Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu : “Son 15 yılda 4 milyar fidanı toprakla buluşturduk”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen basın toplantısına, Orman Genel Müdürüm Bekir Karacabey, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi, İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, Bakanlığa bağlı Genel Müdürlüklerin Bölge Müdürleri ve Basın Mensupları katıldı.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlığın yatırımları ve gerçekleşmeleri ile  ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Son 15 yılda 4 milyar fidanı toprakla buluşturduk” dedi. Eroğlu konuşmasının devamında;  “Orman varlığımız 2002′ de 20,8 milyon hektar iken bu rakamı 22,3 milyon hektara çıkardık. Ağaç servetimiz 2002’de 1,2 milyar metreküp iken bunu 1,6 milyar metreküpe çıkardık. Sadece bu sene 800.000 dekar alanda erozyonla mücadele çalışmasını gerçekleştirdik. Okulları, sağlık ocaklarını ibadethaneleri, karayolu kenarlarını ağaçlandırdık. Sadece İstanbul’da 2002’den bu yana 21,2 milyon fidan dikimini gerçekleştirdik. 2023 yılı sonuna kadar Dünya’daki her insan için ülkemizde bir fidan dikerek, toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturmuş olacağız” dedi.

Ormancılık alanında gelir getirici türlerle alakalı 38 adet eylem planı hazırladıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, “Ayrıca 369 adet bal ormanı tesis ederek ülkemizi bal üretiminde dünya altıncılığından ikinci sıraya yükselttik. Son 15 yılda orman köylülerine toplam 14,5 milyar lira ilave gelir sağladık. Orman köylülerine 2018 ve 2019 yıllarında toplam 3,6 milyar lira ilave kaynak aktararak kırsal kalkınmayı destekleyeceğiz” dedi.

Bakan Eroğlu 2023 yılı hedeflerinin orman ve su işleri alanında ülkemizi dünyanın ilk 7 ülkesi arasına taşımak olduğunu söyledi.

Basın toplantısının sonunda Eroğlu basın mensupları ve katılımcılara faaliyetleri tanıtan kitaplar ile fidan hediye etti.