite mobilya çözümlerinin üstün özellikleri ve değerleri konusunda motive edilmelidir.”

Avusturya Ahşap Endüstrileri Birliği’nin bir parçası olan Avusturya Mobilya Sanayi, kaliteye odaklanmaya devam ederek, ticari sektöre yenilikçi tasarımları ve fonksiyonel ürünleri ön plana çıkaran farklı hedef gruplar için geniş bir ürün yelpazesi sunacağı belirtiliyor. ‘Avusturya Yapımı’ ifadesi çok sayıda müşteri için kalitenin imzalı mührü anlamına gelirken, Avusturya Mobilya Sanayi’nin, AB çapındaki köken bildirimiyle, ticaret ortaklarına karşı daha güçlü konuma gelebileceği söyleniyor.