Bakan Ağbal’dan mobilyacıları umutlandıran “KDV indirimi” açıklaması…

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, mobilyadaki KDV indirimiyle ilgili düzenlemenin süresinin nisanın sonunda dolacağını ancak durumla ilgili değerlendirme yapacaklarını açıklaması, “mobilyanın başkenti”nde heyecanla karşılandı.

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ, mobilyada yapılan KDV indiriminin sektöre ciddi bir ivme kazandırdığını belirterek, bu düzenlemenin nisan ayından sonra da devam etmesini istediklerini, konuya ilişkin yapılan açıklamaların kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF) Yönetim Kurulu Başkanı da olan Uğurdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, mobilyadaki KDV indirimiyle ilgili düzenlemenin süresinin nisanın sonunda dolacağını ancak durumla ilgili değerlendirme yapacaklarını açıklamasının “mobilyanın başkenti” İnegöl’deki üretici ve satıcıları heyecanlandırdığını ifade etti.

KDV indiriminin doğru bir zamanda yapıldığını ve bunun meyvelerini aldıklarını dile getiren Uğurdağ, “Hem mobilya tüketiminde sezon başı olması hem de 37’ncisini düzenlediğimiz İnegöl Mobilya Fuarı’na denk gelmesi dolayısıyla sektör açısından çok ciddi katkı sağlar duruma geldi.” dedi.

KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekildiği andan itibaren mağazalarda yoğunluk, üreticilerde hareketlilik yaşandığını ifade eden Uğurdağ, şöyle konuştu:

“Tüketicilerimiz mağazalarımızı daha fazla ziyaret ettiler. bugün açmış olduğumuz fuarla bu yoğunluk, üst seviyeye çıkmış durumda. KDV indiriminin sektörümüze direkt olarak yansımasını bu fuarda görmüş olacağız. KDV indirimi ilk günden itibaren bakıyoruz ki ciddi bir şekilde hem psikolojik bir rahatlama hem de rakamsal boyutta bir rahatlama sağladı. Ben tekrar Maliye Bakanı’mıza ve Hükümet’imize bu noktada çok teşekkür etmek istiyorum. Fuarımızda da bu KDV indiriminin avantajlarını en üst seviyede yaşayacağız diye düşünüyorum.”

“Bizi umutlandırdı”

Uğurdağ, KDV indirimiyle ilgili düzenlemenin tekrar konuşulmasını ve özellikle devamı yönünde karar alınmasını beklediklerini vurgulayarak, “KDV indiriminin 30 Nisan’dan sonra değerlendirme yapılacak olması bizi umutlandırdı. Bizler düşünce itibarıyla KDV’nin yüzde 8’de kalmasından yanayız ama devletimiz bunun ekonomik verilerini irdeleyecek, rakamlarını gözden geçirecek. Bu noktadan sonra karar verecek diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Düğün sezonunda KDV indiriminin bu seviyede kalmasını istediklerini belirten Uğurdağ, şunları kaydetti:

“Ciddi bir ivme kazandık. Bu ivmenin sürdürülebilir olması açısından da aslında kararın devamı çok ciddi bir katkı sağlayacak. İnşallah Hükümet’imiz rakamsal boyutunu gördükten sonra 30 Nisan’dan itibaren bu kararı tekrar gözden geçirerek, ivedilikle mevcut kararın devam etmesi yönünde karar alırsa bizi çok memnun edecek. Uzaması da olabilir tekrardan rakamsal boyutları incelenebilir. İstihdama katkısı irdelenebilir ama bizim hedefimiz, isteğimiz, arzuladığımız, KDV’nin bu oranda kalması yönünde. KDV indiriminin hem ekonomik canlanmaya hem istihdam ayağına çok ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim.”