BAZEN SES VERMEK LAZIM!

FİKRET DEMİR

Buradan yazdıklarım bazı kurum ve kişileri azıcık kızdırmış sanırım.

Lakin yazıları dikkatlice okursanız, herhangi bir kişi ya da kuruma yönelik değil, amacımın esasen sektörün genel fotoğrafını çekmek olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu ay da olası gelecek yıl senaryosunu kaleme aldım. Yazdıklarımdan kırılabilecek birileri olacaksa şimdiden ‘affola’ diyor, peşinen özürlerimi sunuyorum.

Geçen yazımda belirtiğim gibi, sektörün en büyük kaldıracı olan toptancılar, kış bağlantıları için ayak sürmeye başlamışlar. Bu durumun fabrikaları iki yöne itmesi muhtemeldir…

İlk Yön: Sipariş vermeyen toptancının yanına iki ya da üç adet daha bayilik verecekler.

İkinci Yön: Toptancıyı dinleyip bölgesel hatta il bazında tedbirler düşünecekler.

Sonuç itibari ile toptancılar hem Umre kampanyalarına, hem Ukrayna kampanyalarına doymuş durumdalar. Yıl sonu primleri de arada kaynadığına göre artık fabrika müdürleri bölgesel ve il bazında toptancılara yeni yöntemler geliştirmek zorundalar gibi gözüküyor…

Peki bunlar neler mi olur? Tamamen muamma. Bekleyip göreceğiz. Pek tabii ki ilk önce o bölgelerde yeni bayilikler verilecektir. Lakin görülecektir ki kime verilirse verilsin sorun aynı kalacak.

O zaman sorunun temeline inmek zaruridir. Topu taça atmak nafiledir…

Gelelim para piyasalarına…

Gün ve gün faiz oranları artıyor. Yani sıcak para pahalanıyor. Bu da özsermayesi yetersiz olan firmaları 2018’de zor zamanların beklediğine işarettir. Bunun yanında öz sermayesi olan firmalarda piyasa riskine girmektense, parayı faizde tutmayı tercih etmeleri durumunda bu paraları sektöre geri kazandırma işi yine fabrika müdürlerine kalıyor. Aksi halde balon gibi şişen ve 2018 Ağustos’unda patlayan bir sektör oluruz.

İnşaat sektöründe neler olur?..

TOKİ 2023 yılına dek 400.000 yeni konut yapacağını beyan etti. Müteahhitler Birliği ve bu tür kuruluşlar yapı sektöründe işlerin devam edeceğini dile getiriyorlar. Lakin burada bir sıkıntı var ki o da yüksek faiz. Eğer faiz konut alımlarında %1,3’ün üzerine çıkarsa sıkıntı olabileceği yönünde bulgurlar olduğunu da dile getirmek gerekiyor.

Bu aylık da bu kadar. Ekim sayısında görüşmek üzere.

Fikret DEMİR

  1. KÖY