Başkentliler Ahşap Profil’den 2017 yılında %15’lik büyüme başarısı

 • Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz ?

Başkentliler Ahşap Profil Sanayi olarak 2004 yılında kuruluşumuzu gerçekleştirdik.

İlk olarak “Dalman Profil” ve “My Polo Profil” markalarıyla üretimimize başladık.

Sektöre olan inancımız ve yapmış olduğumuz yoğun çalışmalar neticesinde ilk yıldan itibaren Türkiye süpürgelik pazarının %30 unu karşılayacak kapasiteye ulaştık. Firmamız şu anda 6 kurulu hattıyla Türkiye’nin en büyük üretim kapasitelerinden birine sahiptir.

Müşterilerimize daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek amacıyla 2007 yılında Ankara’da “Uzman Grup”, İstanbul’da “Egebey Orman Ürünleri” firmalarını bünyemize kattık.

Bu süreç içerisinde yatırımlarımıza hiç ara vermedik. İnşaat sektöründeki hızlı gelişime süpürgelik modellerinin ayak uyduramadığını gördük. Bu doğrultuda tüketicilerin ve mimarların yenilik beklentilerini göz önünde bulundurarak AR-GE çalışmalarımıza hız verdik.

Yatırımlarımız doğrultusunda Fendi markası ile 2013 yılında Lüks Süpürgelik üretimine başladık. PVC ve Lake PP Lüks Fendi Zemin Pervazları sektörde beklentimizin çok üzerinde talep görmüştür. Parkenin gölgesinde kalan ‘’süpürgelik’’ yerine mekanlara sıcaklık şıklık ve ayrıcalık katacak, yaşam alanlarının değerini artıracak “FENDİ Zemin Pervazı” ürünlerini sektöre kazandırdık.

 • 2017 yılını sektör acısından değerlendirir misiniz?

Ülkemizde ve dünyada birçok olumsuz ekonomik değişkenin olduğu bir yıl geçirdik.

Bu doğrultuda inşaat sektöründe küçük çaplı bir daralmanın olduğunu söyleyebiliriz.  2018 yılında sektörün yeniden eski büyüme hızına ulaşacağını düşünüyoruz.

Yapılardaki estetik algının da giderek ön plana çıkmasıyla, önümüzdeki dönemlerde lüks süpürgelik ürün grubuna olan talebin hem ülkemizde hem de dünyada artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Biz de sektörümüzdeki bu gelişmeyi yakından takip ediyor ve ihracatı artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

 • 2017  yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz?

2017 yılı hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu. 2016 yılına göre %15’lik bir büyüme sağladık.

Özellikle kendi üretimimiz olan Lake PP Lüks Süpürgelik modellerinde pazarda ciddi bir artış oldu.
Bu olumlu sonucu baz alarak 2017 yılı başında aldığımız yeni yatırım kararlarını yıl içerisinde son teknoloji ürünü makineler alarak gerçekleştirdik.  Ayrıca ürünlerimizin pazarda daha iyi tanınması ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi amacı ile yurt içi ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerimizi arttırdık.

 • 2018 yılından beklentileriniz sektör olarak nelerdir?

Özellikle Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan gelen talepler doğrultusunda 2018 yılında %40’lık bir ihracat hedefini önümüze koymuş bulunuyoruz.  Araştırmalarımız ve yatırımlarımız ihracata yönelik olup hız kesmeden devam etmektedir.  Hedefimiz 2018 yılında ihracat odaklı büyümek ve kalitemizi tüm dünyaya tanıtmak olacaktır.

 • Eklemek istediğiniz konu ve düşünceniz varsa alabilir miyiz?

Başkentliler Ahşap Profil Sanayi olarak 2018 yılının sağlık, mutluluk, başarı ve bol kazanç getirmesini diliyoruz.

FENDİ zemin pervazlarıyla estetik bir yaşama kapınızı aralayın.

 • Adres : İstanbul Yolu 26. Km Yurt Sokak No:7 Saray – Kazan / ANKARA – TÜRKİYE
 • Tel : +90 312 815 56 01 – 02 (pbx)
 • Fax: +90 312 815 56 03
 • [email protected]
 • [email protected]
 • www.baskentlilerprofil.com.tr